Jak se žije Blackberry, Honoru a Motorole pod TCL, Huawei a Lenovem

1

Za minulý rok BlackBerry prodalo pouze 850 000 telefonů, ale prý je to stejně úspěch. Zhruba tolik totiž očekával jejich nový vlastník, kterým je čínská společnost TCL. Pod jeho křídla spadá i původně francouzský Alcatel.

Levný Alcatel, dražší BlackBerry

Strategie firmy TCL je taková, že Alcatel se zaměří na levné telefony a BlackBerry na prémiovější segment, kde by rád dosáhl na 5% podíl na trhu. To by znamenalo prodat alespoň 10 milionů telefonů za rok, k čemuž jim držíme palce.

K tématu: Alcatel kompletně přechází na displeje s poměrem stran 18:9

Smartphony Alcatel by od letoška neměly přesáhnout cenu 300 dolarů (6000 Kč), i když aktuálně nejdražším Alcatelem je půl roku starý a povedený Idol 5S za 9000 Kč. Novinky Alcatelu už ale tento strop splňují. Oproti tomu Blackberry se prodávají od 7000 Kč. Obě značky se tak doplňují a nikde svou nabídku nepřekrývají.

Huawei si s Honorem konkurují

Konkurence cestou TCL moc nejde, je to vidět na příkladu značek Huawei a Honor, které si alespoň na českém trhu docela konkurují. Honor ale není nějaká koupená značka, Huawei jej stvořilo v roce 2011 jako značku pro mladé, kteří si telefony kupují online. Huawei pak zůstává pro konzervativní zákazníky z kamenných obchodů. Možná to funguje v domovské Asii, ale u nás příliš ne – což uživatelům nevadí a přináší spíše výhody.

K tématu: Honor 9 znovu překonává mateřský Huawei P10 (recenze)

Na českém trhu je nicméně Huawei trojkou (občas přeskočí Apple a dostane se na druhé místo za Samsung) a Honor s podílem zhruba 5 % někde na pátém místě. Daří se tu zkrátka oběma.

Lenovo upřednostnilo Motorolu

Zcela jinou strategii zvolilo Lenovo. Po akvizici Motoroly postupně utlumilo vývoj vlastních smartphonů a již prodává pouze Motoroly. Lenovo je ve střední Evropě úspěšnější, než celosvětově a také se pohybuje okolo pátého místa.

K tématu: Motorola Moto G5: čistý Android a vyměnitelný akumulátor (recenze)

Acer s telefony prozatím končí

Acer vstoupil na trh smartphonů tak, že v roce 2008 koupil u nás neznámou společnost E-Ten, která tehdy telefony v Číně vyráběla a kompletně ji převzal. Prorazit ve střední třídě se však příliš nepodařilo a u levných telefonů je marže tak nízká, že se ani nevyplatí.

K tématu: Acer ukázal smartphone s obří baterií Liquid Zest Plus

Nokia pod novým vlastníkem roste

Microsoft to s Nokií nezvládl a Lumie končí v propadlišti křemíkových dějin. Značka naštěstí nezmizela, koupila ji společnost HMD Global, což je stejně jako původní Nokia finská firma. Na výrobu Nokií spolupracuje s Foxconnem, který naopak od Microsoftu odkoupil původní výrobu Lumií.

K tématu: Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon

Nokia nyní vyrábí spíše levnější smartphony, přičemž model Nokia 8 už zasahuje k prémiovým modelům. Současně HMD Global oživila i legendární „hloupé telefony“ včetně 3310. Našlápnuto má dobře.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. BlackBerry vídám spíš výjimečně… Bohužel, know how BB bylo a stále je zajímavý.

    Co se Nokie týče, tak dnes jsem měl možnost vyzkoušet Nokii 8 Sirocco a můžu říct, že ta už vypadá zajímavě. Přesto ji chybí spousta detailů, což jsem probíral i se zástupcem značky a ten se k tomu vyjádřil tak, že „nová Nokia“ zkrátka nemá nakoupené všechny technologie, které by potřebovala. Začínají téměř od nuly a než začnou zase experimentovat s funkcemi, bude to nějakou dobu trvat. Jednoduše si na to musí prvně vydělat.

    Což je logický vysvětlení, jen mě to jako (potenciálního) zákazníka uvádí do stavu podporovatele start-upu. Nicmnéně srdcařů je stále dost, Nokia bude mí ještě, možná, co nabídnout.