Jak na poznámky jednoduše a rychle s cloudovým Evernote

0

Bez poznámek si většina z nás pravděpodobně nedokáže představit běžný pracovní (a mnohdy také ani nepracovní) den. Otázkou zůstává, jakou metodu zvolit – lístky s poznámkami mají tendenci se ztrácet, diáře a kalendáře zabírají hodně místa a obvykle je u sebe nemáme ve chvíli, kdy bychom to nejvíce potřebovali.

Poměrně zajímavým a efektivním řešením je nástroj, který umožňuje psát poznámky z jakéhokoli zařízení (připojeného k internetu) a také k zápiskům tímto způsobem přistupovat, tedy buď prostřednictvím speciální aplikace, případně přes web.

Této skutečnosti jsou si vědomi provozovatelé služby s názvem Evernote. Registrací účtu získáme základní (přesto dostatečně velký) prostor pro poznámky, záložky a mnohé další, přičemž se k poznámkám a jejich případné editaci dostaneme odkudkoli, ať už jsme v práci, doma u počítače, případně na cestách s chytrým telefonem nebo tabletem.

Instalace a první spuštění

Program si můžete jednoduše stáhnout z internetových stránek na adrese evernote.com. Po získání a spuštění instalátoru stačí odsouhlasit smluvní podmínky a zahájit instalaci. Není potřeba žádné speciální nastavení ani konfigurace.

Při prvním spuštění dostáváme příležitost registrovat si nový účet, čehož dosáhneme vyplněním emailové adresy, nového uživatelského jména a hesla. Pokud již účet vlastníte, stačí se přepnout do odpovídající záložky a vyplnit již existující přihlašovací údaje.

Následuje spuštění aplikace, případně první synchronizace (pokud je tedy co synchronizovat). Pro úplnost ještě doplníme, že program je volně šiřitelný (freeware) a s bezplatným účtem získáme 60 MB prostoru, což by mělo být pro poznámky textového charakteru více než dostatečné. Drobnou nevýhodou je absence české lokalizace, takže se budeme muset spokojit s angličtinou (či nějakým jiným světovým jazykem).

 

Vytváříme první poznámky

Jednotlivé poznámky jde poměrně elegantně řadit do jednotlivých poznámkových bloků (Notebooks). Tímto způsobem dosáhneme toho, že si můžeme vytvořit samostatné sekce pro jednotlivé projekty, oblasti, případně typy poznámek. Evernote nabízí mimo klasického textu možnost ukládat například oblíbené internetové stránky a informace na cesty a výlety (mapy, itinerář, nebo třeba související dokumenty a jízdní řády). Mnozí z vás také ocení integraci do Outlooku a Windows všeobecně – fungují tedy například klávesové zkratky, které je možné nakonfigurovat v nastavení programu.

 

 

Evernote do každého zařízení

Kromě počítače jsou k dispozici aplikace pro řadu dalších systémů a zařízení. Výčet všech podporovaných platforem naleznete v samostatném boxu.

Jak jsme tedy již zmiňovali v úvodu, k poznámkám se dostaneme opravdu odkudkoli. Stačí mít u sebe prakticky jakékoli zařízení s připojením k internetu. K zahození není ani možnost sdílet poznámky s přáteli nebo rodinou.

Nejčastěji budeme nejspíše využívat poznámky v mobilním telefonu. K synchronizaci je potřeba funkční připojení k internetu, není již tak důležité, jestli jsme připojení prostřednictvím Wi-Fi nebo pomocí datového tarifu. Ten je ovšem výhodnější, jelikož je telefon prakticky pořád online a jakékoli změny se projeví téměř okamžitě na všech dalších zařízeních, v případě sdílení poznámek také v zařízení přátel nebo rodiny.

Rozhraní mobilní (či tabletové) aplikace je sice mírně omezené, ale dostatečně propracované pro plnohodnotnou práci s textem, jednotlivými kategoriemi a vlastnostmi poznámkových sešitů. Jestli tedy máte k dispozici tablet nebo mobilní telefon s podporovanou platformou, nic vám nebrání si aplikaci stáhnout a vyzkoušet.

 

Z internetu odkudkoli

Pokud se dostanete k cizímu počítači (nebo jste například v práci, na dovolené a podobně), můžete využít také internetové rozhraní, které nabízí velmi podobné funkce a možnosti. Postačí pamatovat si přihlašovací údaje a webovou adresu.

Jak je vidět z obrázku, webové rozhraní velmi silně připomíná samotnou aplikaci, a to jak barevně, tak layoutem. Poznámky na webu jsou ve výchozím režimu pouze ke čtení, úpravy je možné provádět po kliknutí na ikonku „Edit“. Jak na webu, tak v aplikaci je možné pracovat s tagy, poznámkovými bloky, fonty a dalšími funkcemi a vlastnostmi.

 

Seznam podporovaných zařízení a platforem

Mobilní zařízení:

  • iOS (Apple)
  • Android
  • Blackberry
  • Windows Phone 7
  • WebOS

Operační systémy a internetové prohlížeče:

  • Mac OS X
  • Windows
  • Safari
  • Chrome
  • Firefox

Napište mu to do telefonu

Pokud už vás nebaví, jak vaše drahá polovička zapomíná, nyní máte příležitost tento neduh odbourat. Stačí nasdílet poznámkový dokument a zadat do něj například seznam potravin, které je potřeba koupit. Pokud pomineme fakt, že se jedná o zajímavou technologickou hračku, nikdo už se nebude moct vymlouvat na to, že si zapomněl doma seznam.

Ohodnoťte tento článek!