Jak zajistit ve zdravotnictví komplexní kyberbezpečnost a rozvoj digitalizace

0
2023 01 24 MM perex temata 1200x675
Zdroj: Internet Info

Jedno z nejpostiženějších odvětví kybernetickými útoky je zdravotnictví. V souvislosti s rozvojem digitální terapeutiky a online komunikace je v této oblasti zjevná potřeba řešit kyberbezpečnost a ochranu dat komplexně.

Jak co nejlépe zajistit komplexní kyberbezpečnost zdravotnických systémů a ochranu data? Kde jsou      potřeba, prostor, vůle a finance v digitalizaci ve zdravotnictví? Jaká je úloha Národního centra elektronického zdravotnictví? To a spoustu efektivních IT nástrojů a platforem ukáže konference ICT ve zdravotnictví.

Minulá léta nás navíc naučila, že eHealth, telemedicína a nově i digitální terapeutika (DTx) dokážou šetřit čas pacientům a lékařům, zvyšovat úroveň zdravotní péče, ale i zásadně pomoci se sekundární prevencí. Proto i o řízení vztahu s pacientem na dálku a bezpečné a jednoznačné identifikaci klienta-pacienta-pojištěnce budou mluvit naši řečníci 21. února v pražském hotelu Don Giovanni.

Konference je určená jak vedení nemocnic a pojišťoven, tak lékařům, konzultantům, bezpečnostním pracovníkům i IT správcům.

Jaká témata vás čekají?

Trezor jako bezpečné prostředí pro kritická data

Jak chránit kritická data, a hlavně jak je rychle a garantovaně obnovit v případě úspěšného kybernetického útoku? Koncept bezpečného izolovaného prostředí, trezoru, vám představí David Průša ze společnosti DELL Technologies.

Úloha Národního centra elektronického zdravotnictví ve světle Národního plánu obnovy

Martin Zeman z Ministerstva zdravotnictví bude mluvit o znovuzřízeném Národním centru elektronického zdravotnictví a o podpoře a koordinaci aktivit, spojených s realizací reforem Národního plánu obnovy a projektů podpořených z IROP 2 v oblasti digitalizace zdravotnictví, včetně standardizace, telemedicíny a kybernetické bezpečnosti.

Připravte se na útok: Jak efektivně využít nejrozsáhlejší a volně dostupnou databázi útoků​

Znáte všechny techniky a taktiky, které útočníci na zdravotnictví používají? Jak se na útoky připravit díky databázi útoků, z nichž nejrozsáhlejší je MITRE ATT&CK®, ukáže Security Architect Petr Mojžíš z Anect. Ve své přednášce bude mluvit o tom, jak dohnat informační náskok útočníků a jak účinně vzdělávat uživatele.

Spolehlivá záloha jako poslední instance obrany vůči kybernetickým hrozbám

Zdravotnictví je jedním ze tří odvětví nejpostiženějších kybernetickými útoky a útočníci nacházejí stále sofistikovanější a preciznější postupy. Boris Mittelmann z Veeam Software ukáže, jak zajistit nezdolnou ochranu vašich dat.

Jak levně a legálně nakoupit licence a ještě na tom vydělat?

Martin Predný ze společnosti PREDNY SLM předvede, jak získat peníze na upgrade infrastruktury prodejem svých starých licencí a jaké podmínky lze stanovit u veřejných zakázek na nákup softwarových licencí tak, abyste se vyhnuli nelegálnímu softwaru a nakoupili za nejlepší cenu na trhu.

Jak chránit medicínská data pomocí backupless datového úložiště

Ve zdravotnictví vzniká obrovské množství dat, ukládaných ve formě souborů (obrazové materiály, scany apod.), které vzhledem k jejich množství a charakteru není možné zálohovat tradičními backupy. Martin Lenk z DELL Technologies představí tzv. backupless datových úložišť pro zajištění ochrany těchto dat proti logické chybě, kybernetickým útokům atd. a ukáže další možnosti jeho využití.

Bezpečná a jednoznačná identifikace klienta-pacienta-pojištěnce

Nezbytnou podmínkou efektivní digitalizace českého zdravotnictví je bezpečná a jednoznačná identifikace klienta-pacienta-pojištěnce, a to silným a důvěryhodným autentizačním prostředkem. Bankovní identitu jako efektivní nástroj digitální identifikace, kterou lze využít v celé řadě služeb, aplikací a systémů včetně zdravotnictví, ukáže Jiří Beneš na již fungujících projektech z českého zdravotnictví a oblastí.

Zvýšení kybernetické bezpečnosti dle směrnice NIS2 s využitím dotací Ministerstva zdravotnictví

Koncem roku byla na evropské úrovni schválena směrnice NIS2. V rámci přípravy na plánovanou výzvu je nyní třeba zpracovat záměr projektu posílení kybernetické bezpečnosti dle podporovaných aktivit Ministerstva zdravotnictví. Václav Zubr vám ve své přednášce ukáže, s jakými projekty jsou schopni vám v ESET software schopni pomoct, abyste mohli čerpat prostředky z plánované výzvy smysluplně a co nejjednodušeji.

Jak zavést nepřetržitý bezpečnostní dohled do několika zdravotnických zařízení najednou

Pavel Štros z DATASYS vám poskytne několik tipů, jak optimálně zavést nepřetržitý bezpečnostní dohled do několika zdravotnických zařízení. Řešením je centralizované řešení, které je schopno bez dramatických nákladů sjednotit vyhodnocování bezpečnostních událostí z různých technologií a aplikací obdobného typu a zároveň posílit schopnost detekovat kybernetické bezpečnostní události v cílovém prostředí.

Jednoduchá správa počítačů jako jeden z pilířů úspěšné digitalizace

Instalace a aktualizace stolních počítačů nebo notebooků je nikdy nekončící, časově náročná činnost.Tomáš Pácal z WISPER představí řešení, které nevyžaduje masivní serverovou nebo cloudovou infrastrukturu, spojuje výhody centralizované administrace VDIa výpočetní výkon stávajících počítačů nebo notebooků, a přitom umožňuje komplexní monitoring i správu.

Od záplavy alertů k autonomnímu řešení

Rychlost reakce je v případě kybernetické hrozby naprosto klíčová, ale obrovské množství informací v kombinaci s nedostatkem lidských zdrojů ji zásadně brzdí. Řešením je autonomní platforma pracující nejen s daty z koncových stanic, ale nabízející i účinné klamání útočníka. Identifikace, odhalení, zastavení a často i dopadení útočníka v plně autonomní platformě je recept na zvýšení bezpečnosti a odolnosti nejen IT systémů. To je téma přednášky Zdeňka Kopty z TAKTIK a Petra Lachmana ze SentinelOne.

Proč u eHealth produktů důležité řešit design (UX)?

Dobře navržené systémy vyžadují nižší čas na zaškolení personálu, snižují chybovost práce, zvyšují ochotu nemocničního personálu je využívat, a ve výsledku zvyšují kapacitu zdravotnictví. Jakub Karlec z 2FRESH na ukázkách z uživatelského testování divákům objasní hodnotu designu digitálních produktů ve zdravotnictví. Zároveň uslyšíte tipy na to, co si u digitálních produktů hlídat.

Konference ICT ve zdravotnictví je určená jak vedení nemocnic a pojišťoven, tak lékařům, konzultantům a bezpečnostním pracovníkům. Její program, na kterém průběžně pracujeme, naleznete na stránkách akce, kde se můžete i zaregistrovat. Těšíme se na vás 21. února v pražském hotelu Don Giovanni.

Zlatým partnerem konference je DELL Technologies, stříbrnými partnery jsou společnosti ANECT, Bitdefender, Clashing, DATASYS, ESET software, PREDNY SLM a WISPER. Dalšími partnery jsou TAKTIK a Veeam Software, produktovým partnerem pak EasyEvent. Organizátory akce jsou odborné servery CIO Business World, Computerworld, ChannelWorld a SecurityWorld.

Ohodnoťte tento článek!