Jak na vzdálenou plochu prostřednictvím Google Chrome

0

Dostupný softík CrossLoop představoval jedno z nejméně náročných řešení. Program vám vygeneroval kód a název stanice a vy jste se mohli k cizímu počítači připojit právě pomocí přístupového kódu. Spojení omylem prakticky nešlo provést. Neobtěžovaly ani žádné složité konfigurace, prostě to celé pěkně fungovalo.

V cestě stál maximálně fakt, že jste si pochopitelně museli do Windows doinstalovat program navíc. Ono to snad ani nelze brát jako výtku, spíše jako samozřejmost. Ostatně, čerstvý doplněk pro Google Chrome se tomuto standardnímu procesu nevymyká. Přinejmenším si obě strany musí do aplikace přidat jeden malý doplněk, jenže pokud někdo nemá webový prohlížeč od Googlu, bude jej muset rovněž stáhnout.

Instalace prohlížeče nepředstavuje o nic schůdnější cestu než instalace libovolného jiného programu. Pokud Chromu fandíte a dávno patří do sbírky vašich nejmilejších aplikací, bude mít ovšem snazší život.

Chrome Remote Desktop (v češtině Vzdálená plocha Chrome), jakožto nová funkce prohlížeče, prochází fází beta. Vzala se odnikud, Google nenaznačil, že by se o podobný projekt pokoušel. Máme tu čest s první vlaštovkou postavené na technologii s kódovým označením chromoting. Doplněk pro přístup na vzdálenou plochu demonstruje její schopnosti. To je cíl bety – ukázat možnosti technologie a sbírat zpětnou odezvu.

Ovládání počítačů přirozeně funguje i mezi rozdílnými platformami. Chromebooky tak získávají na atraktivitě. Jinak málo schopná (zní to jistě lépe než neschopná) zařízení najednou přijmou roli prostředníka, s jehož pomocí se mohou na dálku řešit problémy. Což minimálně firmy ocení.

Instalace Vzdálené plochy

Vzdálenou plochu Chrome stáhnete v Internetovém obchodě Chrome. Doplněk „váží“ skoro dvacet megabajtů, což byste normálně od rozšíření pro prohlížeč neočekávali. V tomto případě musíme vyšší datovou náročnost pochopit.

Před samotnou instalací budete požádání i přihlášení k účtu u Googlu. Bez něj můžete nepřekvapivě na vzdálenou plochu zapomenout.

Posléze budete přesměrováni zpět do Internetového obchodu, kde si doplněk zdarma nainstalujete.

V nové kartě se ukáže zástupce aplikace, odtud ji spustíte.

Nevyhnete se několikerému potvrzení, že aplikaci povolujete přístup k počítači. Zřejmě tušíte, že si Vzdálená plocha může v počítači dělat více méně cokoliv. Jinak by ani podobná funkce nemohla existovat. Na vzdáleném počítači lze jejím prostřednictvím dělat cokoliv. Náhodnému přístupu k vaší ploše dojít nemůže, přesto dávejte dobrý pozor na to, komu vlastně řízení svého stroje přenecháte.

Sdílení plochy

Po sérii potvrzení se dostanete k samotnému sdílení plochy. Kromě sdílení můžete vybrat druhou možnost, ovládat cizí počítač:

Vyberete-li si sdílení…

…program vám vygeneruje přístupový kód.

Každý kód má omezenou platnost, pro každou relaci se vytvoří nový. Pokud se během několika okamžiku k vaší ploše nikdo nepřipojí, relace se automaticky ukončí. Starosti se zneužíváním podle všeho nejsou namístě.

Přístup ke vzdálené ploše

Zatímco se na jednom počítači několikamístné číslo vygeneruje, na druhé straně linky se musí zadat. Takže když ve Chromu zvolíte přístup k cizímu stroji, budete muset do tohoto políčka zadat kód:

Následuje chvilka napětí, kdy prohlížeč kód žvýká.

A vzápětí již spatříte vzdálenou plochu. Bez komplikací a pěkně jednoduše, v prohlížeči. Druhá strana má neustále na očích ovládací panýlek, kterým relaci v případě potřeby okamžitě ukončí. Kdyby se k němu nedalo dostat myší, nouzový manévr provedete klávesovou zkratkou Ctrl+Alt+Escape.

Z osobních zkušeností si troufnu tvrdit, že všechno šlape až nečekaně krásně. Na to, že se Vzdálená plocha Chrome nachází v betaverzi, jsem nenarazil na jediný zádrhel. Všiml jsem si, že na vzdáleném počítači nebyl ukazatel myši viditelný, což je buď chyba, anebo vlastnost – rozhodně jde o maličkost. A cokoliv jsem přes prohlížeč provedl, to se na druhé straně projevilo takřka okamžitě. Kvalita obrazu přitom byla opravdu pěkná.

Ukázkový kus softwaru

Je tu velké ale. Na vliv kvality práce se vzdálenou plochou má velký vliv internetová přípojka. S tím se ale počítá. S pomalým připojením se zhorší odezva i kvalita obrazu, což tak nějak logicky vyplývá z podstaty operace. Faktem nicméně zůstává, že Vzdálená plocha Chrome nakopává zadek veškeré konkurenci. V jednoduchosti používání o kousek předčí zmíněný CrossLoop. Našince v nepolední řadě potěší, že s ním aplikace bude komunikovat česky.

Nemusíte přitom ani řešit eventuální rozdílnost platforem, kde běží Chrome, tam poběží i Vzdálená plocha. Hledejte ji v Internetovém obchodě Chrome. Zneužití se nebojte, jednorázové náhodně generované kódy a nutnost přihlášení k účtu od Googlu zaručují dosti vysokou bariéru, kterou jen tak někdo nepřeskočí. Alespoň za předpokladu, že nedojde ke zneužití něčího účtu.

Ohodnoťte tento článek!