Jak na rozšíření paměti v MSI Wind U100

0

Vlastně všechny dnes nabízené minibooky koupíte s alespoň jedním gigabajtem operační paměti. Pro všechny základní činnosti tato hodnota plně dostačuje, přesto však můžete někdy chtít paměť rozšířit. Problémem malých notebooků je však pouze jediný rozšiřující paměťový slot, který již je obsazen současným paměťovým modulem. To znamená, že pokud takový minibook chcete rozšířit kupříkladu na dva gigabajty paměti, musíte vyjmout stávající gigový modul a ten nahradit module dvougigabajtovým. Existují také minibooky, které mají operační paměť napevno připájeny přímo na základní desku a nelze je rozšířit vůbec.

Samozřejmě existují také výjimky, jako například MSI Wind U100. Tento minibook obsahuje gigabajt operační paměti připájené na základní desku, ale také volný paměťový slot. Snadno tak můžete rozšířit paměť až na hodnotu dvou gigabajtů. Jak na to a jakým případným problémům se vystavujete?

MSI Wind U100 patří k nejlépe rozebratelným minibookům, demontáž i montáž zvládnete skutečně za pár minut. Musím vás ale upozornit na jeden problém: MSI nepovažuje operaci rozšíření paměti za uživatelsky proveditelnou a tudíž otevřením notebooku musíte porušit servisní samolepku.

Podle nejnovějšímu vyjádření MSI (díky čtenáří Marrty za informaci) je možné paměť ve Windu vyměnit svépomocí podle našeho návodu bez toho, aniž byste přišli o záruku. Porušení servisních samolepek totiž není bráno jako porušení záručních pravidel.

Začněte tím, že z minibooku vyjmete akumulátor, odpojíte jej od elektrické sítě a postupně odšroubujete všech sedm šroubů dostupných na spodní straně minibooku.

Začněte zvedat spodní kryt opatrně tlakem nahoru ze strany protilehlé VGA konektoru. Kryt je v přední části chycen prostřednictvím malých plastových háčků, dejte si tedy pozor, ať je nevylomíte.

Po sejmutí krytu získáte přístup k základní desce, slot pro DDR2 paměťový modul najdete mezi pevným diskem a ventilátorem chladiče.

Opatrně do slotu vložte přidanou paměť a tlakem ji zasuňte až na doraz.


Tak, vše je hotovo – paměť je pevně na svém místě. Dejte pozor a odolejte pokušení v této fázi notebook otevřít a ihned vyzkoušet! Bez pevně přišroubovaného spodního krytu totiž nedoléhá chladič procesoru i čipsetu a tudíž by hrozilo riziko jejich přehřátí a zničení.

Drobný tip pro další úpravu: bezdrátová Wi-Fi karta je umístěna ve standardním mini PCIexpress slotu, díky čemu ji snadno můžete vyměnit za jinou. Pokud například chcete na MSI Wind nainstalovat Mac OS X, je vhodné vyměnit původní kartu například za model Dell 1390.

Opatrně, zrcadlovým postupem nasaďte spodní kryt, domáčkněte jej do finální polohy a opravdu pevně přišroubujte zpět všechny šrouby. Důležité jsou především dva šrouby ve střední části, které přitlačují chladič procesoru na správné místo.

Po spuštění počítače se můžete ihned přesvědčit, zda bylo rozšíření paměti úspěšné. V našem případě bylo, celkem máme 1,5 GB paměti v minibooku MSI Wind U100.

Rozšíření paměti však s sebou nese i drobné nevýhody. U takto rozšířených počítačů se nám nepodařilo úspěšně použít dynamické přetaktování, které Wind U100 s novou verzí BIOSu nabízí. Tedy abych byl přesnější: přetaktování lze použít, avšak notebook začne vykazovat artefakty v grafice a stane se téměř nepoužitelný. Možná řešení jsou dvě: buďto takhle rozšířený minibook nepřetaktovávat, nebo můžete v BIOSu vypnout integrovanou paměť na základní desce, použít pouze přidanou paměť a použít pro přetaktování jenom ji. V tomto případě byste však měli použít paměť typu DDR2 s frekvencí 800 MHz, s pomalejšími může docházet k tuhnutí systému.

Ohodnoťte tento článek!