Jak se rodil Google: souhrn těch nejdůležitějších změn [video]

0

Gigant Google na svůj blog poslední dobou uvádí zajímavá videa, například posledně nás pustil „pod pokličku“ vyhledávání. Nyní natočil šestiminutové video, shrnující ty nejzajímavější momenty za celou jeho historii, tedy od poloviny roku 1997, kdy byl Google.com zaregistrován. Za 14 let provozu si Google vybudoval ve spoustě zemí pevnou pozici vyhledávací jedničky. Pojem „googlit“ se dokonce před časem dostal i do Oxfordského slovníku angličtiny.

Po čase ale pouze vyhledávání Googlu nestačilo a rozhodl se věnovat dalším odvětvím – a že jich je. V posledních letech lidé z Mountain View zašli ještě dál a v roce 2008 na trh uvedli vlastní internetový prohlížeč Google Chrome či momentálně nejrozšířenější operační systém Google Android pro smartphony.

Nyní se ale začneme držet uvedeného videa. Dle lidí z Googlu (a i spousty dalších odborníků) si tento vyhledávač tak pevnou pozici dokázal vytvořit především kvůli dokonalému načasování. Internet tenkrát zažíval velký boom a začínalo být těžké, najít požadovanou informaci. A zde nastoupil Google se svým algoritmem PageRank, který vyvíjel téměř rok. A návštěvníci se začali hrnout.

 Google registrace

Dlouho se nic nedělo, další větší novinka přišla až ke konci roku 2000. Zde Google představil službu AdWords, neboli možnost inzerce na svých vlastních stránkách. Výhodou této reklamy je, že se zobrazí pouze, když návštěvník hledá něco podobného. Tím se samozřejmě možnost úspěchu reklamy zvyšuje. O rok později Google přichází s tzv. „univerzálními“ výsledky. Prozatím to znamenalo přiřazení mezi výsledky „pouze“ obrázky, i tak to byl velký posun.

 Google první verze

V roce 2002 se mezi univerzální výsledky přiřadilo i nové internetové zpravodajství Google News (Google Zprávy). A postupem času se přidávaly i další sekce, jako produkty, knihy, místa, videa, či různé blogy. Google se tak chlubí, že do výsledků jediného vyhledávání zařazuje až sedm různých typů výsledků.

Google universal

A honba za co nejrychlejším získáváním informací stále nekončila. Nejdříve byly přidány „Quick Answers“ (rychlé odpovědi) umožňující zjištění informace přímo na stránce Googlu. O pár let později přibyla i služba Google Instant – neboli dnes již skoro všudypřítomný našeptávač s okamžitým zobrazením výsledků.

TimelineČasová přímka změn Googlu (ve větším rozlišení zde)

A poslední zastávkou ve videu (i v našem článku) bude budoucnost. Nyní se již pomalu rozjíždí vyhledávání pomocí hlasu či obrázku. Vývoj hlasového ovládání má ještě velké rezervy, zato „obrázkové vyhledávání“ nemá k dokonalosti nemuselo daleko.

Dle dlouhodobé vize Googlu bychom za pár let mohli ale na otázky dostávat přesně ty informace, které jsme požadovali a bude nám k tomu stačit pouze používat hlasivky a sluchovod.

Zdroj: Google Blog

Ohodnoťte tento článek!