Jak si zazálohovat aktivaci Windows a Office

0

Ke všemožným ochranným prvkům se kdysi přidala aktivace. Znát ji zdaleka nemusíte pouze ze světa Microsoftu, dnes se aktivuje kdejaký placený software (včetně her). V případě Windows ji musíte provést do třiceti dnů po instalaci. Nejsnazší je napojit se k Internetu, to se pak v podstatě nemusíte o nic starat. Pakliže vlastníte OEM licenci systému, nesmíte ji obvykle použít ve více počítačích. Aktivace se pak nezdaří a maximálně vám bude nabídnuto, abyste si koupili další licenci. Aktivace se ale nemusí zdařit, přestože systém používáte legálně na stále stejném počítači. Uvažujme, že dojde k problému.

Pak abyste to řešili telefonicky s technickou podporou. Nebo budete někde bez internetového připojení a bez telefonu. V praxi se něco takového stát snad ani nemůže. Můžete ale narazit na chybu, na technický problém a aktivaci nebude možné pohodlně dokončit. Pak určitě oceníte zálohu, kterou během pár klepnutí myší obnovíte.

Na nelegální činnost zapomeňte

Nástroj, který budete pro něco podobného potřebovat, se nazývá Advanced Tokens Manager. Jeho cílem je vytáhnout informace o aktivaci z Windows a kancelářské sady Microsoft Office. Podporuje:

  • Microsoft Office 2010
  • Windows 7
  • Windows Vista
  • Windows Server 2008 a 2011

S jinými produkty nepochodíte. K fungování vyžaduje .NET Framework 3.5, který třeba sedmičky obsahují od samého začátku. Předesílám, že program nelze zneužít k nelegálním účelům. Pakliže se pokusíte aktivovaná Windows přenést na jiný stroj, nepochodíte. Ochranné prvky od Microsoftu způsobí, že se váš systém bude muset aktivovat přes Internet nanovo. Hlídá se použitý hardware, tudíž na jiné konfiguraci stará aktivace nefunguje.

Účelem Advanced Tokens Manager je skutečně pouze ulehčit aktivaci v situacích, kdy například nemáte po ruce připojení k Internetu. Vyřizovat to telefonicky chce totiž pevné nervy a zbytečně moc času. Pokud zkusíte uvedený nástroj, celá vaše námaha bude spočívat v jediném klepnutí.

Záloha aktivace

Program se neinstalujte, stáhnete si jenom archiv s příponou 7z. S tím si Windows sama o sobě neporadí, takže pokud nemáte pořádný komprimační nástroj, zkuste třeba zdarma dostupný 7-Zip. V archivu najdete složku, kterou si někam nechte rozbalit.

Program spusťte, vyžaduje samozřejmě administrátorské oprávnění.

Ve spodní části okna se nachází tlačítko Office Activation Backup, které vás přepne do režimu pro zálohování sady Office. Ve výchozím stavu otevřete program připravený k zálohování aktivace Windows.

Pakliže bude všechno v pořádku, aplikace vám řekne, která Windows detekovala, vypíše také produktový klíč a tlačítko Backup Activation bude aktivní. Klepnutím na něj zahájíte zálohování, akce by neměla trvat příliš dlouho. Na moment se může zdát, že Advanced Tokens Manager zamrzl. Nechte všemu volný průběh.

Po dokončení by měla kolonka Tokens hlásat Backup Found.

Advanced Tokens Manager si celou zálohu přirozeně uchovává ve stejné složce, kde se nalézá spouštěcí soubor. Když se do ní nyní podíváte, uvidíte adresář Windows Activation Backup. Ten se zde čerstvě vytvořil a obsahuje zálohu aktivace Windows. V případě Office se složka jmenuje jinak (zkuste uhodnout, jak), přesto ji určitě nepřehlédnete.

Obnova aktivace

Pro budoucí použití si tedy ideálně uložte celou složku s programem, nebo z ní alespoň vytáhněte záložní soubory. Pokud je program nenajde v adresáři, který si sám vytvořil, nebudete moci data obnovit ze zálohy. Obnovu provedete klepnutím na Restore Activation. Připravte se však na to, že potrvá o něco déle nežli opačný proces. Starou zálohu můžete smazat případně přímo v hlavní okně, k tomu zase slouží tlačítko Delete Backup. To použijete, až budete chtít provést zálohu novou. Mít více záloh souběžně vám totiž aplikace nedovolí.

Jestliže Advanced Tokens Manager nenajde podporovaný produkt, ovládají prvky budou neaktivní.

Než se pokusíte zálohu obnovit, ujistěte se, že jste do systému zadali produktový klíč.

Jak si zazálohovat aktivaci Windows a Office
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů