Jak ušetřit za volání? Přes VoIP. Oproti virtuálům má až třikrát levnější sazby

1

Online kalkulačka ifon.cz srovnává ceny za volání, SMS a mobilní internet u více než tří set různých tarifů a desítek GSM a VoIP operátorů. Díky takové spoustě dat vytvořila srovnání, jak moc se dá ušetřit, pokud hovory odkážete na IP telefonii. V závislosti na tarifikaci jsou GSM tarify skoro dvakrát až třikrát tak drahé.

Síť Tarifikace 1+1 Tarifikace 60+1 Tarifikace 60+60
GSM 1,77 Kč/min 2,10 Kč/min 4,52 Kč/min
VoIP 0,89 Kč/min 1,37 Kč/min 1,55 Kč/min

iFon srovnal mediány všech tarifů (kromě neomezených a těch s tisíci jednotkami) a z nich vyplývá, že při sekundové tarifikaci stojí minuta hovoru v sítích GSM 1,77 Kč a ve VoIP jen 0,89 Kč. Respektive polovina operátorů má cenu vyšší a polovina nižší. U nejméně výhodné tarifikace 60+60 je rozdíl ještě vyšší.

Virtuálové v GSM sítích jsou i dvakrát tak drazí jako VoIP operátoři
Virtuálové v GSM sítích jsou i dvakrát tak drazí jako VoIP operátoři

Minuta volání na mobil stojí u VoIP od 0,59 Kč, u virtuálů od 1,30 Kč. VoIP operátoři navíc často mají volání do vlastní sítě (a partnerských sítí) zdarma. U GSM operátorů je tzv. VPN za příplatek o průměrné ceně 120 Kč měsíčně.

 

Nelichotivě vypadá srovnání levných VoIP a nejběžnějších virtuálů. Za 30 minut volání byste přes VoIP zaplatili i pod 20 Kč (Odorik a Voocall), u Blesku nebo Teska i přes 80 Kč. Ifon na svém webu srovnává i jiné typy použití, například kombinované volání do vlastní a cizí sítě. To plus další grafy naleznete zde.

PS: VoIP vyžaduje připojení k internetu. Doma přes Wi-Fi je tak volání „zdarma“, ale na mobilu v terénu budete potřebovat datový tarif. Jeho cenu však iFon neberte v potaz. Na to pozor. Při nejvyšší kvalitě 128 kb/s minuta hovoru spotřebuje přibližně megabajt dat.

Jak ušetřit za volání? Přes VoIP. Oproti virtuálům má až třikrát levnější sazby
Ohodnoťte tento článek!

1 komentář