Jak se smartphony ušetřit za volání a SMS (glosa)

0

Doba bezdrátových datových sítí a zařízení, která jsou ochotna se k těmto sítím bez keců připojit, je 100% tu. Stejně tak dozrál čas pro rychlostně docela slušné mobilní datové přenosy/tarify za přijatelné kačky. Konečně!

Polopaticky:

  • každý si může (dovolit) koupit „neblbý“ až chytrý telefon
  • každý z těchto telefonů se snad již umí připojit k Wifi, kterých je v ČR spousta
  • každý Čech může mít doma internet, navíc i ten bez drátů
  • každý z nás může mít k běžnému mobilnímu tarifu přilepen i tarif datový (a možná i v různých cenových variantách)

Pokud budu z těchto předpokladů vycházet (ač třeba ne u 100 % naší populace), pak si kladu otázku, proč toho patřičně nevyužít?

Jedním z hlavních kanálů dnešní komunikace je mobil; vyrábíme na něm textovky a voláme. Čím dál častěji se přes mobil připojujeme i na sociální sítě, čteme si ty internety, pouštíme YouTube, tedy využíváme datový tarif nebo WiFi.

Lze tedy předpokládat, že využíváme všelikých kombinací technologií a zařízení; internet doma, v práci, v kavárnách a hospodách nám leze do chytrého telefonu či iPodu touch apod. A pokud neleze, pouštíme si tam mobilní internet sami.

A platíme, platíme a platíme…

Lze někde výrazně ušetřit? Myslím, že ano. U každého z nás samozřejmě záleží na návycích a chování. Některé lidské vzorce však umožní ušetřit až polovinu nákladů za komunikaci. A teď nemám na mysli komunikaci přímo osobní, například u dražší večeře.

Abychom ušetřili, je potřeba splnit – nebo byly splněny – některé podmínky:

Podmínkou č. 1 je fakt, že datový tarif je za paušál, kdežto hovorné a textovky platíme pouze v případě jejich využití (zavolání, napsání). Datovým tarifem ale umíme nahradit hlasové a textové služby. Alespoň z části.

Podmínkou č. 2 je fakt, že umíme (alespoň z části) nahradit volání a esemeskování jinými aplikacemi, které využijí čistě datového tarifu.

Podmínkou č. 3 je fakt, že se pomocí těchto „nových“ aplikací budeme mít komu dovolat a dopsat. Jde tedy o vlastnosti tohoto ekosystému.

Pokud vám ani jeden z výše uvedených bodů „nevadí“ a můžete jej zkusit nasadit, pak jste na dobré cestě.

Kombinací a možností jsou desítky. Uvedu vám dva příklady, které by vás mohly namotivovat a přesvědčit vás o tom, že utratit za datový tarif a chytřejší mobil se vyplatí.

↑ Ubrousek jsem nenašel, tak jsou to nápady na papíře ↑

 

Příklad č. 1: Já a můj iPhone

S přechodem od iPhone 3G na iPhone 4 se mi opět otevřely cesty k tomu, abych neplatil operátorovi za hovorné vysoké částky. 

Textovky Aplikaci pro odesílání SMS jsem již dávno nahradil aplikací WhatsApp, popř. KIK. Úspora? Měsíčně jsem byl schopen napsat průměrně 200 krátkých zpráv. Pokud by mě jedna stála korunu, pak reálně šetřím 200 Kč. A to je polovina ceny mého měsíčního datového tarifu. Navíc: přes WhatsApp lze odesílat nejen text, ale také obrázky (jako MMS), videa, zvuk a geolokační souřadnice. Na to už je operátor krátký.

Pokud vím, že adresát mé neurgentní zprávy (text, obrázek) nemá možnost přijmout přes WhatsApp a podobné aplikace, pak mohu zkusit napsat přímou zprávu na Twitter, popř. Facebook.

Pokud je má zpráva urgentní, popř. je pro mě příjemce absolutně technicky neznámý (rozuměj vůbec nevím, jestli jí polévku klackem, nebo létá vlastní lodí na ISS), použiji SMS. 

Stav k dnešnímu dni: počet odeslaných SMS max. 10 kusů. Počet zpráv odeslaných jinak, než klasickou a obvyklou cestou: nepočítaně. 

Hlasové volání V tomto případě není situace tak dramaticky skvělá, jako v případě odesílání zpráv. Přesto se ale blýská na lepší časy. 

Protože mi povaha mé práce přímo neumožňuje 100% využívat alternativ klasického volání, přesto mohu říci, že těch 15-20 % hovorů, které zrealizuji mimo operátora, mi krásně doplatí cenu za data. A navíc mě takové volání i víc baví (ehm…).

Jak na to? Kombinuji Skype, Viber a FaceTime. Nejprve jsem si myslel, že těch aplikací je nějak moc, ale není to úplně pravda. Pokud vám někdo volá přes tu, nebo jinou, prostě hovor přijmete a je to. Pokud chcete někomu volat, zřejmě víte (musíte vědět), na kterém z kanálů „sedí“.

Je dobré vědět, že Skype i Vibre je možné použít jak na WiFi, tak i na 3G připojení. FaceTime jen na WiFi.

Úspora? Abych si nevymýšlel, nepočítal jsem to přesně, ale střízlivý odhad je zhruba 500 Kč. Měsíčně. Dohromady s naspořenými penězi za textovky to dělá něco kolem sedmi stovek? Tak to mám na úhradu mobilního datového tarifu + domácího internetového připojení a ještě mi možná zbyde na tu kávu a něco sladkého (viz níže).

Vsuvka: Něco technického poplkání

Jiné platformy – než je iOS – dobře neznám. Ale myslím, že pro Androidy i WP7 snad již také existují klony zmíněných služeb Skype, Vibre, WhatsApp, KIK, PingChat! apod. Pokud ano, díky za zmínku v komentářích níže. Bude mi to k užitku při kázání a evangelizaci alternativ při mobilní hlasové a textové komunikaci.

Pro textovky mi jako univerzální řešení připadá KIK (umí iOS i Android). Osobně mám raději WhatsApp, ale ani nevím proč. Obě aplikace jsou hezké a 100% funkční. Záleží jen na uživatelích, kteří tu kterou používají. A samozřejmě na jejich počtu. Pokud některou z těchto aplikací používáte, sdělte mi prosím kterou a proč. 

Pro čistě hlasové telefonování používám Skype a Viber. O aplikaci Skype není nutné moc mluvit, zná ji snad každý. Skvělé je, že ji mohu použít i na 3G připojení, tedy bez WiFi. Viber je hezkou novinkou, líbí se mi čistota přenášeného zvuku a parádní integrace s adresářem iPhonu. 

Pokud potřebuji spáchat videohovor, pak rozhodně Skype a FaceTime. Videohovory nepoužívám až tak proto, abych koukal na cizí obličeje a ukazoval svůj… spíše je fajn ukázat „co se děje kolem“. Oslava, koncert, událost a podobně.

Chci říci, že investice do dražšího chytřejšího mobilu se může vyplatit. A vyplatí. Víte, je to jako s koupí ojetého vraku auta. Jo jo, pořizovací cena je hodně nízká. Ale to je asi tak vše.

Vím, že s produkty iOS je šetření jasné a reálné. U platformy Android to tak nějak předpokládám (je to tak?), novému Windows Phone 7 přeji hodně programátorů aplikací. Byla by to sranda vyšplouchnout operátory. A nebo jim dát konečně najevo, že některé jejich cenové podmínky jsou opravdu „hnus fialovej“.

Podvsuvka: i bez datového tarifu lze šetřit

Pokud se na datový tarif necítíte, popř. ho prostě zatím z nějakého důvodu nemáte, nevadí. Ačkoliv to nebude tak pohodlné, i tak se dá něco peněz našpórovat. Využívejte veřejných WiFi sítí, odložte některé komunikace až na dobu, kdy bude váš přístroj bezpečně „zdarma“ připojen. Občas se to i hodí: některé věci mohu vyřídit například z kavárny (a třeba se mi nechce být v kanceláři), a tak to také tak dělám. Káva, noviny, něco sladkého… pak se hned lépe urgují faktury po splatnosti.

Příklad č. 2: Moji rodičové a předplacené mobilní karty

Když už si s rodiči volám (většinou jednou za týden), tak pořádně. Hovory nad 30 minut nejsou problém. 

Ačkoliv mají oba dva stejného operátora jako já, používají předplacené karty. Takové ty na dobíjení v trafice. A já si myslím, že hovory, které provedou oni, jsou docela drahé.

Řešení? Mám iPod touch, který nepoužívám. Jak se zdá, nahraji do něj aplikaci Skype (účet již rodiče mají, aplikaci znají ze svého desktopu) a WhatsApp. Úspora? Dvě hodiny hovorného měsíčně a několik zpráv. Uvidíme, jestli se to chytne. Ale mohlo by: většina blízké rodiny jede na iOS, tak proč by to nešlo.

Jen je třeba jim dovysvětlit, že kdyby si vzali iPod ven (tedy tam, kde není WiFi) tak se prostě nedovolají. iPod jako pevná domácí linka? Heh, to je tedy krok vpřed. Ále, ať!

Užitečné odkazy pěkně pohromadě

Textování: KIK, WhatsApp, PingChat!, Skype
Hlasové hovory: Viber, Skype
Videohovory: Skype, FaceTime 


 

@Libor Kříž (liborkriz.com)

Ohodnoťte tento článek!