Jak zemřel Pinball? Voda se nad ním zavřela při výrobě 64bitových Windows

0

Svět počítačů je plný zranitelností, kybernetických útoků a nekonečných válek o bezpečnost uživatele. Od těchto vážnějších témat nás naštěstí občas osvobodí nějaké odlehčení. To vám nabídneme i my. Jeden z vývojářů se před několika týdny rozpovídal o tom, proč se z Windows ztratila bezvadná návyková hra Pinball. Mladší ročníky si ji možná nepamatují, ostatní budou vědět, že se objevila dokonce již ve Windows 95. Léta žila ve stínu úspěšnějších karetních her, v čele se Solitairem. Ten se sice tváří jako inteligentnější zábava, ale podobně intenzívních zážitků s ním nedosáhnete.

Pro desetiminutové rozptýlení od náročné práce byl Pinball jako dělaný. Hrám tohoto typu říkáme tituly pro nenáročné – nebo též causual – hráče. Naposledy jsme si s míčkem, poskakujícím útrobami hracího stroje, povyrazili ve Windows XP. Windows Vista již hru neobsahovala. Vývojář popírá, že by se tak stalo z právních důvodů. Za zmizením podle něj stojí obyčejné problémy s funkčností aplikace, jež na novějších verzích Windows přirozeně nefungovala bez dodatečných zásah a úprav. Sám měl za úkol převést několik milionů řádků kódu.

 

To když Microsoft vyráběl ze 32bitových Ikspéček 64bitový systém. Ve výsledku jej dokončil a vydal, s původními Windows XP měl ale společného málo. O tom však není řeč. Při práci na 64bitových Ikspéčkách se pro zmíněného vývojáře jedním z největších problémů stal Pinball. Ten zkrátka neběžel, jak by měl. Hru trápily závažné chyby. Míček kupříkladu procházel objekty na hrací ploše. Na začátku hraní se sice objevil na správném místě, jenže poté se pomalu propadal pod odpalovací mechanismus, až na spodek obrazovky. Vývojáři se pokusili Pinball opravit.

Kód bohužel napsala o několik let dříve najatá firma, nikoli Microsoft. Redmondský gigant neměl k dispozici žádnou dokumentaci, která by mu pomohla se v kódu vyznat. Nikdo netušil, jak to celé funguje dohromady, což v podstatě nedalo vedení podniku na výběr. Na zdlouhavé studování nebyl čas, na tvorbu nové verze také ne. Vývojový tým tlačil čas, aby stihl v rozumné době dokončit práce na 64bitové edici Windows XP. Tak byl Pinball vyškrtnut ze seznamu funkcí a aplikací v budoucích operačních systémech Windows.

Stejný člověk ladil Pinball rovněž v době vývoje Windows XP, tentokrát „obyčejné“ a rozšířenější 32bitové edice. Hříčka v té době nepřiměřeně zaměstnávala procesor. Vytěžovala ho až na 100 %. Nadšenec z komunity nicméně hru později úspěšně převedl do Windows Vista a novějších, stáhnete ji z webu mspinball.weebly.com. Majitelé Windows 8 si mohou zahrát nejčerstvější variaci, pocházející z dílen Microsoft Studios. Pinball FX2 hledejte ve Windows Store.

Jedna z posledních variací na Pinball. Tentokrát pro Windows 8
Jedna z posledních variací na Pinball. Tentokrát pro Windows 8

Zdroj: The Old New Thing via WinBeta

Ohodnoťte tento článek!