Jak se dostat do BIOSu ve Windows 10?

8
Jak se dostat do BIOSu
Jak se dostat do BIOSu
-
Zdroj: Unsplash

BIOS, nebo také UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), už dávno není takový, jak jej známe z dřívějších let. Jednoduché textové rozhraní nahradilo rozhraní graficky a uživatelsky přívětivější se snazším přístupem k pokročilým funkcím a nastavením.  V dnešním článku si řekneme, co je BIOS, a představíme si možnosti, jak se do něj dostat v různých typech zařízení.

Co je BIOS a k čemu se využívá?

Ještě než se pustíme do samotného BIOSu, je dobré si říct, co to vlastně BIOS je. Jedná se v podstatě o elementární program umístěný přímo na základní desce každého počítače. Jeho funkcí je řízení komunikace všech hardwarových komponent tak, aby mezi sebou komunikovaly správně a efektivně.

Proto se nedoporučuje méně zkušeným uživatelům v BIOSu cokoliv měnit, pokud opravdu neví, co dělají. Berte tedy na vědomí, že veškeré změny provedené v BIOSu provádíte na vlastní riziko.

BIOS najdete pouze u počítačů s operačním systémem Windows nebo Linux, u MACu se do BIOSu bohužel nedostanete a máte tak smůlu.

Co lze v BIOSu dělat

BIOS umožňuje nastavení široké škály základních operací. Nastavení času a data bereme jako samozřejmost, mimo to ale můžete například nastavit spouštěcí sekvence po zapnutí počítače, určit primární disky (i USB flash disky) pro bootování operačního systému, nastavit napájení jednotlivých komponent, taktovat RAM paměti, povolit nebo zakázat vzdálené zapnutí počítače a mnoho dalšího.

Jak spustit BIOS

Postup, jak se dostat do BIOSu, je vesměs stejný, ovšem s mírnými změnami v závislosti na výrobci. Dostat se do něj můžete pomocí opakovaného stisku dané klávesy (nejčastěji pomocí kláves Del, F1, F2 nebo F12) při startu počítače nebo přímo z Windows. My si nyní ukážeme oba způsoby.

Jak se dostat do BIOSu ve Windows 10

Otevřete nabídku Start a přejděte do nastavení. V nastavení zvolte poslední možnost Aktualizace a zabezpečení.

Spuštění BIOSu ve Windows 10
Spuštění BIOSu ve Windows 10 (zdroj: cnews.cz)

V sekci Obnovení vyberte možnost Restartovat hned. Nyní dojde k přepnutí systému do režimu pro řešení potíží.

Spuštění BIOSu ve Windows 10 – 2. část
Spuštění BIOSu ve Windows 10 – 2. část (zdroj: cnews.cz)

Zvolte možnost Odstranit potíže a v následujícím kroku vyberte Nastavení firmwaru UEFI. Potvrzením této možnosti dojde k restartu počítače, přičemž se následně spustí v BIOSu.

Pokud si stále nevíte rady, můžete zkusit postupovat podle tohoto českého videonávodu:

Jak se dostat do BIOSu Lenovo

U všech zařízení platí vesměs stejné pravidlo. Stačí při startu počítače opakovaně mačkat nebo držet patřičnou klávesu.

All-in-one zařízení: Při startu počítače opakovaně mačkejte klávesu F1

Notebook: Při startu notebooku opakovaně mačkejte F2 nebo kombinaci funkční klávesy Fn + F2

Pokud váš notebook obsahuje tlačítko Novo, máte vyhráno. Vypněte počítač a stiskněte právě toto tlačítko. Otevře se nabídka Novo Boot, ve které zvolíte možnost BIOS setup.

Jak se dostat do BIOSu Asus

U notebooků Asus probíhá vstup do BIOSu přes klávesu F2. Při startu počítače opakovaně mačkejte nebo držte klávesu F2.

Jak se dostat do BIOSu HP

Pokud vlastníte notebook nebo počítač od společnosti HP, vaše výherní klávesa pro vstup do BIOSu je Esc, F10 nebo F11. Záleží na konkrétním typu zařízení.

Jak se dostat do BIOSu Acer

Posledním z vyjmenovaných výrobců je Acer. Pokud se chcete dostat do BIOSu, mačkejte při startu počítače klávesu Del nebo F2.

Zdroje: http://support.lenovo.comsupport.hp.comYouTube kanál Čisté PC

Jak se dostat do BIOSu ve Windows 10?
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (68.39%) 31 hlasů

8 KOMENTÁŘE

  1. Moje výherní klávesa u HP je F9…

    Mimochodem, ten postup přes Nastavení je takový, no, řekněme zbytečně složitý. Stačí podržet Shift a dát restart. Což jde udělat i před přihlášením do systému.