Jak na dotykový telefon v zimě (tipy a video)

0

Válka s rukavicemi

Včera jsme kvůli Wikileaks řešili mezinárodní problémy, dnes se podíváme na něco ryze praktického a s pohledem z okna i aktuálního. Jak se vypořádat s dotykovými displeji v zimě. Věřím, že velká část čtenářů se nevyhla mánii nových beztlačítkových telefonů a smartphonů. V tomto ročním období mají „dlouhoprsťáci“ problém. Ne, že by nízké teploty a sníh ovlivnil přímo funkčnost telefonu (v extrémních případech ano), ale minimálně se zhorší ergonomie. Bez rukavic se neobejdete a s nimi to už vůbec nejde.

Hned na začátek musím zdůraznit, že displeje, řešení problému i samotný článek má dvě větve, ale společně z nich upleteme krásný neopadaný strom. Jdeme na to.

Dotyky na více způsobů

V současných telefonech a tabletech se používají dva druhy dotykových displejů, pěkně je vysvětlil Vláďa Janeček na ExtraNotebooku. Rezistivní (odporové) displeje známe ze starších zařízení, nejlevnějších dotykáčů a téměř všech Nokií. Ovládací část má dvě hlavní vrstvy: zadní a přední vodivou pokrytou tenkou fólií. Mezi nimi je mezera a k povelu dojde při spojení obou vrstev. Jak je vidět na prvním obrázku. Čím menší předmět vrstvy spojí, tím je ovládání přesnější. Prst tedy zmáčkne velkou oblast, tenký hrot pera malou. Proto se dříve u každého zařízení nacházely v těle prostory pro stylus. Ovládací prvky operačního systému byly titěrné a prstem by je nešlo pohodlně ovládat. Maximálně nehtem.

Rezistní (odporový) displej Kapacitní displej

Jenže v roce 2007 přišel iPhone a Apple ukázal, že i kapacitní technologie (jinak používaná u touchpadů v noteboocích) je vhodná pro displeje telefonů. Ta už se skládá z několika vrstev na sobě těsně nalepených. Zmáčknout už není co, místo toho se využívá změny napětí. Vodivá vrstva má určité povrchové napětí, další vodivým předmětem (prst člověka) se uzavře elektrický obvod a další vrstva pak vyhodnotí, kde se tak stalo. Proto už k ovládání nelze použít běžný stylus ani nehet, ale bříško prstu nebo třeba nos.

Ovládání je dost přesně, lehké, ale žádá si jiné GUI systému. iOS, Android, Samsung Bada, Windows Phone 7, Symbian^3 a další už podporu mají, naopak starý Windows Mobile 6.x snad kromě HTC HD2 žádný jiný telefon s kapacitní vrstvou neměl.

Rukavice vedou 2:0

Oba způsoby však účinně blokuje nasazená rukavice. U rezistivního displeje se zvětší plocha prstu (můžete ale použít stylus), u kapacitního zase izoluje vodivé polštářky. Pokud nechcete v sibiřských mrazech pokoušet zdraví holými prsty, musíte najít elegantní vodivý předmět (kapacitní stylus, párek :-)) nebo použít speciální rukavice. Pokud nepočítám ty bezprsté, materiál na prstech musí být rovněž vodivý. Web MobileBurn připravil pěkný video test tří různých řešení. Doporučuji zhlédnout i v případě, že máte s angličtinou problémy.

První testované – Isotoner Gloves – mají vodivou vrstvu na palci a ukazováčku. Sice v nepohodlném místě, ale jinak je rukavice dobrá a telefon v ní neklouže. Ale je také dost drahá (45 USD). Rukavice Agloves jsou protkané vodivými vlákny, takže displej reaguje na dotyk ve všech místech. Ovládání bylo trochu zmatené, ale psaní vypadá poměrně přesně. Za 17,99 USD mají jedinou chybu, telefon v nich nepříjemně klouže. GloveTips je takové řešení DIY (česky DoDo, dodělej doma). Za 19,99 USD dostanete dlouhou jehlu, kousek vodivé látky a tři dotykové plošky, které musíte ke svým rukavicím přišít. Větší povrch není příliš přesný, a pokud jste leví na obě ruce, tak se vám dílo asi stejně nepodaří.

Docela populární jsou Dots Gloves. Poslední model D217 vypadá jako klasické rukavice, speciální vlákna opět procházejí celým povrchem. Dříve však prodávali model s takovou kovovou čepičkou na konci prstů, která by šla pohodlně použít i pro rezistivní displeje.

Nepodařilo se mi najít, jestli se podobné rukavice prodávají i u nás. Klidně se pochlubte v komentářích, jestli jste takové objevili, případně jak si se zimou poradíte vy.

Ohodnoťte tento článek!