Jak převést PDF do Wordu

Výhodou PDF dokumentu je, že se zobrazuje na všech zařízení stejně, nedá se však do něj zasahovat a upravovat jeho obsah. Z toho důvodu je užitečné vědět, jak převést PDF do Wordu. Celý proces vám nezabere víc než pár vteřin a kliků myší.

1

Co je PDF

Začněme ale nejdříve tím, co to PDF dokument vůbec je a kde se vzal. Zkratka PDF pochází z anglického názvu Portable Document Format – Přenosný formát dokumentů. Byl vyvinut firmou Adobe za účelem ukládání dokumentů bez ohledu na software a hardware, na kterém byly pořízeny a zajišťuje, že se daný dokument v PDF zobrazí na všech zařízeních stejně. Soubory typu PDF mohou obsahovat text, obrázky, 3D grafiku, videa, interaktivní formuláře nebo zvuk a mají příponu .pdf.

Pokud si chcete PDF dokument pouze prohlédnout, postačí vám k tomu některý z volně dostupných prohlížečů, přičemž nejznámější je prohlížeč od mateřské firmy Adobe Reader. V případě, že potřebujete dokument s příponou .pdf upravit, nejjednodušší bude ho převést do nejrozšířenějšího editovacího programu – Wordu. Učinit tak můžete online nebo přímo ve Wordu.

Převod PDF do Wordu online

Pro převod PDF do Wordu online si otevřete jeden z internetových vyhledávačů a zadejte slovní spojení „PDF to Word“ nebo „Convert PDF to Word“. Následně si vyberte jednu z nabízených webových stránek. Po otevření stránky budete vyzváni, abyste nahráli PDF dokument, který si přejete do Wordu převést. Po načtení dokumentu na stránku klikněte na možnost „stáhnout“. Stažený dokument bude obsahovat již příponu .docx, bude se tedy zobrazovat ve Wordu. Provedení každé webové stránky se může trochu lišit.

Převod PDF do Wordu

 Od vypuštění verze Wordu 2013 můžete soubory PDF snadno převádět přímo za pomocí Wordu a dokument následně podle potřeb editovat.

K převodu jsou zapotřebí pouze 3 kroky:

 1. Otevřete si nový Word dokument
 2. Klikněte na záložku „Soubor“ a následně „Otevřít“
 3. Vyberte dokument PDF, který si přejete převést do Wordu

Stejný proces je možné urychlit tím, že pravým tlačítkem myši kliknete na vybraný PDF dokument a vyberete možnost „Otevřít v programu“. Rozevře se vám seznam dostupných programů, ve kterých je možné PDF dokument otevřít. Zvolte si Word a dokument se převede.

V obou případech se vám před dokončením konverze zobrazí hláška upozorňující na to, že se PDF převede na dokument, který se bude dát upravovat ve Wordu a že to nějakou chvilku zabere. Akci budete moci buď přijmout tlačítkem „OK“, nebo odvolat tlačítkem „Zrušit“. Po převodu se vám vytvoří nový dokument a původní PDF se zachová.

Pozor! Výsledný wordový dokument se optimalizuje tak, abyste mohli upravovat text, takže bude vypadat asi trochu jinak než původní PDF dokument (hlavně pokud bylo v původním souboru hodně grafiky).

Převod z PDF do Wordu nejlépe funguje pro soubory, které obsahují z velké části text – obchodní smlouvy, právní spisy, vědecké studie apod. U souborů obsahující především grafy a jinou grafiku, se celá strana může zobrazit jako obrázek, tzn. text nebude editovatelný. Word občas nerozezná určité prvky jako je například poznámka pod čarou, považuje ji za normální text a neumístí ji tak na konec stránky.

Problematické prvky pro převod

Některé prvky dokumentu jsou známy jako problematické pro převod z PDF do Wordu. Pokud PDF obsahuje některé z níže uvedených prvků, bude lepší otevřít dokument hned v PDF (pokud samozřejmě nebudete potřebovat upravit jeho obsah). Jedná se především o tyto prvky:

 • buňky s nastaveným řádkováním
 • barva stránky, okraje stránky
 • sledování změn
 • poznámky pod čarou, především pokud přesahují na více stran
 • audio, video, PDF s aktivními prvky
 • PDF záložky
 • PDF komentáře

Pokud budete chtít převedený, popřípadě i upravený wordovský dokument opět uložit v PDF formátu, budete muset soubor znovu uložit. Originální dokument se nepřepíše a zůstává tak neměnný.

Jak převést PDF do Wordu
Ohodnoťte tento článek!
4 (79.02%) 102 hlasů

1 komentář

 1. „Výhodou PDF dokumentu je, že se zobrazuje na všech zařízení stejně“ 😀 😀 😀 Vy jste ještě neviděli PDF vygenerované ve Wordu, že? I to se umí na různých PC zobrazovat různě.