Jak přehrávat DVD s Windows Media Playerem 11?

0

Windows Media Player 11 je standardní součástí operačního systému Windows Vista. Do starších Windows XP si jej musíte nainstalovat dodatečně, protože v tomto systému najdete jen jeho starší verzi. Jedenáctka přinesla výrazná vylepšení jako po stránce ovládání, tak po stránce rychlosti přehrávače. Poradí si bez problémů s DVD, nabízí práci s knihovnou médií a možnost poslechu internetových rádií.

Windows Media Player 11 nemusí sloužit jen jako přehrávač souborů s hudbou nebo videem. Využijete jej také při dalších činnostech jako je kopírování hudby z CD do počítače, synchronizace souborů s přenosným přehrávačem, nebo vypalování zvukových nosičů.

Automatické přehrávání

Máte-li v počítači vše nastaveno, mělo by se po vložení filmového DVD do mechaniky počítače automaticky zobrazit okno, ve kterém si vyberete přehrávání filmu ve Windows Media Playeru. Pokud se tak nestalo, nevadí. Spusťte Windows Media Player ručně pomocí zástupce v nabídce Start a zavolejte přehrávání DVD přímo z programu.

Jak spustit přehrávání DVD?

Jakmile ve Windows Media Playeru klepnete na některé z tlačítek v horní části okna přehrávače, zobrazí se pod tímto tlačítkem malá šipka. Totéž se stane, jakmile na tlačítko najdete ukazatelem myši. Klepněte tedy na malou šipku pod tlačítkem Přehrávání a zvolte hned první položku, kterou je přehrávání aktuálně vloženého disku. Pokud je disk správně vytvořen, měl by se zde objevit název filmu.

Přehrávání filmu, výběr kapitol

Jakmile spustíte přehrávání, zobrazí se v pravém panelu přehrávače seznam kapitol na vloženém DVD. Klepnutím na tyto kapitoly se můžete přesouvat po jednotlivých částech filmu. Kromě toho máte k dispozici běžná tlačítka jako na skutečném přehrávači. Slouží k pozastavení přehrávání, posunu vpřed nebo vzad a k vypnutí zvuku. Hlasitost si můžete upravit pomocí táhla. Do celoobrazovkového režimu se přepnete poklepáním na obraz. Zopakováním se přepnete zpět.

Titulky, jazyk, záběry

Také patříte k těm, kdo před dabingem dávají přednost originálnímu znění doplněnému o titulky? Pokud to vaše DVD umožňuje, pak si můžete titulky zapnout nejenom v hlavní nabídce DVD. Spusťte přehrávání filmu a pravým tlačítkem myši klepněte na horní lištu s tlačítky. V nabídce Přehrát najděte Zvukové a jazykové stopy a Texty písní a titulky. V nich přepnete jazyk videa a zobrazení titulků (ty lze samozřejmě i vypnout). Během přehrávání klepněte na plochu obrazu pravým tlačítkem myši. Zvolte Funkce DVD a podívejte se, co vám přehrávač nabídne. Může to být změna například jiný záběr kamery.

Nastavení obrazu

Windows Media Player 11, podobně jako specializované DVD přehrávače, dovede na požádání upravit obraz na přehrávaném videu. Klepněte na šipku pod tlačítkem Přehrávání a vyberte Rozšíření|Zobrazit rozšíření. Pod videem se zobrazí zřejmě grafický ekvalizér, kde můžete upravit zvukové podání. Tlačítky se šipkami se přepněte na Nastavení videa a táhly upravte barevné vyvážení. WMP11 zde dále nabízí nastavení rychlosti přehrávání, prolínání a další efekty.

Nelze vybrat kapitolu?

Většina filmových DVD je připravena tak, že mezi kapitolami filmu nelze přepínat do doby, než se přehraje logo distributora a informace o zákazu kopírování nosiče. Poté je vám zobrazena nabídka pro výběr kapitol nebo přehrávání bonusového materiálu. Tam, kde byste u televizoru použili dálkový ovladač, v počítači jednoduše klepněte myší.

Neznámý disk?

Někdy se stane, že Windows Media Player nepozná, jaký film se nachází na disku vloženém do počítače. V takovém případě zobrazí místo názvu filmu označení Neznámý disk. Toho si nicméně nevšímejte, přehrávání filmu bude fungovat bezchybně, nehledě na tuto drobnou chybu.

Pokud si na počítači často pouštíte různé filmy, určitě vás bude zajímat článek Bezproblémové přehrávání videa ve Windows.

Ohodnoťte tento článek!