Základní místa, kde by se ideálně měly nacházet vaše fotografie, odpovídají tomu, jak s nimi zacházíte. Ve smartphonu je máte neustále po ruce, v počítači je můžete organizovat a upravovat a v cloudu jsou vystavené (a vlastně i zálohované). NAS je pak pojistka a takový domácí cloud. A všechno by ideálně mělo být synchronizované.

Fotografie pořízené smartphonem nebo zrcadlovkou je potřeba nejprve dostat na lokální úložiště a do cloudu. Je v zásadě jedno, kam je nahrajete dříve, záleží na komfortu i rychlosti připojení. Vzájemnou synchronizací se pak stejně dostanou na obě místa.

Data všude: smartphone, počítač, cloud, NAS

Připojovat telefon přes kabel už se dnes nenosí. V případě zrcadlovky je to vedle vysouvání SD karty snesitelná varianta, z mobilu je ale snazší cesta nechat všechno nahrát do cloudu. Z něj se pak fotografie synchronizují i do počítače.

Současně nemusíte mít úplně všude originální snímek. Na mobilu zřejmě nechcete uchovávat RAWy a ani v cloudovém úložišti většinou nemáte neomezený prostor. A zatímco na mobilu není problém uchovávat jen náhledy, které se v případě potřeby dostahují, skutečným omezením zůstává velikost cloudu. Ideální by bylo připlatit si za větší kapacitu, ale to mnoho uživatelů neudělá.

fotocloud

Systém dvou úložišť

Výsledkem tak vlastně budou dva systémy: ten menší je omezený právě velikostí cloudu a je vhodné na něm udržovat aktuální fotografie, případně ty pořízené mobilem. Druhý a větší pak pojme vše ostatní – fotoarchiv, RAWy, zkrátka vše, co se nevejde do cloudu.

1. Menší cloudový systém

Cloudový systém zahrnuje na vstupu smartphone, ze kterého se automaticky ukládají snímky do cloudového úložiště, z něho se současně synchronizují i na váš počítač. U zrcadlovky je tomu obráceně a snímky uložené z SD karty na počítač se automaticky uploadují do cloudu. Složku z počítače je pak dobré ještě synchronizovat s NASem, většina výrobců pro to nabízí nějaký jednoduchý prográmek. Tímto způsobem vám časem začne v cloudu docházet místo, a proto nastupuje druhý a opět zálohovaný systém.

2. Velký domácí „cloudový“ systém

Fotoarchiv by byl pro cloud už moc velký. Můžete jej proto udržovat na počítači v jiné složce, než v jaké máte fotografie synchronizované do cloudu. Ta ale bude synchronizovaná alespoň na NAS. Samozřejmě opět do jiné složky, než v jaké na NASu máte první fotografie. Přístup ze smartphonu k těmto fotkám lze zajistit přes aplikaci od výrobce NASu, bude ale závislá na rychlosti vašeho domácího internetu.

synology
Synchronizace s NASem

Jaký cloud zvolit?

Z cloudových řešení tu jsou velké služby patřící do ekosystémů Applu a Googlu. Majitelé iPhonů tedy častěji používají Fotky (iCloud) a lidé s Androidem zase Fotky Google (Disk Google). Obě aplikace umí fotografie po vyfocení mobilem automaticky zálohovat do cloudu a poté v případě potřeby z telefonu smazat. Stále k nim budete mít přístup, jen k tomu bude potřeba být na datech. U Applu stačí zapnout funkci Knihovna Fotografií na iCloudu.

Podobně na to jde Dropbox či OneDrive, také vám fotografie ihned nahrají do cloudu a dojde k jejich synchronizaci na váš počítač (funkce Camera Uploads). Ale už neumí takto zálohované fotografie z telefonu smazat (a ponechat na ně jen náhledy). Dropbbox i OneDrive jsou spíše obecné cloudy pro data, ne konkrétně pro fotografie. To ale iCloud a Disk Google také, akorát k sobě mají „fotografické nadstavby“ v podobě Google Photos a Fotky Apple.

Google: Nastavení synchronizační aplikace

google-1

Google: Zálohování z USB a SD karet pro konkrétní zařízení, typicky fotoaparát

google-2

V případě Fotek Google je to složitější. Google Photos je nástroj Googlu a jako takový bude synchronizovat soubory jen mezi mobilem a webem a přístup má být podle vize Googlu jen přes prohlížeč, ne přes Průzkumníka Windows. Z hlediska počítače Google Photos zkrátka nestačí, snímky byste museli cíleně stahovat a po úpravě je zase nahrávat zpět. U Applu je situace obdobná. Fotky mohou být součástí iCloudu a ten si ve Finderu zobrazit můžete. Přístup k fotografiím už ale ne.

apple-5

Tip: Disk Google k fotkám nemá přístup, ale hlouběji v nastavení to jde povolit a synchronizovaná složka se nakonec objeví i ve správci souborů.

google-3

V případě Applu je to jednodušší, neboť přes Finder se k fotografiím prostě jednoduše nedostanete. Přístup k nim máte pouze přes aplikaci Fotky, což odpovídá filozofii Applu. Google na druhou stranu žádnou desktopovou aplikaci pro fotky nemá.

Ani jedné službě (Google, Apple) nechybí webové rozhraní. Jde o jednu dlouhou časovou osu se všemi fotografiemi a videi. Zde můžete fotky jednoduše sdílet, ale jen prostřednictvím jiných sociálních sítí nebo přímých odkazů. Své portfolio zde snadno nevystavíte. V případě Googlu lze přidat partnerský účet a udržovat alba ve dvou.

Fotky Google: časová osa

google-4

 

Fotky Google: alba

google-5

Fotky Apple: časová osa

apple-4

Fotky Apple: alba

apple-2

Stáhněte si prográmek Zálohování a synchronizace Google nebo iCloud, oboje je k dispozici pro Windows i pro Mac.

Cloud pro vystavení galerií

Pro vystavení fotografií pak nejlépe slouží Zonerama, která je neomezená a můžete na ní nahrát všechny své fotografie vyjma RAWů. Podobně funguje i Flickr, kde je ale (i tak těžko dosažitelné) omezení na 1 TB. Ani jedna z těchto služeb ovšem neumožňuje synchronizaci, na druhou stranu funguje i jako dodatečná záloha a v případě přístupu přes aplikaci Zoner Photo Studio vidíte i stromovou strukturu složek.

zonerama

Vedle toho fotografie na Google Photos nebo Fotkách Apple se řadí do alb, která nemají nic společného se složkami. Google i Apple zde zapojuje i umělou inteligenci a rozeznává, co na fotografiích je. Obličeje, zvířata, věci. Je to pěkné, ale opět se tyto informace kromě svého ekosystému jinam nesynchronizují. Jsou zde i jiné webové služby, ale už s horšími funkcemi. Typicky Rajče.cz, kam jsou nahrát fotky jen ve velmi omezené kvalitě, prakticky nikdo z pokročilých uživatelů nedoporučuje.

Omezení cloudů

Fotky Google nabízí 15 GB zdarma. Za 60 Kč měsíčně můžete mít 100 GB, za 300 Kč pak 1 TB. Pokud byste souhlasili s automatickým zmenšováním fotografií na 16 Mpx (respektive Full HD u videa), bude velikost úložiště neomezená. Google tomu říká vysoká kvalita, což je docela zavádějící. Originály jsou pod názvem původní kvalita. Google aktuálně nabízí neomezený prostor i pro velké soubory majitelům smartphonu Pixel 2 (do roku 2021), ale musí jít o fotografie nahrané přímo z tohoto telefonu.

Fotky Apple mají v rámci iCloudu možnost uložit 5 GB. Za 25 Kč měsíčně dostanete 50 GB, za 79 Kč pak 200 GB a za 249 Kč 2 TB. Na rozdíl od Googlu dává Apple opačnou možnost, co se týče kvality fotografií. Originály jsou vždy v cloudu, na Mac se stáhnou jen v případě, že na něm bude dostatek místa.

apple-1

Dropbox nabízí zdarma 2 GB (lze se dostat na 16 GB), za 250 Kč měsíčně dostanete 1 TB.

OneDrive nabízí 5 GB, za 50 Kč měsíčně dostanete 50 GB. Za 1899 Kč ročně už máte 1 TB a Office 365 k tomu.

Zonerama je neomezená, pouze na ní nemůžete nahrát RAWy a jiné typy souborů. Umí ale i videosoubory do rozlišení Full HD.

Doporučení

Ideální systém neexistuje, každému něco chybí, nebo je potřeba něco zaplatit. Lze používat i zcela proprietární řešení, pokud třeba používáte Lightroom, tak Adobe nabízí placený cloud.

Ideál lze nahradit kombinací služeb a je dobré i do budoucna se neupínat na jednu společnost. Osobně používám Fotky Google, Dropbox a Zoneramu. Kombinuji to s lokálním úložištěm na počítači a na NASu. Všechny fotografie mám potom ještě na Zoneramě, ale v případě jejich úpravy musím myslet na to, že tam už nedojde k synchronizaci.

Na počítači mám systémovou složku D:/Photos přesunutou na druhý diskový oddíl, kterou synchronizuji pouze na NAS. Z cloudu využívám hlavně Fotky Google, takže druhou složku s fotografiemi musím mít jako podsložku na D:/Disk Google/Fotky Google.

Jak ukládat a synchronizovat fotografie v cloudu: Srovnání nejlepších služeb
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 5 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Je potřeba rozlišit, o jaké fotky se jedná. Pokud si někdo hraje na umělce a fotí krajinky, rádoby umělecké portréty apod., tak holt potřebuje speciální řešení a hodně místa v cloudu. Většina lidí ale používá mobil či vymírající foťák jako obrazový zápisník, kterým fotí každodenní momentky ze života, fotky dětí apod. Na to stačí bohatě tzv. „vysoká kvalita“ v Google Fotkách a pak člověk nemusí řešit místo na úložišti. Pokud jednou za uherský vyfotím něco, co bych chtěl v původní kvalitě a velikosti, prostě si to stáhnu kabelem, ale to nastává „jednou, maximálně dvakrát za deset let“. 🙂 Jako záloha pak slouží export dat z Googlu, kterým si jednou za čas (cca měsíc) stáhnu v jednom balíku nejen fotky (roztříděné jak podle datumu, tak podle alb), ale i všechna ostatní data, co mám u Googlu, jako je pošta, kalendář, obsah Drivu, videa na YouTube etc… Více podle není třeba.

  2. Na zalohu fotiek pouzivam Flickr. Mam tam vsetky svoje fotky uz od dob mojho prveho digifotaku – Canon PowerShot A20. Teraz uz fotim zrkadlovkou od Nikonu a kompaktom Sony RX100M2. Zabera to vsetko cca 10% kapacity. Nemam dovod sa obmedzovat. Fotky z mobilu (vratane InstaAir 360) synchronizujem na Zoneramu, aby sa mi to vo Flickr-y nemiesalo.