Jak si Firefox stojí s kompatibilitou doplňků? Z části dobře, z části velmi špatně

7

S tím, jak Mozilla zavádí novou architekturu Electrolysis, která naruší kompatibilitu klasických doplňků, vyvstává otázka, o kolik doplňků vlastně přijdeme. Aby bylo jasné, o čem je řeč, Mozilla končí s podporou potenciálně mocných doplňků založených na technologii XUL. Nahrazují je jednodušší doplňky pro API WebExtensions.

Cesta Firefoxu za novým typem doplňků

Co se týče opuštění starého modelu, který ale Firefoxu udělal jméno, je třeba dodat, že ještě máme čas. Nasazování architektury je pozvolné, v srpnu ji dostaly instalace prohlížeče bez doplňků. Některé. Během posledního čtvrtletí uplynulého roku se ale na řadu začaly dostávat také instalace prohlížeče s doplňky. Aspoň pokud platí zveřejněný plán, jenž byl naposledy aktualizován Asou Dotzlerem na konci září.

Katalog doplňků už nebude jako dřív

Dlužno také dodat, že Mozilla slíbila, že i po přechodu na novou architekturu ještě po několik měsíců zachová vrstvu kompatibility. V tomto mezidobí je tedy možné ještě používat staré typy doplňků, ale také ty nové, kterou jsou podporovány od loňského srpna. Osobně nemohu v materiálech Mozilly najít, že by bylo stanoveno, na kdy je aktuálně plánováno odebrání vrstvy kompatibility, Michal Stanke ale uvádí, že se to stane ve Firefoxu 57. Ten byl měl vyjít na konci listopadu.

To se může změnit a nedokážeme ani říct, o kolik doplňků přijdeme. Mozilla se mezitím snaží zlepšit kompatibilitu s doplňky již vytvořenými pro Chrome. V obou případech se již můžeme opřít o nějaká čísla.

Kompabilita starých i nových doplňků

Začněme tím, že Andy McKay si vytvořil skript, pomocí něhož stáhl skoro 60 000 doplňků pro Chrome. Krátká odpověď zní, že z těchto doplňků je dnes 76 % kompatibilních s Firefoxem. Což není špatné, ale je potřeba na kompatibilitě ještě zapracovat. Mozilla na tom také pracuje, stav podpory jednotlivých API můžete sledovat na webu arewewebextensionsyet.com/#apis. Detaily naleznete na McKayho blogu.

Firefox 50

Kdo ještě dnes Firefox používá právě díky klasickým doplňkům, jež mohou mít výrazný vliv na chování či vzhled prohlížeče, bude se ale patrně více starat o nadcházející zrušení kompatibility. Kdyby k tomu došlo dnes, byly by oběti bezesporu krvavé. Určitý náhled nabízí web arewewebextensionsyet.com/#addons, kde Mozilla uvádí, že ze 19 621 vybraných doplňků jich je na modelu WebExtension postaveno jen 1 515.

Kdyby tedy dnes došlo na zrušení kompatibility, přišli bychom o doplňky jako Adblock Plus, Video DownloadHelper, NoScript Security Suite, Tab Mix Plus, Stylish, FireFTP, Speed Dial, Classic Theme Restorer, FireGestures nebo Správce relací. To je výběr ze seznamu nejpoužívanějších. Mrkněte na delší verzi seznamu na uvedené adrese. Kolik doplňků bude nakonec přepsáno, případně k nim vzniknou alternativy, je ovšem ve hvězdách.

via Mozilla.cz

Jak si Firefox stojí s kompatibilitou doplňků? Z části dobře, z části velmi špatně

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

 1. Informace o přechodu na WebExtensions jednak dohledáte na Mozilla.cz (zdroje jsou odkazovány většinou v textu zpráviček). Konkrétně informace o ukončení podpory doplňků používajících XUL jsou na https://blog.mozilla.org/addons/2016/11/23/add-ons-in-2017/ a hlavně https://wiki.mozilla.org/Add-ons/2017. Firefox 57 je nejpravděpodobnější, i když je tu nějaká šance, že to Mozilla nakonec ještě trochu odloží.

  Pokud budete potřebovat objasnit nebo doplnit jakékoliv informace, kontakt na mne/nás najdete na https://www.mozilla.cz/o-nas/. 😉

 2. Osobně mám ve firefoxu už 16 doplňků. V práci už používám Operu kde mám jen 3 doplňky. Takže Firefox to má jasné. Zdar a sbohem Mozilla.
  Do teď nefunguje HW akcelerace VP9. V Opeře fakčí dávno.

  • TabMixPlus… prosím, pokud už není možné ho zachovat, tak převezměte jeho funkcionalitu! Už teď jde naštěstí přepínat panely v pořadí poslední-současný, ale nefunguje akce na poklepání a hlavně mnou často používaná klávesová zkratka na duplikaci panelu 🙁
   Jinak ono je pěkné, že může být 99.9% rozšíření kompatibilních, pokud mezi tou desetinou budou právě ty nejužitečnější 🙁
   Nechápu to logiku: lidi používají Chrome, tak to uděláme jako Chrome. Že tím nám, věrným uživatelům, jen ulehčí přechod, jim nedochází? U FF mě drží právě ta rozšíření, která asi přestanou fungovat. Pak už mě nebude držet nic 🙁

   • Nejen TabMixPlus. Používám FF právě kvůli doplňkům. Když je Mozila zařízne, tak není důvod FF používat a asi přejdu do stáda co používá Chrome. Proč používat kováříčka, když můžu použít přímo kováře (nebo Operu či Maxthon, kteří se na tento krok určitě těší).

    Jinak řečeno, je to dobrá cesta, jak FF pohřbít.

 3. Osobně používám 3 ale clasic restorer je pro mne tak důležitý že už hledám alternativy, až neboběží přestavá mě firefox po dlouholetém používání zajímat, nyní si k tomu testuji Vivaldi ani jsem o něm nevěděl díky za CFMpodcasty a začíná se mi až na drobnosti a bohužel sem tam nějaké seky, čím dál víc líbit.