Jak na 450W Radeon HD 6990? Přece vodou!

0

Není tomu zase tak dávno, co byly k vidění první fotografie chystaného vodou chlazeného Radeonu HD 6990 od výrobce TuL Corp., mezi lidmi spíše známého jako PowerColor. Z prvních fotografií šlo pouze rozpoznat, že grafická karta bude osazena vodním blokem EK Water Blocks. O specifikacích této karty kolovaly pouze domněnky. Dne 6. května ale padlo oficiální prohlášení PowerColoru – první vodou chlazený AMD Radeon HD 6990 je tady!

Image

PowerColor tedy rozšířil svou edici grafických karet s označím LCS (Liquid Cooling Solution) o dalšího člena. Nový přírůstek, již zmíněný dvoujádrový Radeon HD 6990, má stejné specifikace jako referenční model se vzduchovým chladičem.

Grafická jádra Cayman XT jsou taktována na 830 MHz/880 MHz (po zvolení OC profilu), paměťové čipy typu GDDR5 o celkové kapacitě 4 GB (2×2 GB) pracují na rovněž referenčních 1250 MHz (5000 MHz efektivně). Je až zarážející, že se výrobce nepustil do mírného přetaktování alespoň grafických jader. Možná však s touto variantou počítá až při vydání OverClockingových verzí tohoto vodou chlazeného modelu.

Image

Jak už bylo výše zmíněno, Radeon HD 6990 LCS bude dodáván s předem nainstalovaným blokem pro vodní chlazení. Osazený blok byl vyroben slovinskou společností EK Water Blocks a nese označení EK-FC6990. Jedná se o vodní blok typu fullcover, který pokrývá všechna důležitá místa na plošném spoji karty – dvě žhavá grafická jádra, paměťové čipy a napájecí regulátory VRM.

Jako většina vodních bloků je i tento vyroben z mědi. Ta byla navíc poniklována a jako top (kryt) zde byl použit Acetel s vygravírovaným logem PowerColor a názvem karty. Blok má výšku 13 mm a tak grafická karta v PC nezabere více než jeden slot. Pro připojení k vodnímu okruhu jsou v bloku předvrtány čtyři závity pro fitinky. PowerColor ke kartě dodává hned dva druhy vysoko průtokových fitinek o rozměru 1/2″ a 3/8″.

Image

Cena ani dostupnost prozatím nebyly doposud zveřejněny. Můžeme však spekulovat o tom, v jakém rozmezí se cena asi bude pohybovat. Referenční model od PowerColoru lze pořídít okolo čtrnácti tisíc a samotný vodní blok EK-FC6990 je dostupný za 119,95 Euro (v přepočtu při aktuálním kurzu 2915 Kč). Po sečtení obou částek to rozhodně není málo, a tak v následujících dnech či týdnech se uvidí za jakou cenu se HD 6990 LCS bude prodávat.

Zdroj: TCMagazine, PowerColor

Jak na 450W Radeon HD 6990? Přece vodou!

Ohodnoťte tento článek!