Jak si vytvořit obraz systémového disku ve Windows 7

0

Vytvoření kompletního obrazu systémového disku nebo oddílu je velmi praktické, pokud jste například zrovna dokončili čerstvou instalaci Windows 7. Obraz disku (nebo také bitová kopie) je totiž přesná kopie všech dat, která se na něm nacházejí. Pokud Windows přestanou fungovat a není možné je opravit pomocí dostupných nástrojů, jednoduše obnovíte celý disk nebo oddíl a vše bude takové, jako v okamžiku dokončení instalace.

Tento typ zálohy sice zabere mnohem více místa, na druhou stranu však představuje to nejlepší v případě, kdy opravdu pevný disk přestane fungovat. Často se tato funkce využívá, pokud si uživatel koupí nový pevný disk a chce na něj přenést kompletní instalaci systému z disku starého.

Zálohování jsme a ochranou dat jsme se podrobně zabývali také v článku Windows 7: Ochrana a zabezpečení osobních a důležitých dat.

Bitová kopie systemu

Záloha celého systému se provádí v rámci nástroje Zálohování a obnovení, který spustíte tak, že přejdete na Start | Ovládací panely | Systém a zabezpečení | Zálohování a obnovení. Můžete také do vyhledávacího pole v nabídce Start napsat zálohování a obnovení a klepnout na první nalezenou položku. Pokud chcete zálohovat, musíte být přihlášeni jako uživatel disponující správcovskými oprávněním. V levém sloupci pak klepněte na položku Vytvořit bitovou kopii systému.

Spustí se průvodce, kde v prvním okně zvolte typ média, na které chcete zálohu vytvořit. Je možné použít samostatný interní či externí disk, druhý oddíl na disku, DVD médium, případně sdílený síťový adresář. Nejpraktičtější je pochopitelně k záloze využít externí disk, pro případ, že by se ten stávající porouchal. Připravte se, že pokud zvolíte možnost vypálení zálohy na DVD médium, je pravděpodobné, že jich budete potřebovat několik. Záleží na množství dat a nainstalovaných aplikací.

Klepněte na Další a v následujícím okně označte jednotky, které mají být zálohovány. Samotnou zálohu pak zahájíte klepnutím na Další a poté na tlačítko Spustit zálohování. V závislosti na množství dat pak samotný proces může trvat až několik desítek minut.

Po dokončení budete ještě vyzváni k vytvoření speciálního média, pomocí kterého je možné provést opravu systému nebo obnovení disku z vytvořeného obrazu. Toto médium vytvářet nemusíte, ke stejnému účelu totiž dobře poslouží i samotné instalační médium Windows 7.

Obnovení systému z bitové kopie

Připojte disk, na kterém je záloha, případně vložte první ze zálohovacích DVD. Restartujte počítač a držte klávesu F8 než se objeví nabídka Rozšířené možnosti spuštění. Zvolte možnost Opravit tento počítač, následně jazyk, a pokud budete vyzváni, zadejte také přihlašovací údaje k účtu se správcovským oprávněním. Poté klepněte na Obnovení bitové kopie systému a řiďte se instrukcemi v průvodci.

Toto obnovení můžete spustit také po z instalačního média Windows 7. Nastavte bootování z tohoto média, počkejte, až budete vyzváni a zadejte jazykové nastavení. V následujícím okně pak klepněte na položku Obnovení bitové kopie systému a dále postupujte podle instrukcí průvodce.

Jak si vytvořit obraz systémového disku ve Windows 7
Ohodnoťte tento článek!
2 (40%) 4 hlasů