Předchozí
Následující

Propojení je silný výraz

Microsoft Launcher na Androidu rozšiřuje možnosti sdílení obsahu s počítačem do větších rozměrů oproti iOS. Samozřejmě přináší opět sdílení webů, k tomu však přidává možnost sdílet dokument. Přestože byla tato omezená funkcionalita v rámci Fall Creators Updatu doručena, její použití je krkolomné. V tuto chvíli Microsoft slibuje pokračování ve čtení webů, editaci dokumentů a prohlížení obrázků.

Sdílení webů se zařízeními s Windows 10

Za přijatelné považuji posílání webů směrem k počítači, aspoň v první fázi. Ve svém prohlížeči zvolíte možnost poslat web na počítač prostřednictvím nabídky pro sdílení. Horší je to se druhou fází. Pokud počítač není zapnutý, může sdílení skončit nespěšně (nebo aspoň mně se to někdy děje), místo aby se web zařadil do fronty v cloudu.

Web pošlete na počítač prostřednictvím nabídky pro sdílení
Web pošlete na počítač prostřednictvím nabídky pro sdílení

Především někteří budou spatřovat problém v tom, že se webová stránka otevře vždycky v Edgi. Microsoft tak ignoruje vaše nastavení výchozího prohlížeče. Ačkoli toto chování ve výsledku nepovažuji za něco, co by vás donutilo k nějaké radikální akci, připadá mi neférové. Jistě není problém zařídit, aby se web otevřel ve výchozím prohlížeči – zvlášť pro technologického giganta, jehož možnosti jsou skoro neomezené.

Sdílení dokumentů a fotek

Zatímco vyslat stránku směrem k počítači ve výsledku není až tak zásadní problém a funkcionalita v tomto ohledu z větší části naplňuje svůj úděl, s příkazem k otevření dokumentu je to těžší. To lze provést pouze z Launcheru, pokud si do něj do přehledu aktuálního dění přidáte miniaplikaci. Kupodivu funkci nenabízí ani přímo mobilní Word.

Buď si pro sdílení webu vyberete počítač, nebo pošlete na všechna svá zařízení oznámení
Buď si pro sdílení webu vyberete počítač, nebo pošlete na všechna svá zařízení oznámení

Osobně mi takový způsob implementace nevyhovuje, dle mého názoru by tato forma usnadnění přechodu ze zařízení na jiné zařízení měla být univerzálnější, tj. je vhodná mít např. možnost akci provést z nabídky pro sdílení. Navíc se může stát, že podobně jako já nechcete používat Microsoft Launcher.

V tom případě se ovšem o takzvané propojení počítače a mobilu ochudíte. Podobně to platí pro sdílení fotek. To nelze provést odjinud než z konkrétní sekce Launcheru. Navíc se jedná o sekci s přehledem posledních činností, takže můžete toto propojení dlouho přehlížet.

Upozorňuji, že ačkoli v tomto textu hojně používám pojem sdílení, je to spíše z důvodu, že mi nepřipadá vhodné neustále opakovat „pokračovat v činnosti na počítači“. Je to dlouhé a neforemné vyjádření.

Specifika sdílení dokumentů a fotek

Kromě toho, že je na Androidu pro tyto činnosti vyžadován Microsoft Launcher, sdílení dokumentů a fotek probíhá prostřednictvím OneDrivu, kam jsou soubory nahrány. Na počítači se vám potom otevře fotka v prohlížeči ve webovém prostředí OneDrivu. Ačkoli toto řešení funguje, k ideálu má daleko.

Ideálně byste chtěli, aby se dokument dokázal otevřít ve výchozím editoru, podobně by se fotografie mohla otevřít ve výchozím prohlížeči. Práce se soubory přímo místně v počítači je rychlejší a držíte v rukou více možností. Pohodlnější je pro mne u dokumentů dosavadní způsob práce – aplikace Office obsahují synchronizovaný seznam naposledy zpracovávaných dokumentů (hádáte správně, že je ukládám na OneDrive). Takže stačí klepnout a pokračuji v editacích.

A obrázky? Ty se mi stejně synchronizují s OneDrivem, takže pak na počítači rychle otevřu správnou složku a pohodlně snímky prohlížím v XnView. Ačkoli ne každý bude mít způsob práce nastavený jako já, je zřejmé, že omezení prozatímního proklamovaného propojení počítače a mobilu nejsou zanedbatelná. Navíc když už mám obsah jednou nahraný automaticky na OneDrivu, při tomto sdílení se na něj nahraje znovu.

„Propojení“ smartphonů a počítačů je silný výraz

Jak jsem nastínil, Windows 10 Fall Creators Update původně oznámené hlavní novinky nepřinesl a prozatímní představa Microsoftu o propojení mobilu a počítače je poněkud neuspokojivá. Firma sice propojení prezentuje jako jednu z hlavních novinek, sám mám ale na základě rozpačitých zkušeností problém s tím, zda by se tomuto modelu vůbec mělo říkat propojení dvou zařízení.

Fotky nebo dokumenty se na počítači otevřou v prohlížeči
Fotky nebo dokumenty se na počítači otevřou v prohlížeči

Pod pojmem propojení si představuji robustnější funkcionalitu, kterou bychom měli získat někdy v budoucnu. Chci abych na počítači mohl psát SMS nebo přijímat hovory. Navíc by (i proto) propojení mělo být obousměrné, což prozatím není. Proč bych např. nemohl poslat web z počítače na mobil, abych mohl pokračovat ve čtení článku na cestě?

Článek pokračuje v další kapitole.

Předchozí
Následující

32 KOMENTÁŘE

 1. No moc jste toho nenapsali.
  Co mně hlavně vadí, je nutnost měnit launcher. Nemám chuť měnit osvědčený Nova launcher, vyladěný téměř k dokonalosti. MS nenabízí pro mě zajímavé věci, jako překryv widgetů a spoustu dalšího. Tohle má řešit malá aplikace, běžící v pozadí.

  BTW napadlo mě, sice tam není Windows Phone, ale není to proto, že ten by byl integrován automaticky?

 2. Tak nevim, bud jsem neco z clanku nepobral, ale napr. Samsung nabizi synchronizaci s PC uz davno a to be cloudu. Totez nabizi spojeni Jabkovy MacOS a iOS.
  Prijde mi ze Mrkvosoft neni jen 100let za opicemi, ale jeste tu opici ani nevidel…

   • Ale clanek je o propojeni mobilu s Win10, nikoliv o „working anytime from anywhere“ 🙂 , tudiz synchronizace pres cloud je opet jen obezlicka, jak zacit pouzivat mrkvosofti cloudove servisy. Nic jineho. Krome toho, kdo ma treba firemni 365 ucet, tak automaticky muze v cloudu pracovat a prilis nerozumim tomu, proc bych to mel jeste i tahat a sync na lokalni zarizeni. Proste kravina.
    Naopak, to co se opravdu muze hodit, jako prijimani/odesilani hovoru. sms z PC tam neni. Stejne jako napriklad „streaming“ nejake mobilni aplikace na display PC a moznost ji ovladat odtamtud. Tohle bych bral a gratuloval Mrkvosoftu, z udelal konence neco smysluplneho. Ale takhle, sorry… 🙂

 3. To snad nemá cenu ani psát o těch updatech. Když každý další je akorát tak hřebíček do rakve MS. Jestli by nebylo lepší psát jen o těch co se povedly. přesně je nesleduji. Jsou vůbec nějaké?

 4. Fakt se pořád ještě někdo diví, že lidi používají ve Windows raději věci třetích stran? Ti už prostě použitelně neumí vyrobit nic, dokonce ani takovou kravinu jako je sync telefonu s klimprem 😟

  • To je takova mrkvosofti klasika… pozde a jeste k tomu beta, kde pulka je schybama a pulka chybi. Driv mu to prochazelo, ale dneska uz maji tak spatnou povest, ze uz to vicemene nikoho ani moc nezajima…

    • Ja jsem na tom podobne a lidi kolem dokola az na vyjimky take. Kazdy vicemene pouziva Vidle jako zaklad a pak vse ostatni je 3party Software. Obcas se najde nekdo, kdo pouziva Onedrive, ale myslim ze v posledni dobe, se i tady dost lidi vylecilo. A pak uz zbyva v principu jen office, ktery doma vetsinou v pohode zastoupi Libre.

     • Právě že lidem a známým často sundavám ruzné dopňky z prohlížečů. Odstraňuji různé nebetyčně hloupé aplikace z windows storu na úpravu fotek na prohlížení fotek, na zprávu fotek. A všelijaký jiný online kraviny. Úplně nejvíc mi pije krev když u tchána na PC najdu IrfanView. Neumí to používat a žádnou katalogizaci v životě taky dělat nebude z toho samého důvodu. To by člověk nevěřil vlastním očím co všechno jsou schopní stáhnout a nainstalovat kvuli úplným maličkostem. Přitom přímo před očima mají vše potřebné na základ samozřejmě.

 5. Zkoušel jsem to a je to od počátku špatně.
  Místo launcheru jen aplikace, v androidu není problém nastavit oprávnění k notifikacím.
  Místo sdílení souborů a webů, což se už dnes dělá jednodušeji přes cloudové aplikace (prostě nasdílím, na PC otevřu a naopak) nebo přímo přes synchronizaci záložek v prohlížeči (pokud používám stejný prohlížeč pc/mobil) bych propojil notifikace, hlavně z mobilu směrem k PC, prostě PC windows notifikace by ukázaly že mi došla sms, zmeškaný telefon, případně že mi někdo volá. Ideálně kdybych mohl z PC odesílat i sms a volat přes telefon. Pokud to zvládnou aplikace dalších firem nebo možná i KDE connect, mohl by snad i Microsoft. To co update přinesl je paskvil, je s podivem že v roce 2017 to nejde aspoň základně (sdílené notifikace).

  • V dalším kroce by bylo super umožnit používat telefon jako kalkulačku k počítači, měnit hlasitost, posouvat slidy atd. Nahradilo by to prezentéry, nemuseli bychom vstávat z křesla při sledování filmů atd….

 6. Funkcionality srovnatelné s iOS-MacOS asi sotva dosáhnou, ale ptá se taky někdo, proč to tak vlastně je? Jediný Apple může dokonale propojit své dva systémy, protože jen Apple ví, co v nich je. Když má Microsoft cokoli propojovat s iOS či androidem, musí prvně získat nějaké informace a přístup do těch systémů… No, nevím, jak snadné je rozklíčovat jádro androidu, aby se vyhnuli použití svého Launcheru, ale hádám, že to asi nebude práce na týden.
  Jenže nad takovou věcí se Urban opět zamyslet nedokáže. Je totiž mistrem jen v házení špíny.

 7. Mám upřímnou radost z toho, že tady lidé konečně nazývají věci pravým jménem a nebojí se nahlas poukazovat na čím dál tím větší průsery které v rámci svého know-how Microsoft poskytuje. Už bylo načase.