Jak vyčistit Windows a ušetřit pár gigabajtů místa? Stačí pár kliků

1

Kvůli uvolnění místa na menším úložišti (typicky SSD) nemusíte používat nástroje třetích stran nebo složky procházet a mazat ručně. I když se o Windows dobře staráte, neinstalujete každou pitomost, stále můžete ušetřit několik gigabajtů, které si systém uchovává pro urychlení běhu nebo řešení problémů.

Vyčištění disku ve Windows 10 

Ten nástroj se jmenuje Vyčištění disku a dostanete se k němu přes Průzkumníka. Stačí otevřít Tento počítač, kliknout pravým tlačítkem na Místní disk (C:), zvolit Vlastnosti a hned na první kartě je kromě informace o volném/využitém místo i tlačítko Vyčištění disku.

 

Rychlý úklid

Ještě rychleji se k nástroji dostanete přes nabídku Start. Stiskněte klávesu Windows a pište Vyčištění disku. Po pár písmenech se objeví správná ikonka, na kterou kliknete. Opět zvolíte disk C:. V následném seznamu můžete bez obav zatrhnout všechny položky a stisknout OK. Pak dojde ke smazání souborů.

Vyčištění disku ve Windows 10

Odstraní se přitom různé záznamy a protokoly o chybách systému nebo instalacích aktualizací. Tím se ušetří nanejvýš jednotky megabajtů. Více určitě budou zabírat Dočasné soubory internetu a Dočasné soubory. Ty první. V prvním případě jde o soubory, které si stahuje Internet Explorer nebo Edge, aby se při dalším načtení stránek nemusely stahovat znovu. Ve druhém (a to je často největší položka) pak o obdobné nepotřebné soubory, které si ukládají ostatní programy.

Stovky megabajtů ušetříte také vymazáním Miniatur. To jsou ty zástupné náhledové obrázky, které se v Průzkumníku zobrazí místo standardních ikon videí, fotek nebo dokumentů.

Smažte zálohy staršího Windows

Pokud máte práva administrátora, můžete pomocí tlačítka Vyčistit systémové soubory ušetřit ještě další místo. Navíc se tam nachází soubory, které využívala ochrana Windows Defender. Dále se odstraní instalační balíčky ovladačů zařízení (uchovávají se kopie i starších, které už byly aktualizovány).

Vyčištění disku ve Windows 10

Největší položkou, která má až desítky gigabajtů, může být Předchozí instalace systému Windows. Kdo upgradoval Windows na novou verzi nebo jiné sestavení (u programu Windows Insider k tomu dochází jednou týdně), tomu se uchovala i starší instalace. Kdyby totiž s novou verzí byly problémy, je možné se vrátit k předchozí kopii. Jakmile ale systém běží v pořádku, není třeba se připravovat o cenné místo.

Vyčištění disku ve Windows 10

Když se přepnete do karty Další možnosti, můžete odstranit ještě starší body obnovení (kromě toho posledního). Body obnovení jsou uložené stavy počítače při důležitých systémových změnách. Když si nainstalujete nové ovladače, které by mohly způsobit nefunkčnost Windows, nejdříve se vytvoří bod. Pokud skutečně Windows nenaběhne, pomocí průvodce lze systém vrátit do podoby před instalací ovladače (tedy do posledního bodu). Jesliže vám počítač běží delší dobu bez problémů, není nutné uchovávat ještě starší body než ten poslední.

Jak vyčistit Windows a ušetřit pár gigabajtů místa? Stačí pár kliků
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 10 hlasů