Otazník: jak napsat obyčejný nebo španělský otazník?

0
Kde najít otazník a jak se píše obrácený otazník
Kde najít otazník a jak se píše obrácený otazník
-
Zdroj: deposit photos

Otazník se řadí mezi jedny z nejpoužívanějších interpunkčních znamínek. Podle otazníku na konci věty v textu snadno poznáte, že se jedná o tázací větu. Co už tak snadné na první pohled být nemusí, je to, jak otazník vlastně na klávesnici napsat. Pokud tedy nevíte, kde na klávesnici najít otazník nebo jak napsat obrácený otazník, kterému se někdy přezdívá španělský otazník, čtěte dál.

Jak se píše otazník na klávesnici

Pokud máte klávesnici s českým nebo slovenským layoutem, můžete otazník najít velmi snadno. Nachází se totiž hned vedle klávesy M nad čárkou. Pro jeho zapsání stačí podržet klávesu Shift a poté zmáčknout čárku.

levý nebo pravý Shift + čárka (,)

Jak napsat otazník na klávesnici
Jak napsat otazník na klávesnici (zdroj: cnews.cz)

Další, ale trochu složitější možností, jak napsat otazník, je pomocí ASCII kódu. Stiskněte a držte levý Alt + napište na numerickém bloku číslo 63

levý Alt + 63

Jak napsat otazník pomocí ASCII kódu
Jak napsat otazník pomocí ASCII kódu (zdroj: cnews.cz)

Jak na obrácený otazník ve Wordu

Při psaní dokumentu ve Wordu nebo jiném textovém editoru si můžete pomoci i pomocí funkce Symboly, která umožňuje vložení prakticky všech dostupných znaků, písmen a číslic, které existují.

V horní liště vyhledejte pole Vložení a v něm klikněte na Symboly. Vyberte možnost Další symboly a poté vyhledejte obrácený otazník.

Vložení → Symboly → Další symboly → Západoevropská latinka – dodatek → ¿

Obrácený otazník v symbolech ve Wordu
Obrácený otazník v symbolech ve Wordu (zdroj: cnews.cz)

Existuje pro obrácený otazník klávesová zkratka? (¿)

Zatímco obyčejný otazník se u nás používá k ukončení tázací věty, ve španělštině jej můžete najít i na začátku věty ve formě obráceného otazníku. Někdy se mu také přezdívá španělský otazník. Obrácený otazník na klávesnici nenajdete, ovšem stále existuje pár možností, jak jej napsat.

Obrácený otazník můžete napsat pomocí ASCII kódu. Nejprve musíte přepnout na anglickou klávesnici a poté stiskněte a držte levý Alt. Po stisku Altu napište na numerickém bloku číslo 0191

anglická klávesnice + levý Alt +0191

Obrácený španělský otazník pomocí ASCII kódu
Obrácený španělský otazník pomocí ASCII kódu (zdroj: cnews.cz)

Otazníky v HTML entitě a Unicode

Název HTML entita Unicode
? ? U+0003F
¿ ¿ U+000BF

 

Ohodnoťte tento článek!