Jak vypnout či zapnout zvuky při vypínání nebo přihlašování ve Windows 10

1

Kdysi jsem zmiňoval, že v Desítkách po moha letech řeším věci, které jsme řešit nemusel. Iritují mne ikony a každý den mne při práci vyrušují nové zvuky. Dříve byly tyto prvky hezké, případně nerušivé. Je částečně subjektivní dojem, ale existuje, a pokud jste na tom podobně jako já, budete se s tím chtít nějak vypořádat.

Dnes se zaměříme na zvuky, které jsou jednoduše řečeno problematické. Zvuky normálně změníte ve správci, tak jako to šlo po mnoho uplynulých let, až na pár výjimek. Z důvodů zcela neznámých Microsoft ze správce odebral nastavení zvuků přehrávaných při vypínání, přihlašování, odhlašování a zamykání. Pokud neznáte správnou fintu, jste odkázáni na výchozí nastavení.

 

Situace ve Windows 10 je tudíž taková, že někomu mohou chybět zvuky přehrávané při přepínání uživatelských účtů, zatímco jiného může iritovat zvuk přehrávaný při každém vypínání počítače. Jak se ho zbavit? Zdánlivě nemáte možnost s tím hnout. Dobrá zpráva však zní, že pokud lehce zasáhnete do registru, budete s těmito zvuky moct pracovat podobně jako dříve.

Přístup ke správě zvuků

Nejprve si připomeneme, jak se dostanete ke správě zvuků. Za prvé můžete v nabídce Start psaním vyhledat položku Změnit systémové zvuky. Stejné okno s nastavením otevřete, když v oznamovací oblasti vyvoláte kontextovou nabídku prvku pro ovládání hlasitosti zvuků, a v ní klepnete na Zvuky.

Jedna z možností, jak otevřít správce zvuků
Jedna z možností, jak otevřít správce zvuků

Standardně jsou skryty možnosti nastavení výše uvedených zvuků. Nadále však můžete nastavovat vlastní zvuky pro jiné akce, včetně obecných upozornění, oznámení příchozích e-mailů, oznámení připojení zařízení apod. Jedná se o nabídku Události programů. Na svém místě zůstala z nabídky vypíchnutá možnost vypnout či zapnout zvuk při spuštění počítače (Přehrát zvuk při spuštění systému Windows). Kdybyste o něj stáli, předvolbu označte.

Odhalení skrytých možností

Aby se v nabídce pro správu zvuků objevily také další zmíněné položky, např. zmíněný zvuk při vypínání počítače, neobejdete se bez zásahu do registru. Otevřete tedy Editor registru (např. zmáčkněte klávesy Win+R, do pole napište regedit a potvrďte tlačítkem OK).

Dále najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\AppEvents\EventLabels\ , přičemž dále nás bude zajímat několik klíčů zařazených pod tímto klíčem, konkrétně:

  • SystemExit (ovládá zvuk při vypnutí počítače),

  • WindowsLogoff (ovládá zvuk při odhlášení z uživatelského účtu),

  • WindowsLogon (ovládá zvuk při přihlášení k uživatelskému účtu),

  • WindowsUnlock (ovládá zvuk při uzamčení účtu).

Údaj hodnoty přepište na 0

Pokud chcete, aby se příslušná položka objevila ve správě zvuků a byla tedy spravovovatelná prostřednictvím grafického rozhraní, patřičný klíč vždy klepnutím otevřete. Na pravé straně okna Editoru registru pokaždé poklepáním otevřete hodnotu ExcludeFromCPL. Pole Údaj hodnoty změňte z 1 na 0 . Nejedná se o žádný významný zásah do systému, přesto můžeme konstatovat, že lze tyto hodnoty vždycky vrátit zpět.
 

Změna zvuku

Kdyby vám připadaly všechny zvuky rušivé, jednoduše ve správě zvuků v nabídce Zvukové schéma vyberte Bez zvuku.

Jakmile změníte hodnotu v registru, v ovládacím panelu pro správu zvuků se objeví příslušná položka. My si pro příklad ukážeme zvuk přehrávaný při vypnutí počítače, jenž se objevil pod zvukem Ukončení programu. Klepněte na Ukončení systému Windows a postupujte podle toho, co si vaše srdce žádá.

Pakliže nestojíte o to, aby byl při ukončení počítače, případně jiné akci přehráván jakýkoli zvuk, v nabídce Zvuky ve spodní části okna vyberte Žádný. V opačném případě klepněte na Procházet a vyberte požadovaný zvuk, jenž bude od té chvíle přehráván. Změny potvrďte tlačítky Použít nebo OK. To je vše.

Některé zvuky byly z nabídky skryty……ale po zásahu do registru je opět vidíme
Některé zvuky byly z nabídky skryty, ale po zásahu do registru je opět vidíme

Jak vypnout či zapnout zvuky při vypínání nebo přihlašování ve Windows 10

Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 2 hlas/ů