Jak zaheslovat složku v PC? Přinášíme jednoduchý návod

9
Jak zaheslovat složku v PC
Jak zaheslovat složku v PC
-
Zdroj: freepik

V určitých chvílích se můžete dostat to situace, kdy budete chtít zamezit ostatním přístup k vašim citlivým souborům v počítači. Pro tyto případy se nabízí řešení v podobě skrytí nebo rovnou zaheslování složky ve Windows 10. My si v dnešním návodu ukážeme možnosti, jak zaheslovat složku v PC nebo jak vytvořit osobní trezor v cloudovém úložišti.

Jak zaheslovat složku v PC

Uzamčení složky heslem je dobrý základ proti zvědavým a nenechavým rukám. Zaheslování složky můžete provést pomocí speciálních programů, jako jsou například Hide Files.

Dalším jednoduchým řešením, jak zaheslovat složku ve Windows 10, je vzít požadované soubory a zkomprimovat je do zaheslovaného ZIP nebo RAR souboru.

Poslední, a dle mého názoru nejmodernější řešení, je použití osobního trezoru v jednom z mnoha cloudových úložišť. Pojďme si nyní ukázat všechny možnosti.

Program na zaheslování složky

Program Hide Files je nástroj, který vám umožňuje uzamknout nebo odemknout jeden soubor, více souborů nebo dokonce celý disk.

Po spuštění programu si vytvořte heslo a do příslušné kolonky napište záložní e-mail, který bude sloužit pro případnou obnovu zapomenutého hesla.

V dalším kroku můžete vybrat soubor, složku nebo celý disk, který chcete uzamknout, a poté jej stiskem tlačítka Lock zamknout. Vybrané soubory (i složky a disky) zmizí z průzkumníku Windows a nebude možné je zobrazit, dokud je v programu znovu neodemknete stiskem tlačítka Unlock.

Rozhraní programu Hide Files
Rozhraní programu Hide Files (zdroj: cnews.cz)

Program Hide Files můžete stáhnout ze serveru stahnu.cz

Zaheslování složky pomocí komprimace

Další možností, jak uzamknout vaše osobní soubory, je komprimace s vytvořeným heslem v jednom z komprimačních programů. Mezi nejznámější patří WinRAR a 7-Zip File Manager.

Postup zaheslování je u obou programů téměř totožný. Stačí vybrat soubory, které chcete zaheslovat, a kliknout na ně pravým tlačítkem myši. Následně vyberte možnost Přidat do archivu.

V otevřeném okně pak už stačí najít pole s přidáním hesla a máte vyhráno.

Zaheslování složky pomocí WinRAR
Zaheslování složky pomocí WinRAR (zdroj: cnews.cz)
Zaheslování složky pomocí 7 Zip
Zaheslování složky pomocí 7 Zip (zdroj: cnews.cz)

Virtuální trezor v cloudovém úložišti

Pokud jste do Windows přihlášení svým Microsoft účtem, automaticky máte i přístup ke cloudovému úložišti OneDrive, jehož velikost v základu dosahuje 5 GB. OneDrive slouží primárně pro kontinuální zálohování vybraných souborů na systémovém disku. Co už však mnoho uživatelů netuší, je, že OneDrive umožňuje nastavit i osobní trezor, do kterého se dostanete pouze po zadání hesla.

V hlavním panelu Windows najděte spuštěný program OneDrive a klepněte na něj pravým tlačítkem myši. Vyberte možnost Odemknout osobní trezor.

Jak odemknout osobní trezor v OneDrive
Jak odemknout osobní trezor v OneDrive (zdroj: cnews.cz)

Pokud odemykáte osobní trezor poprvé, program vás provede jednoduchým tutoriálem, ve kterém se budete muset autorizovat. Pak už jen stačí vyčkat, než se osobní trezor odemkne a máte svůj vlastní virtuální trezor.

V nastavení OneDrive si můžete také nastavit interval, po kterém se má osobní trezor automaticky znovu uzamknout (pokud to do té doby neuděláte sami). Na výběr máte intervaly od 20 minut až po 4 hodiny.

Jak skrýt složku ve Windows 10

Poslední a také nejméně zabezpečenou možností, jak uchránit citlivá data před ostatními uživateli sdíleného počítače, je skrytí složky v průzkumníku Windows.

Otevřete průzkumník Windows, vyberte soubor nebo složku, které chcete ukrýt, a klikněte na něj pravým tlačítkem myši. Z vybrané nabídky zvolte poslední možnost Vlastnosti. V otevřeném okně v kategorii Atributy zaškrtněte pole Skrytý a potvrďte nastavení tlačítkem Použít.

Jak skrýt soubory v průzkumníku Windows
Jak skrýt soubory v průzkumníku Windows (zdroj: cnews.cz)

Vybraný soubor lehce zšedne a vy tak snadno poznáte soubory, které jsou označeny jako skryté a které ne. Poté stačí v průzkumníku Windows rozbalit hlavní lištu a zobrazovat nebo skrývat vybrané skryté soubory pomocí tlačítka Skryté položky.

Zobrazení nebo skrytí označených souborů
Zobrazení nebo skrytí označených souborů (zdroj: cnews.cz)
Jak zaheslovat složku v PC? Přinášíme jednoduchý návod
Ohodnoťte tento článek!
3.5 (69.33%) 15 hlasů

9 KOMENTÁŘE

 1. U tohoto článku mě chybí alespoň zmínka o aplikaci TrueCrypt/VeraCrypt, které je v podstatě klasikou v oboru zaheslovaného prostoru na disku… a navíc je v české lokalizaci a kompletně zdarma i pro firemní použití… (Hide Files je zdarma jen s omezenými funkcemi a pouze pro osobní užití.)

 2. Nemám v úmyslu rýpat, ale článek na takové úrovni bych čekal od idnes (kde ostatně kdysi něco takového vyšlo), ale ne tu. Co EFS přímo ve Windows? Už dávno kromě Triple-DES umí certifikát i s moderním šifrováním. Co „klasické“ šifrovací programy jako AxCrypt? A pak zmíněný VeraCrypt v příspěvku nade mnou, i když ten umí šifrovat disky/oddíly, nikoli soubory – jenže osobní trezor ve OneDrive je víceméně taky oddíl (ve smyslu, že musím mít soubory na konkrétním místě na disku, ne kdekoliv).

 3. jj, souhlas s kritickyma komentarema

  skryti souboru je uplne blbost, to vubec nemusel pisatel zminovat, kdyz uz, tak Windows umoznuje pracovat s opravnenima a treba do vasi osobni slozky C:\Users\uzivatel se nedostane nikdo mimo opravneneho uzivatele a administratora pocitace, takze to muze fungovat i jako castecna ochrana pro zvedave oci jineho Usera toho PC.

  Program Hide Files zase nema napsano, jak funguje, takze jsem si sam musel najit na webu, ze vlastne funguje podobne jako zaheslovane komprimacni programy, coz je dalsi moznost, kterou pisatel zminuje, ale uz nezminuje to, ze zatimco bezny komprimacni program sice slozku zasifruje, ale tak, ze udela jeji kopii, takze uzivatel ty puvodni soubory musi sam smazat z disku, pokud nechce, aby se k nim nekdo jiny dostal. A ten program Hide Files tohle umi udelat automatizovane, takze se to nekomu muze hodit.

  • nooooo… to záleží na dalších věcech, třeba jestli je zapnutý bitlocker, nebo kolik je v PC administrátorů. Pokud jen jeden a BL je aktivní, tak dostat se k datům uživatele není úplně jednoduché.

   Za mě platí:
   1. nejlepší a nejbezpečnější je TrueCrypt kontejner. Prošel auditem a je bezpečný
   2. Pro běžného užovku postačí Bitlocker a správně zabezpečené PC
   3. Tragédi používají 7-zipy nebo RAR s heslem
   4. Zbytek není bezpečnost, ale hokus-pokus.

   • Nevim proc by 7zip s heslem meli pouzivat tragedi. Nepotrebuju sifrovat disk, nepotrebuju mit na disku truecrypt kontejner, potrebuju zaheslovat par citlivych dokumentu, ktere bych nerad, aby se pri pripadnem utoku na moje PC, nekomu dostaly do rukou a prave 7zip s dostatecne bezpecnym heslem je na tohle idealni.