Jak pořídit snímek obrazovky (print screen) na počítači i mobilním telefonu?

1

„Udělat print screen“, respektive pořídit snímek obrazovky, patří mezi základní dovednosti. Většina klávesnic pro tuto funkci má vlastní tlačítko a existuje i mnoho prográmků, které práci s print screenem ulehčují. Na různých zařízeních se ale postupy liší.

Nicméně výsledkem je obsah obrazovky uložený ve formátu obrázku. Často jej potřebujete pro zaslání někomu jinému, případně pro rychlé uložení obsahu, který by brzy mohl zmizet. Nebo pro uložení obrázku „hrubou silou“ z webu, který jeho uložení neumožňuje. Většinou dojde k uložení ve formátu PNG, výjimečně ještě v JPG.

Jak pořídit printscreen ve Windows?

Na klávesnici máte tlačítko s nápisem Print Screen, případně PrtScr. Jeho stiskem dojde k uložení obsahu monitoru/ů do systémové schránky, poté je nutné tento obsah ještě vložit (přes Ctrl+V) do grafického editoru (například Malování) a uložit. Stisknutím Alt+Print Screen dojde k uložení obsahu aktuálního okna.

Microsoft má pro tento účel i vlastní aplikaci nazvanou Výstřižky. Ta umožňuje v jednom kroku sejmout obsah monitoru (ani nemusí jít o obdélník, požadovaný obsah vyberete perem), poté jej jednoduše upravit a uložit nebo odeslat e-mailem (pokud máte nainstalovaný nějaký lokální a ne webový).

dropbox screenshot

Můžete využít i jiných specializovaných aplikací, kterých je opravdu hodně. Například funkci pro screenshoty má i Dropbox, který je rovnou uloží do své systémové složky a zálohuje do cloudu. Snímky obrazovky umí i poslední Opera.

Jak pořídit printscreen na Macu?

Klávesnice od Applu tlačítko pro Print Screen nemají. Zato mají komplikovanou klávesovou zkratku. Narozdíl od Windows ale snímek rovnou uloží. Command+Shift+3 pořídí a rovnou ve formátu PNG uloží obsah celého monitoru. V případě více monitorů je na rozdíl od Windows uloží jako dva obrázky.

apple klavesnice
Mac: Command+Shift+číslo

Command+Shift+4 potom zpřístupní pero, kterým uložíte jen ručně zvolený obdélník. Přes zkratku Command+Shift+4+mezerník lze uložit obsah konkrétního okna/aplikace a na rozdíl od Windows jej nemusíte mít předem zvolené.

Jak pořídit printscreen na Androidu?

Některé značky smartphonů nabízí i obskurní metody typu přejetí celou dlaní po displeji, jistotou je ale tlačítková kombinace zapínací tlačítko+snížení hlasitosti. Tím dojde k uložení screenshotu do paměti telefonu rovnou ve formě obrázku.

photo_2018-08-19_16-14-40
Huawei umí kromě screenshotu i záznam ve formě videa

Například u značky Huawei ale funguje i uložení obsahu ve formě videa, respektive dění na obrazovce ve formě videa. Slouží pro to kombinace uspávací tlačítko+zvýšení hlasitosti.

Jak pořídit printscreen na iPhonu?

Všechny iPhony a iPody využívají kombinaci současného stisku tlačítek Home+zapínací tlačítko. Obrázek se stejně jako u Androidu uloží rovnou do paměti telefonu.

Jak pořídit snímek obrazovky (print screen) na počítači i mobilním telefonu?

Ohodnoťte tento článek!
3.6 (71.6%) 50 hlas/ů

1 komentář