Jak odstranit staré verze Chromu z disku

0

Prohlížeč Chrome je výjimečný v mnoha věcech. Obsahuje prosté a funkční prostředí pro uživatele nebo pokročilou funkci pro synchronizování uživatelných dat. K unikátním vlastnostem patří ovšem i zachovávání starých verzí programu. Běžně se prohlížeč zaktualizuje a starých souborů se okamžitě zbaví, protože je nepotřebuje. Google nicméně našlapuje opatrně a v počítači staré a nepotřebné soubory pěkně potají uchovává. Pro případ, že by došlo k problémům se může vrátit až o jednu řadu nazpět.

Pro všechny případy v počítači vždy zanechává soubory ze starší řady, a k tomu ještě předchozí vydání řady současné. Řeknete si, proč by vám mělo několik stovek ztracených meganbajtů prostoru vadit. Pakliže vlastníte úložiště s kapacitou několik terabajtů, mazávání se pro vás stává něčím volitelným, nikoli nutným.

Mnohem více si ale budete každý megabajt hlídat, pokud jste investovali do rychlého disku SSD. Ty žádnou nadpřirozeně vysokou kapacitou neoplývají, takže na nich už to plýtvání vadí poměrně dost. Nezoufejte, staré Chromy snadno pošlete na dovolenou, z níž se už nevrátí. Můžete to udělat buď ručně, nebo za pomoci nástroje tak jednoduchého, že se jeho autor ani neobtěžoval s vymýšlením grafického prostředí.

Zabte Chromáka s OldChromeRemover

S ne tak docela úspornou politikou Googlu vám pomůže se vypořádat aplikace nazvaná OldChromeRemover. Pokud v systému nemáte .NET Framework 3.5, nainstalujte si jej. (Windows 7 jej obsahují v základu.) Aplikace velikostně nepřekračuje 200 KB a autor ji vybavil ikonou použitou ve Chromu, jen ji převedl do stupňů šedé.

Pokud používáte Vistu nebo sedmičky, myslete na to, že program musíte spustit s administrátorským oprávněním. Sám vás o ně bohužel nepožádá, takže zavítejte do kontextové nabídky a vyberte Spustit jako správce. Řízení uživatelských účtů vás požádá o potvrzení spuštění aplikace, což schvalte. Ve Windows XP nic podobného neřešte a program normálně spusťte.

OldChromeRemover najde všechny staré a dále nepoužívané verze prohlížeče, takže vám v počítači zůstane jen tak aktuální. Kromě běžného Chromu podporuje také experimentální Chrome Canary.

Pakliže najde alespoň jednu starší verzi, která se na disku roztahuje, vypíše vám konzola „Outdated versions of Google Chrome were found“. Zmáčknutím klávesy „y“ potvrdíte vymazání, kteroukoliv jinou ze zbývajících kláves aplikaci ukončíte, aniž by k nějakým změnám došlo.

Po úspěšném odstranění bude konzola vypadat zhruba takto:

Zavřete ji libovolnou klávesou. Může se ovšem stát, že vám OldChromeRemover hned na začítku oznámí, že žádné staré Chrome nenašel (podobně jako mně, protože jsem před pár dny přeinstalovával Windows a prohlížeč se mezitím ještě zaktualizovat nestihl). Oznámení v angličtině opět uzavřete stiskem libovolné klávesy.

Po spuštění se může zdát, že OldChromeRemover nereaguje, ve skutečnosti ale prohledává specifický kus disku, takže jej nechce v klidu běžet, dokud vám sám neoznámí, jak se věci mají. Ještě si dovolím jednu poznámku: program smaže všechna starší vydání, což znamená, že pokud používáte třeba stabilní Chrome společně s edicií Canary, zůstane vám pouze Canary (má vyšší číslo verze). Pakliže Canary nepoužíváte, nemáte se čeho bát.

Jak na ruční výmaz

I bez pomocného nástroje si poradíte. Ten ostatně nedělá nic složitého, prostě vyhledá adresáře se starými verzemi a vymaže je. A nikdo neříká, že to stejné nemůžete udělat ručně. Je to o něco méně pohodlné, ale hodí se vědět, jak na to. Sami také víte nejlíp, co hážete do Koše. Ve Windows XP musíte najít toto umístění:

C:\Documents and Setting\Uzivelskejmeno\Local Settings\Google\Chrome\Application

Windows Vista a 7 používají úplně jiné umístění, konkrétně jej najdete zde:

C:\Users\Username\AppData\Local\Google\Chrome\Application

V obou případech vás zajímají složky očíslované verzemi prohlížečů, které se v nich nachází. Složka s nejvyšším číslem obsahuje aktuální Chrome, tu tedy ponechte, zatímco ostatní očíslované adresáře s čistým svědomím odstraňte. Nečíslované složky (např. Dictionaries, obsahuje slovníky), samozřejmě nechte ležet.

Aktuální Chrome 17.0.963.46, viz obrázek výše, případně i níže, zabírá asi 165 MB. A když takových starších verzí smažete víc, úspora může být ve skutečnosti opravdu docela slušná. Pokud vedle očíslovaných složek spatříte navíc starší spouštěcí soubor old_chrome.exe, šup s ním do Koše.

Odstraněním starých vydání Chromu se ovšem připravujete o možnost se k nim vrátit. Ale upřímně, copak jste to někdy potřebovali? V případě potíží můžete prohlížeč přeinstalovat.

Ohodnoťte tento článek!