Jak zjistit verzi Bluetooth na vašem počítači a smartphonu

0
Bluetooth
Logo Bluetooth
-
Zdroj: Ericsson

Verzi Bluetooth nejde zjistit příliš snadno. Bezdrátová sluchátka, chytré hodinky či periferie ale často vyžadují nějakou minimální verzi Bluetooth. My vám poradíme, jak zjistíte verzi Bluetooth na vašem zařízení.

Bluetooth (modrý zub) je standard pro bezdrátovou komunikaci dvou a více zařízení a vytvořila jej v roce 1994 společnost Ericsson. Funguje stejně ajko Wi-Fi na frekvenci 2,4 GHz. Nejnověší verze je 5.2.

Jméno standardu pochází od vikingského krále Haralda Modrozuba, který pomocí diplomacie ukončil rozepře a sjednotil válčící kmeny. I Bluetooth má spojovat. Zjistit jeho verzi ale není příliš jednoduché.

Windows

Ve Windows 10 není přesná verze nikde napsaná a lze ji zjistit pouze přes verzi protokolu LMP ve Správci zařízení. Platí to i pro stolní počítače, které ovšem někdy bezdrátové sítě vůbec nemají.

  1. Klepněte pravým tlačítkem myši na tlačítko Start a z nabídky vyberte Správce zařízení. Nebo napište „Správce zařízení“ do vyhledávacího pole a stiskněte Enter.
  2. V seznamu zařízení vyberte položku Bluetooth, v ní klepněte na konkrétní adaptér pravým tlačítkem myši a zvolte Vlastnosti.
  3. Vyberte kartu Upřesnit a podívejte se na posledním řádku na verzi firmwaru. Je zde uvedena i verze protokolu LMP (Link Manager Protocol) a právě podle ní lze zjistit i verzi Bluetooth. Pomůže k tomu následující tabulka:
Verze protokolu LMP (Link Manager Protocol) Specifikace Bluetooth
LMP 0 Bluetooth 1.0b
LMP 1 Bluetooth 1.1
LMP 2 Bluetooth 1.2
LMP 3 Bluetooth 2.0 + EDR
LMP 4 Bluetooth 2.1 + EDR
LMP 5 Bluetooth 3.0 + HS
LMP 6 Bluetooth  4.0
LMP 7 Bluetooth 4.1
LMP 8 Bluetooth 4.2
LMP 9 Bluetooth 5.0
LMP 10 Bluetooth 5.1
LMP 11 Bluetooth 5.2
LMP 12 Bluetooth 5.3

Android a iOS

U mobilního telefonu to také není příliš jednoduché. Můžete svůj telefon vyhledat v databázi webu GSMarena.com, nebo použít nějakou aplikaci. Jednou ze spolehlivých je třeba AIDA64 od vývojáře Finalware (Google Play, iOS). Po spuštění aplikace klepněte na první záložku System a na jednom ze řádků uvidíte i vaši verzi Bluetooth.

 

Jak zjistit verzi Bluetooth na vašem počítači a smartphonu
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.86%) 7 hlasů