Jak na FTP ve freeCommanderu a Firefoxu

0

Přístup ke vzdáleným úložným prostorům pomocí protokolu FTP umožňuje pohodlně přesouvat různé soubory prostřednictvím internetu (nebo i místní sítě). Pro práci s FTP potřebujete znát adresu FTP serveru, přihlašovací jméno a heslo. Stejně tak potřebujete odpovídající program, kterým se k FTP serveru připojíte.

Pro práci s FTP existují buď speciální programy, nazývané FTP klient, nebo tomu odpovídající funkce v souborových manažerech. To je i případ oblíbeného freewarového správce souborů freeCommanderu. Pro Firefox si musíte doinstalovat samostatný doplněk, který zobrazí FTP klienta v jednom z panelů, podobně jako se otevírají webové stránky.

FTP ve freeCommanderu

Spusťte si freeCommander a v jednom z panelů klepněte na symbol FTP v nabídce disků a síťových připojení (sada tlačítkem nad panelem). Pokračujte poklepáním na funkci Přidat FTP připojení.

Zobrazí se nové okno, ve kterém vyplňte název připojení, adresu serveru a přístupové údaje. Do políček umístění na serveru a umístění v cílovém panelu můžete zadat složky, které freeCommander zobrazí po úspěšném připojení.

Klepnutím na tlačítko OK toto připojení uložíte. To se následně objeví v seznamu, kam si podobným způsobem můžete přidat další připojení. Když na nějaké připojení poklepete, freeCommander vám poté zobrazí obsah vzdáleného disku na FTP serveru.

FTP v prohlížeči Firefox

Pro práci s FTP ve Firefoxu je potřeba nainstalovat rozšíření s názvem FireFTP. Na odkazované stránce klepněte na Download FireFTP, potvrďte jeho instalaci a na výzvu restartujte prohlížeč.

Po restartu Firefoxu najdete funkci pro spuštění FTP klienta v nabídce Nástroje|FireFTP. FTP klient se pak zobrazí v novém panelu prohlížeče.

V nabídce Create an account klepněte na stejnojmennou funkci, která vám zobrazí okno pro vytvoření nového připojení. Zadejte jméno připojení, adresu FTP serveru a přihlašovací údaje. Co kam patří, můžete při neznalosti angličtiny identifikovat na následujícím obrázku:

Chcete-li nastavit, které složka se má zobrazit v panelu s náhledem na obsah počítače, a která v panelu s náhledem na obsah FTP připojení, přepněte se na záložku Connection a cesty k těmto složkám zadejte do políček Local a Remote.

Připojení pak spustíte výběrem z nabídky a klepnutím na tlačítko Connect. Budete-li později přidávat další připojení, pak nabídku rozbalte a vyberte již známou funkci Create an account. FTP klient ve Firefoxu funguje podobně jako ve správcích souborů nebo speciálních programech.

Šipky uprostřed slouží ke kopírování označených souborů, použít můžete samozřejmě kontextovou nabídku. FireFTP podporuje i funkce FXP. Díky tomu můžete kopírovat soubory mezi dvěma FTP servery, aniž by se data stahovala nejprve k vám do počítače.

Související články

Přečtěte si také další články, které souvisí s probíraným tématem:

Ohodnoťte tento článek!