Jak odeslat více souborů najednou aneb jak zazipovat soubor?

0
Jak zazipovat soubor
Jak zazipovat soubor
-
Zdroj: Freepik

Každý jistě zažil situaci, kdy chtěl odeslat svému známému více souborů najednou (například fotky z dovolené), ale nechtěl odesílat každou fotografii zvlášť. V takovém případě přichází na řadu zazipování souborů do jednoho. Víte, jak zazipovat soubor a jak jej zpětně otevřít?

Jak zazipovat soubor

Zazipování souboru je velmi snadnou záležitosti, kterou zvládne opravdu každý. Samotný Windows v základu obsahuje zipovací funkci, která pro základní použití, tj. zazipovat soubor, bohatě dostačuje.

Stačí v průzkumníku souborů označit myší jeden nebo více souborů, které chcete zazipovat. Klikněte na ně pravým tlačítkem a myší přejeďte na pole Odeslat. V otevřené nabídce pak stačí vybrat možnost Komprimovaná složka (metoda ZIP), počkat, než se vytvoří zip soubor, který poté pojmenujete, a máte hotovo.

Jak zazipovat soubor v průzkumníku Windows
Jak zazipovat soubor v průzkumníku Windows (zdroj: cnews.cz)

Použijte programy s pokročilými funkcemi

Pochopitelně existují i další programy, které nabízejí pokročilé možnosti nastavení. Příkladem může být program WinRAR, který umožňuje vlastní nastavení formátu zazipovaného souboru, velikost komprese, nastavení hesla a mnoho dalšího.

Tyto funkce se hodí například v momentě, kdy potřebujete radikálně snížit velikost výsledného souboru nebo chcete nastavit heslo, bez kterého nebude možné soubory zip odzipovat.

Nastavení parametrů archivace ve WinRAR
Nastavení parametrů archivace ve WinRAR (zdroj: cnews.cz)

Postup, jak zazipovat složku ve WinRAR, je velmi podobný jako u integrované funkce ve Windows. Stačí myší označit všechny soubory, které chcete zazipovat, a poté na některý z nich kliknout pravým tlačítkem. Po nainstalování WinRARu se vám v okně objeví další kontextové možnosti, konkrétně:

Jak zazipovat soubor v programu WinRAR
Jak zazipovat soubor v programu WinRAR (zdroj: cnews.cz)
  • Přidat do archivu… – tuto možnost vyberte, pokud chcete před zazipováním souboru nastavit parametry.
  • Přidat do „název složky.rar“ – po výběru této možnosti program provede kompresi a zazipování podle výchozího nastavení.
  • Zkomprimovat a odeslat e-mailem… – pokud používáte Microsoft Outlook a potřebujete skrze něj odeslat zazipovaný soubor někomu jinému, výběrem této možnosti si ušetříte pár kroků s odesláním, nastavení parametrů pro zazipování vás ale nemine.
  • Zkomprimovat do „název složky.rar“ a odeslat emailem – stejný případ jako u předchozí možnosti, pouze bez nastavení parametrů zazipování. WinRAR automaticky provede kompresi, zazipuje soubor podle výchozích parametrů a nabídne vám možnost odeslání přes Outlook.

Program WinRAR můžete stáhnout na portálu stahnu.cz.

Jak odzipovat soubor ve Windows

Stejně jednoduché jako zazipování je i následné odzipování souboru. Zazipovaný soubor v průzkumníku jednoduše otevřete a poté v horní liště klikněte na tlačítko Rozbalit vše.

Jak odzipovat soubor v průzkumníku Windows
Jak odzipovat soubor v průzkumníku Windows (zdroj: cnews.cz)

Vyskočí vám okno, ve kterém zadáte cestu, kam chcete rozzipovat soubor. Po dokončení se ve stejné složce, jako je původní zazipovaný soubor, objeví další složka s odzipovaným obsahem.

Jak otevřít soubor ZIP pomocí programu WinRAR

Stejně jednoduchá záležitost, tedy jak otevřít ZIP soubor, se koná i v případě pokročilejšího programu WinRAR. Stačí na soubor s příponou .rar nebo .zip kliknout pravým tlačítkem a vybrat jednu možnost z níže nabízené kontextové možnosti:

Jak odzipovat soubor v programu WinRAR
Jak odzipovat soubor v programu WinRAR (zdroj: cnews.cz)
  • Otevřít ve WinRARu – otevřete zazipovaný soubor v programu WinRAR a umožní vám s archivem dále pracovat.
  • Extrahovat soubory… – po výběru této možnosti můžete zvolit cestu, kam chcete rozbalit zazipovaný soubor, a zároveň nastavit pokročilé parametry pro extrahování.
  • Extrahovat zde – rychlé rozbalení souborů do místa, ve kterém se ZIP/RAR soubor aktuálně nachází. Pokud ale zazipovaný soubor obsahuje velké množství dalších souborů (například fotek) neutříděných ve složce, okamžitým rozbalením byste si mohli zbytečně zahltit složku desítkami či stovkami souborů.
  • Extrahovat do „název složky“ – pravděpodobně nejvhodnější varianta, jak otevřít zazipovaný soubor RAR/ZIP s velkým množstvím vnitřních souborů. Výběrem této možnosti WinRAR automaticky vytvoří složku se stejným názvem, jako je název zazipovaného souboru, a vloží do ní veškerý jeho obsah.

Program WinRAR můžete stáhnout na portálu stahnu.cz.

Mezi další uživatelsky oblíbené a hojně využívané programy pracující se zazipováním a následným odzipováním souborů patří 7-zip a WinZIP. Pokud ale nepatříte mezi každodenní „archivače“, s velkou pravděpodobností nebudete řešit, zdali komprimujete archiv v .ZIP nebo .RAR formátu, a vystačíte si s jedním z výše zmíněných programů.

Jak odeslat více souborů najednou aneb jak zazipovat soubor?
Ohodnoťte tento článek!
2.3 (46.67%) 3 hlasů