Jak změnit barvu pozadí Metra ve Windows 8

0

Starosti s tím, že zatím neexistuje oficiální cesta, jak si pozadí přizpůsobit, hoďte za hlavu. Developer Preview je zatím verze okleštěná o dost funkcí, všechny jsme ještě ani neviděli. Microsoft na možnosti přizpůsobení jistě nezapomene a vedle vlastního pozadí na pracovní ploše nám dovolí měnit i pozadí pod dlaždicemi v Metru.

Nelekejte se, ale neobejdete se bez hexadecimálního editoru, o tom se ale dozvíte, až nastane správný čas. Do průzkumu hloubi duše osmiček se pustil uživatel Panda X a jeho návod si lze volně stáhnout na deviantARTu. My vám z něj většinu přetlumočíme. Začneme jednoduchými kroky. Mějte však na paměti, že uvedený postup nemusí fungovat a všechy úpravy systému provádíte na vlastní nebezpečí.

Krok č. 1: Otevřete Průzkumníka a běžte do složky C:\Windows\System32. Písmeno „C“ nahraďte písmenem jednotky, na kterou jste Windows 8 instalovali.

Krok č. 2: Pásu karet (Ribbon) vévodí nabídka File. Jděte do ní, vyberte položku Open command prompt, nechte ji rozbalit a vyberte Open command prompt as administrator.

Krok č. 3: Systém se vás dotáže, zda chcete spustit příkazový řádek. Samozřejmě jej nechte pokračovat a když se objeví známé okénko s černým pozadím, napište do něj:

takeown /f uxtheme.dll

Objeví se text potvrzující úspěch akce, viz obrázek:

Okno zatím nezavírejte, napište do něj hned další příkaz:

icacls uxtheme.dll /grant Administrators:F

Krok č. 4: Soubor uxtheme.dll zkopírujte na plochu. Předtím by vás systém nenechal, nyní ano. Složka System32 je docela objemná, takže si nejlépe vypomozte vyhledáváním ve složce.

Krok č. 5: Nyní přišel čas využít hexadecimální editor. Jeden volně šiřitelný se nazývá HxD, tak si stáhněte třeba tento a otevřete v něm soubor z předchozího kroku. Ve stavovém řádku na pravé straně uvidíte, že je program nastavený na přepis (Overwrite). Pokud není, poklepáním přepněte na správnou hodnotu.

Krok č. 6: V archivu (stáhněte jej ze serveru deviantART) od uživatele s přezdívkou Panda X naleznete textový dokument Metro Customization – Hex Table.txt, kde popisuje, které hodnoty musíte změnit. Pouze v tomto bodě se od sebe liší 32bitová a 64bitová varianta Windows 8. V dokumentu vidíte, kam se v editoru musíte přesunout, umístění pro obě systémové varianty od sebe autor v dokumentu viditelně oddělil.

Krok č. 7: Až si nastudujete lokace, pusťte se do díla v HxD, kde jsme si již předtím otevřeli soubor uxtheme.dll. V případě 32bitových osmiček se podle přiloženého návodu přesunete sem:

Návod rovněž popisuje, kde se jednotlivé změny projeví. Metro totiž není jednolitou stěnou, obsahuje několik prvků, jimž lze přiřadit libovolnou barvu.

Těžko budete zapisovat názvy barev hexadecimálně, aniž byste použili nápovědu. Zkuste tedy generátor názvů, kde si barvu namícháte a posléze hexadecimální kódem přepíšete původní hodnoty v souboru uxtheme.dll. Například červená bude vypadat takto: FF0000FF.

V tomto kódu existuje posloupnost, barvy se do něj zapisují v následujícím pořadí: červená, zelená, modrá a průhlednost. Průhlednost samozřejmě není barva jako taková, ale určuje viditelnost barvy namíchané zadáním tří předchozích hodnot. Každá barva si zabere dvě pozice, krát čtyři a máme kód složený z osmi pozic pro čísla a písmena. To jen tak na okraj, tyto složitosti ale to řešit nemusíte, když použijete uvedený generátor názvů.

Krok č. 8: Až se změnami odstínů skončíte, soubor uložte. Zase běžte do složky C:\Windows\System32 a originální soubor uxtheme.dll přejmenujte, třeba na uxtheme.dll.puvodni. Kdyby něco, bude k dispozici jako záloha. Teď do složky zkopírujte upravený soubor uxtheme.dll z plochy.

Krok č. 9: Restartujte počítač.

Pokud se všechno povedlo, jak má, uvítá vás nové barevné sladění. V našem případě jsme pouze změnili jednu barvu, ale pro ilustraci to bude asi stačit:

Co když se něco nepovedlo?

V tom případě při spouštění systému mačkejte klávesu F8, když zachytíte ten správný okamžik, zobrazí se nápis Preparing options.

Po něm se objeví do modra laděná obrazovka, kde zvolte možnost Troubleshoot, pak Advanced options a nakonec Command prompt.

Vyčkejte, až se objeví příkazový řádek a pak do něj napište:

ren C:\windows\System32\uxtheme.dll uxtheme.dll.broken

Tím se smaže vámi upravený soubor. Pokračujte dalším příkazem:

ren C:\Windows\System32\uxtheme.dll.puvodni uxtheme.dll

Tímto bodem přejmenujete originální soubor do původního stavu (hlavně názvu). Na závěr restartuje počítač a vše bude zase jako dřív.

Ohodnoťte tento článek!