Jak na automatickou změnu hlasitosti

0

Hlasitost je sice velmi důležitá, přesto se jí věnujeme až příliš často. Některé písničky hrají jinak nahlas než jiné, takže nám v podstatě nezbývá nic jiného než s úrovní zvuku neustále hýbat. Možná bychom se dovili, kdybychom si spočítali, kolik času a pozornosti denně věnujeme posuvníku ve Směšovači. Na noteboocích bývá snazší sáhnout po speciálních klávesách vyhrazených pro hlasitost audia.

Řadu trablů vám ušetří zázračná aplikace Volume Concierge. Její dar spočívá v tom, že vy si v ní nastavíte specifickou úroveň hlasitosti pro různou denní dobu. Prvotní nastavení vám pravděpodobně spolkne více než pár minut, ale výsledek stojí za tu námahu a přemýšlení, kdy mají reproduktory vyhrávat více či méně. Pak se ale už nikdy nebude se ale muset o nic starat. Dobrá, nic není dokonalé, ale většinou vám starosti opravdu odpadnou.

Znáte to, hudbu v přehrávači nastavíte tak, že hraje potichu, jenže pak vám třeba někdo pošle zprávu v chatu a hlasité upozornění pronikne celou místností. Chce to tedy zaměřit se na hlavní ovladač hlasitosti.

Volume Concierge se představuje

Program stáhnete na adrese softorino.com. Hlásí kompatibilitu s Windows XP, Vista i 7, větší pokrytí snad ani nepotřebujeme. Instalace probíhá klasicky, žádné větší překvapení se nekoná. Automatická instalace po vás nic moc nevyžaduje, zkušenější si mohou její parametry lehce upravit.

Orientace v programu vám činit potíže nebude. Prostředí totiž neobsahuje žádný zbytečná tlačítka, jediné, co vám aplikace dovolí, je přidat nové pravidlo a podpořit autory finančním příspěvkem.

Jakmile se pokusíte přidat první pravidlo, přepadne vás jistý požadavek. Autoři nechávají program zdarma, na oplátku však vyžadují vaši e-mailovou adresu. Takže ji do okénka zadejte a mělo by se objevit pouze potvrzení o úspěšném dokončení registrace. Od teď ji můžete aplikaci nerušeně používat.

Rozpis hlasitosti

Teď už se můžete naplno věnovat tlačítku Add New Volume Rule. Jím přidáte do programu pravidlo. Prakticky je jen a pouze na vás, do jaké hloubky půjdete. Každý den můžete odbýt jedním pravidlem, ale stejně tak můžete nastavit jinou hlasitost pro každých pět minut. To by vám, mimochodem, dávalo nějakých 288 pravidel. Třeba ráno můžete po půlhodině postupně přidávat.

Přes den se úroveň zvuku asi stejně moc měnit nebude. Až s blížícím se večerem se zase začne zvyšovat pravděpodobnost, že hlasitý projev vašich reproduktorů bude někoho rušit. Pokud sázíte na sluchátka, budete s postupným snižování hlasitosti alespoň o to víc šetřit vaše uši.

Na přidání pravidla nic těžkého není. Narazíte na tři typy pravidel, rozdělených podle doby platnosti. Buď bude platit každý den (Every Day), každý pracovní den (Work Days) nebo jen o víkendu (Weekends). Pokud nechcete pravidlo rovnou smazat, můžete jej dočasně vypnout přepínačem vlevo.

Pro úrovně hlasitosti se nepoužívají vymezené časové úseky, vždy si zvolíte pouze bod, kdy ke změně dojde. Pravidlo samo o sobě ukončení nemá, technicky vzato stačí, abyste pak Směšovačem zahýbali ručně a tím platnost pravidla automaticky skončí. Nebo jej přebije další pravidlo.

Jednodušší už to nebude

Když prográmek zavřete, ustoupí od oznamovací oblasti. V nabídce vyvolané klepnutím na ikonu u hodin potom lze vypnout spuštění Volume Concierge se systémem.

A co jinak povedené aplikaci vytknout? Napadá mně, že by neuškodila lepší správa pravidel, protože seznam v hlavním okně s každou další položkou ztrácí na přehlednosti.

Ohodnoťte tento článek!