Jak se taktuje zamknutý Skylake po zásahu Intelu? (test na Core i5-6500)

0

V únoru jsem dělal srovnání čtyř desek s B150 a čtyř Z170 (po jedné od každého z velké čtyřky Asrock, Asus, Gigabyte a MSI) a při té příležitosti pořádně odzkoušel, jak to tedy je s tím přetaktováním Skylaku. Měl jsem k dispozici jak Core i7-6700K, tak cenově výrazně zajímavější Core i5-6500. Ten by ale aspoň podle vůle Intelu neměl být určen k přetaktování.

Jinak to, že v krátkém příkladu uvidíte zrovna Core i5-6500 a ne levnější i5-6400, taky není náhoda. Rozdíl mezi násobičem 27× a 32× ve snadnosti dosažení frekvence nad 4 GHz hraje dost podstatnou roli.

Co tedy pro přetaktování Skylake potřebujete?

 • základní desku s čipsetem Intel Z170 (tedy ne B150 a ani H170 apod.)
  • před koupí ověřte, že pro daný model najdete „Non-K Overclocking BIOS“, třeba zde
 • procesor z rodiny Skylake-S – ideálně s vyšším násobičem, např.:
  • Pentium G4500
  • Core i3 (všechny, s modelem 6100 a vyššími to bude ještě snadnější)
  • Core i5-6500 a 6600
  • Core i7-6700

Jak už jsem odkazem výše načal, základním zdrojem informací a potřebných verzí BIOSu UEFI nebude kupodivu ExtraHardware, ale přetaktování dedikovaný web Overclocking.Guide. My si ukážeme příklad na jediné desce, na Overclocking.Guide najdete obecný postup pro nastavení UEFI pro desky Asus, Asrock, Gigabyte i MSI. Navíc der8uer poctivě sbírá všechny tzv. OC BIOSy, a ty tak můžete z jeho stránky stáhnout a posléze flashnout.

Pro ukázku jsem vybral „starou známou“ Z170-D3H od Gigabyte. Ta je jednak sympatická svou cenou (kolem 3500 Kč), má nadstandardní zvukovku, není ošizena o žádnou důležitou modernu (M.2, USB Type-C atd.) a ještě k tomu si u ní výrobce odpustil už hodně zprofanovanou stylizaci hráčského hardwaru.

Core i5-6500 má nominální frekvenci 3200 MHz a tedy násobič 32×. Necháte-li vše na automatice, vypadá jeho nastavení společně s pamětmi DDR4 takto (Gigabyte ve výchozím stavu použije tzv. vylepšené Turbo mimo specifikace Intelu a i ve čtyřjádrové zátěži si užijete násobič 36×):

Prvním krokem, který musíte udělat, je flashnutí BIOSu (verze UEFI) s podporou přetaktování non-K Skylake. Jestli jste už flashnuli nejnovější verzi UEFI (vystrašeni objevenou chybou Skylake pod Prime95), nezoufejte. Vyzkoušel jsem čtyři různé desky Z170 od všech čtyř tchajwanských velkovýrobců a u všech bylo možné bez nějakých problémů flashnout starší verzi (typicky z druhé půlky prosince) s podporou přetaktování non-K CPU.

Po úspěšném flashnutí vstupte do UEFI, přepněte se do pokročilého režimu (jestli se ve vašem případně nabídne nejdřív nějaký zjednodušený jako např. EZ) a najděte položku CPU Base Clock (či zkráceně BCLK). Tu nastavte na hodnotu kolem 133 MHz – 141 MHz jako na obrázku už může být problém. Kupříkladu 138 MHz (dávajících s násobičem 32× více než 4,4 GHz) ale bylo bez problému. Pohlídejte si výslednou frekvenci pamětí. Rozhodně by neměla jít nad 2600 MHz, přestože máte třeba rychlé moduly DDR4 zvládající i 4 GHz efektivně. Násobič pamětí tedy snižte na hodnotu kupříkladu 16×.


 

Jednou z daní za přetaktování non-K, je automatické vypnutí funkce Turbo Boost. Gigabyte Z170 v tomto případě nepotřebuje žádnou péči, ale některé desky pro úspěšný POST potřebují, abyste Turbo Boost ručně vypnuli.


 

Testovaný Core i5-6500 potřeboval pro stabilní běh všech čtyř jader v zátěži zhruba 1,3 V. Výchozí napětí přitom bylo 1,135 V. Na 32 × 141 MHz ale nestačilo ani 1,375 V, zde byl problém v nezvládání BCLK 141 MHz. Rozhodně s napětím nechoďte nad 1,4 V – tedy pokud chcete přetaktovaný procesor provozovat déle než jeden dva rychlé benchmarky.


 

Z170-D3H už má Loadline Calibration (kompenzace vDroop)) ve výchozím stavu na „overclockerské hodnotě“ High. Podle použité desky tuto hodnotu změňte vždy na nejagresivnější možnou.


 

Přetaktování non-K Skylake není bez obětí. Toto jsou negativní stránky obejití určitých jednotek v procesoru:

 • vypnutí integrované grafiky (IGP)
 • vypnutí úsporných stavů (C states)
 • vypnutí Turba
 • výkon nad kódem použivajícím AVX jde dramaticky dolů
 • paměti nelze provozovat na frekvencích nad 2,6 GHz efektivně a výše
 • teploty z jádra jsou reportovány špatně

Aby vás to nemuseli tolik trápit, využijte předdefinované profily v UEFI. Do jednoto profilu si uložte přetaktování a použijte jen na to, na co se hodí (třeba před hraním náročné hry apod.) a poté si zase zvolte běžný profil s úspornějším provozem a bez negativního dopadu na výkon s AVX.


 


 

Ve zkoušeném případě jsme se tedy dostali na stabilních a celkem dlouhodobě provozovatelných 4,4 GHz pro všechna jádra. Negativní dopad na příkon nebyl taky rozhodně nějak zvlášť tristní – koneckonců to sami můžete vidět ve výsledcích v druhé kapitole. Horší to bude, až Intel objeví nějakou skutečně závažnou chybu, nebo pokud budete potřebovat aktuální UEFI kvůli novějším modelům.

Přetaktování non-K Skylake krok za krokem

Výsledky přetaktovaného i5-6500 ve srovnání s dalšími CPU

Jak se taktuje zamknutý Skylake po zásahu Intelu? (test na Core i5-6500)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů