Jak na nahrávání obrazovky? Nejsnadnější způsoby pro PC a mobilní zařízení

2
Mac nahravani
Mac nahravani

Nahrávání videa z obrazovky je oblíbenou funkcí, která je zakomponována ve většině operačních systémů, a to včetně Windows 10. V článku vám ukážeme přesný postup, jak obrazovku zaznamenat na počítačových operačních systémech i na mobilních zařízeních.

Nahrávání obrazovky Windows 10

Mnoho uživatelů o tom vůbec neví, ale Windows 10 obsahuje nástroj pro nahrávání obrazovky, který se nachází ve službě Xbox Game Bar. Pozor! Pomocí této funkce můžete nahrávat pouze spuštěné programy, aplikace či hry, nikoliv plochu Windows a nabídku Start. Postup je následující:

  1. Klikněte na Start | Nastavení | Hraní a ujistěte se, že máte zapnutý Herní panel.
  2. V nabídce Záznamy si nastavte vaše preference záznamu, a to včetně cílové složky, kvality a počtu snímků za sekundu.
  3. Spusťte program/hru, kterou chcete nahrát, a stiskněte kombinaci tlačítek Win + Alt + R (případně manuálně pomocí Win + G a v otevřeném panelu vlevo nahoře bílé kolečko). Záznam se začne nahrávat, po jeho ukončení ho najdete v cílové složce.

Jako alternativu, která je vhodná pro nahrávání obrazovky počítače a dokáže zaznamenávat cokoliv (včetně plochy Windows a nabídky Start), mohu doporučit skvělý program OBS Studio. Jedná se o bezplatný software kompletně v češtině, který však slouží nejenom k nahrávání obrazovky, ale také ke streamování.  Po instalaci jej stačí spustit, dole vybrat zdroj (v případě tohoto tutoriálu Záznam obrazovky) a můžete již pohodlně nahrávat. Výhodou je také kompatibilita se staršími systémy Windows 7 a 8.

OB studio nahravani
Nahrávání obrazovky ve Windows 10

Nahrávání obrazovky u Mac OS

U počítače od společnosti Apple lze zaznamenat záznam obrazovky stisknutím kombinace kláves Shift + Cmd + 5. V otevřeném menu si vyberete, jestli chcete nahrávat celou obrazovku či pouze vybranou část. Otevřením položky Volby si vyberte cílovou složku a zvolit možnost nahrávání obrazovky se zvukem nebo bez něj. Kliknutím na Zaznamenat začnete obrazovku nahrávat.

Mac nahravani

Nahrávání obrazovky na mobilním zařízení (Android, iOS)

U nejnovější verze mobilního operačního systému Android 10 můžete obrazovku nahrávat přímo pouze pokud vlastníte telefon od Samsungu nebo LG. Stačí přejet prstem nahoru a v menu Rychlého nastavení naleznete položku Nahrávání obrazovky. Pokud máte telefon od jiné společnosti, zřejmě budete muset sáhnout po některé z aplikací v Google Play. Například bezplatný AZ Screen Recorder je velmi dobrou volbou.

iPhone nahravani
Nahrávání na iPhonu

iPhone zvládne nahrávání obrazovky bez instalace dodatečných aplikací. Postup je následující:

  1. Nastavení | Ovládací centrum | Upravit ovládací prvky
  2. Pomocí zeleného kolečka s plus přidejte položku Záznam obrazovky.
  3. Nyní stačí otevřít ovládací centrum (přejetím prstem od spodu obrazovky nahoru) a kliknutím na bílé kolečko začít nahrávat.
  4. Pokud chcete nahrávat i se zvukem, podržte prst na bílém kolečku a v otevřeném menu zapněte mikrofon.
  5. Uložený záznam na vás poté bude čekat v Galerii.

Zdroje: betanews, digitaltrends, apple

Jak na nahrávání obrazovky? Nejsnadnější způsoby pro PC a mobilní zařízení
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (74.29%) 7 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Jen bych pana autora upozornil, že třeba ve Windows 10 to nahrávání funguje jen tehdy, když samy Windows usoudí, že máte dostatečně výkonný či podporovaný hardware. Tedy třeba mně s i5 2500K + GT1030 to nahrávat neumí (píše to „Je nám líto, ale váš počítač nesplňuje hardwarové požadavky pro záznamy.“), přesto, že OBS Studio to zvládá levou zadní včetně přimíchání záznamu z webky (1920×1080 H.264 30 fps vytíží procesor asi na 15 %).