Flash z webu ustupuje. Zatímco dříve bylo doslova nutností v něm multimediální obsah přehrávat, dnes je tomu právě naopak. HTML5 konečně poskytuje možnost, jak video nebo audio jednoduše vložit na stránku. Výhodou je především to, že vám pak k přehrání stačí běžný webový prohlížeč, do něhož nemusíte instalovat žádné dodatečné zásuvné moduly. (To oceníme především na tabletech a jiných přenosných zařízeních.) Jenže momentálně se nacházíme v trochu nepříjemné době, výrobci prohlížečů se totiž nemohou shodnout na formátu, v němž by videa měla být dostupná.

Technicky vzato není problém, aby všechny prohlížeče implementovaly podporu pro všechny aktuální formáty. Jenže zatímco si Microsoft stojí za uzavřeným H.264, Mozilla něco takového přirozeně odmítá. Není se čemu divit, protože s tímto formátem by na webu nevládla svoboda, jakou jsme si celé léta přáli. Mozilla se sama staví především za Ogg Theorou, která není zatížena patenty. Ač si to mnozí neuvědomují, s patenty by v budoucnu skutečně mohl nastat kříž, takže je lepší se problémové situaci obloukem vyhnout.

Naneštěstí Microsoft má vlastní názor, takže do svého prohlížeče neimplementoval podporu otevřených formátů. Jak prosté řešení, prosadit si svou. Kromě Theory k nim patří ještě WebM, s nímž přišel Google. Ten ale pouze chce nabídnout lepší alternativu (k Theoře), WebM nicméně patenty nezatěžují a jde o otevřený formát. Google sám nejdřív prohlašoval, že bude podporovat také H.264, ale před rokem potvrdil, že od jeho podpory upustí.

Na druhou stranu jsme po roce od původního prohlášení nezaslechli ani slovo o tom, ve které verzi Chrome se tak stane. V podstatě máme na trhu tři formáty, z toho dva otevřené. A ne všechny prohlížeče podporují všechny formáty, což iniciativu přehrávání videa v HTML5 jaksi podkopává.

Pokud vás zajímá, jak si který formát stojí, podívejte se na tabulku, jíž vypracoval vývojář z Mozilly. Věřit jí můžete pouze natolik, nakolik věříte statistikám StatCounter, z nichž zdrojová data pochází. Výsledky ukazují stav v prvních dvou týdnech roku 2012. Jak sami vidíte, oba otevřené formáty mají už teď dohromady větší podporu než jejich konkurent H.264.

Zdroj: Henri Sivonen’s pages

Ohodnoťte tento článek!