Jak na počasí ve Windows 7

0

Oblíbenost zatím stále nejnovějšího vydaného počinu z desktopové rodiny Windows neklesá, spíše naopak. Přestože se chystá nástupce, na kterého se většina z nás bezpochyby hodně těší, nutkavou potřebu zahodit „sedmičky“ a vzhlížet k budoucnosti pociťuje málokdo. Výborný systém si vysloužil mnoho chvály především za inovovaný hlavní panel, který prošel zřejmě největší změnou od dob pětadevadesátek. Ve výchozím stavu je vyšší a ikon se na něj vejde víc, protože se popisky skrývají. Ikonky se nafoukly a na zvětšeném prostoru konečně mohou vyniknout. Celou jejich krásu jsme zde dříve docenit nemohli.

Hlavní panel se ale změnil k lepšímu především díky interaktivitě. Ze zástupců určených ke spouštění programů těží maximum, nebo aspoň o pořádný kus více než Vista či XP. Ikspéčka zavedla seskupování položek, které byly podobného původu. Vista navrch přidala náhledy na okna. Ve Windows 7 Microsoft náhledy oživil volitelnými ovládacími prvky, jichž využívají nejčastěji multimediální přehrávače, přinesl jednoduché seznamy úloh, jumplisty, a také umožnil podbarvování ikony. To má svůj význam při znázorňování průběhu některých operací. Například při kopírování souborů se průběh zobrazuje i pod příslušným symbolem na hlavním panelu.

Jak některé projekty dokazují, grafické znázorňovaní se nemusí nutně použít jako ukazatel akce, která má začátek a konec. Když ho uchopíte kreativním dojmem, může nakonec sloužit i jako ukazatel teploty. WeatherBar je tou nejjednodušší aplikací, jakou si dovedete představit, zároveň ale reprezentuje sofistikované softwarové kousky. Dokonce jej nemusíte instalovat, rozbalíte jej do složky a spustíte poklepáním na soubor WeatherBar2.exe.

Windows 7 jsou lepší než televize

Prvotní nastavení probíhá tak, jako u každého správného ukazatele aktuálního počasí. Program bohudík ví, kde Česká republika leží, tudíž české lokace pro něj převážně problémem nejsou. Než se budeme věnovat těm zajímavějším věcem, musíme si program správně nastavit. V hlavním okně na sebe prozraďte vaše bydliště, případně vyberte jinou lokaci, a klepněte na symbol tužky. Přesný formát zadávání není určen, ale při troše štěstí bude stačit, když zadáte samotný název města. Například Brno program poznal, cizí mu ale nebylo ani Brno, Czech Republic nebo Brno, CZ. Obyvatelé Spojených států mají výhodu, že svou polohu mohou určit prostřednictvím přiloženého seznamu.

Po zadání korektního místa, kde jsou informace o počasí dostupné, se stáhnou aktuální data z internetu. Aktualizují se na můj vkus zbytečně často, konkrétně jedenkrát za minutu. Šílené tempo snadno zpomalíte, v prostinkém nastavení interval mezi aktualizacemi pozměníte. Patnáct minut, myslím, plně dostačuje. Jeví se mi jako rozumné minimum, k dalším oblíbeným časům pratří dvacet minut nebo půl hodina. Každopádně tak omezíte vytěžování internetového připojení, byť se data stahují v extrémně malém množství. Druhou a zároveň poslední položkou v nastavení je formát zobrazovaných údajů. Ve výchozím stavu budete hledět na imperiální jednotky. Namísto Celsia se teplota hlásí ve Fahrenheitovi a povětrnostní podmínky se měří v mílích za hodinu.

Po záměně za metrický systém se teplota ukazuje v pro nás normálních stupních Celsia a vítr podle programu fouká v kilometrech za hodinu. Nic se nemění u vlhkosti vzduchu, ta se, bohudík, udává standardně v universálních procentech. Zrovna jsme si tímto představili dostupné údaje o aktuální situaci venku. V hlavním okně jste si nepochybně všimli ještě předpovědi na tři další dny dopředu. Příslušný obrázek vždy prozradí to nejdůležitější: jestli bude zataženo a deštivo, nebo váš den třeba prosvětlí slunce. K tomu vám výhled napoví, jaké budou teploty. Zde by vám sympatické rosničky z televizních obrazovek možná ještě mohly chybět, ale stýskat si po nich zaručeně přestanete.

Teploty ve třech barvách

Hlavní tahák programu jsme již letmo zmínili. Jeho síla se uskupila na hlavním panelu. Nutno podotknout, že pokud nemáte Windows 7, žádného úžasného efektu se ze strany aplikace bohužel nedočkáte. WeatherBar je zkrátka exkluzívním výtvorem ušitým na míru předělanému hlavnímu panelu. Ikona na něm se mění spolu s počasím. Statickým zástupcům odzvonilo, chytré a interaktivní prvky v operačním systému si vydobyli své místo. Bez nich by prostředí stejně působilo chudě. Stavu počasí sekunduje ukazatel teploty. Autoři skutečně nevměstnali čísla nikde do ikony, jak byste se mohli domnívat. Ke znázornění teploty slouží podkreslení pod symbolem programu.

Jak bylo rovněž řečeno, většinou se touto cestou znázorňuje průběh kopírování. Šikovnou pomocnou grafickou funkci vývojář využil zcela jinak než Microsoft asi původně zamýšlel. Sami možná víte, že při chybě v manipulaci se soubory se kopírování zpomalí, až skoro nepoznáte, zda vůbec běží. Průzkumník v takovém případě podbarví ikonu nikoliv zeleně, průběhová lišta se převlékne do červené, čímž vyjadřuje jediné – někde se stala chyba. Pro příklad, takový hudební přehrávač foobar2000 pro změnu nezobrazuje na hlavním panelu průběh kopírování, ale stav přehrávání písničky. WeatherBar využívá tři dostupné barvy, zelenou, žlutou a červenou. A zkuste uhodnout, jakým způsobem.

Barva znázorňuje vlhkost vzduchu. Při hodnotě 50 % a nižší žhne oblast pod ikonou rudě. Žlutá signalizuje průměrnou, přijatelnou hodnotu, zatímco vyšší vlhkost už přechází do zelené. Ukazatel průběhu se pak rozpíná rovněž přirozeně – při nižších teplotách se lišta tenčí, zatímco s přibývajícími stupni se natahuje. Už na první letmý pohled poznáte, jak se věci mají. Na žádném jiném hlavním panelu by tohle možné nebylo. Za kreativní využití poskytnutých možností v systému získává autor programu doby k dobru.

Jeden pohled krát tři

Předpověď najdete jak v hlavním okně WeatherBaru, tak v jumplistu. I tato oceňovaná funkce Windows 7 si tak našla další zajímavý způsob využití. Prostě klepnete pravým tlačítkem myši na ikonu a mezi úlohami se objeví předpověď celkem na čtyři dny, včetně dne aktuálního. Malá aplikaci si odnáší hned několik důležitých zářezů.

Aktuální stav počasí se dozvíte z ikony, podle mohutnosti grafického ukazatele pod ní poznáte teplotu (byť jen velmi orientačně, protože se žádná čísla na hlavním panelu nezobrazují) a konečně, zabarvení ukazatele vám napoví, jak se věci mají s vlhkostí vzduchu. Z jediného pohledu na oblast hlavního panelu tak vyčtete tři zajímavé údaje o současných podnebných podmínkách. A v jumplistu sídlí předpověď. Když Microsoft vypustil Windows 7 na veřejnost, zřejmě ani netušil, jak zajímavě si externí vývojáři s velkými novinkami v systému vyhrají. Ke spuštění programu budete ovšem potřebovat .NET Framework 3.5 nebo novější.

Nezbývá než dodat, že se Microsoft s jeho původní miniaplikací s podobným účelem může jít doslova zahrabat. Stav počasí se ukazuje na ploše a s hlavním panelem vůbec do styku nepřichází. Při zakryté ploše vám tak moc neposlouží. To už spíše můžete na pozadí sledovat televizní předpověď.

WeatherBar: weatherbar.codeplex.com
Jazyk: angličtina
Podporované systémy: Windows 7, u ostatních funkčnost nepotvrzena

Jak na počasí ve Windows 7
Ohodnoťte tento článek!