Jak změnit jas externího monitoru pomocí aplikace

6
Nastavení jasu
Nastavení jasu
-
Zdroj: Depositphotos

Jak změnit jas monitoru u stolního počítače? U notebooku je to jednodušší, ale v případě externího samostatného monitoru je třeba lovit funkci v OSD menu. Jde to ale i softwarově.

Klávesnice ke stolním počítačům nemívají sluníčka s plusem a mínusem a většinou nejsou ani přímo na monitoru. Každý výrobce má navíc trochu jiné ovládání pro změnu jasu je nutná návštěva menu.

Celá řada monitorů ale umí změnit jas i na základě příkazu přes DDC (Display Data Channel). Protokoly DDC vytvořila organizace VESA, která je asi více známá díky standardu držáků a která se stará o standardy u zobrazovacích zařízení. Většina monitorů tak DDC podporuje.

Přes DDC komunikuje grafická karta s monitorem a funguje tak vlastně známé plug&play. Počítač si sám zjistí typ monitoru nebo jaké podporuje rozlišení a při jakých frekvencích. Před zavedením DDC bylo pomocí několika pinů na konektroru VGA možné rozlišit asi tři typy monitorů (ono jich tehdy moc nebylo).

ScreenBright
ScreenBright – aplikace takto mění jas na třech připojených monitorech (přes HDMI, DP a DVI)

Přes DDC lze ovšem zaslat i příkaz ke změně parametrů. Pro Windows lze použít například aplikaci ScreenBright, která umožňuje nastavovat jas, ale i některé další parametry (teplotu barev, kontrast apod.) připojených monitorů. Funguje to přes HDMI, DisplayPort, DVI i VGA a záleží vlastně jen na podpoře u konkrétního monitoru. Pokud máte více monitorů, lze je nastavovat zvlášť.

Pozor na příliš častou změnu jasu. Některé monitory si mohou tuto informaci ukládat v paměti typu flash společné pro firmware a častým přepisem ji tak předčasně zničit. Při běžném používání by se to stát nemělo.

Tato postarší utilita je spíše zajímavostí, že něco takového funguje. U stolního počítače narozdíl od notebooku nebývá třeba jas příliš měnit. Máte jej doma stále ve stejné místnosti a jen teoreticky může být fajn si večer ubrat, nebo v poledne přidat jas.

Důležitější je potlačení modré složky světla a upravení teploty barev při práci večer, což umí přímo Windows, případně lze využít šikovnou utilitu f.lux. Pro MacBooky a jejich externí monitory existuje užitečná utilita MonitorControl, která umožňuje ovládat jas současně pro interní i externí displej.

f.lux
f.lux

via abclinuxu.cz

Jak změnit jas externího monitoru pomocí aplikace
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (77.14%) 7 hlasů

6 KOMENTÁŘE

 1. Potlačení modre slozky je knicemu. Cely loax okolo modreho svetla stavi na jednom nepodlozenem vyzkumu. Ale Nova, ostatní tv a novinari o tom furt melou.
  Proc proboha ovladat jas ale neumi windows 10 primo z lišty. Takovou zakladni vec. Pritom třeba zabudovany reproduktor v monitoru ovladat lze.

 2. Pouzivam cmdline utilitu od Dell, ktora umoznuje cez DDC zmenit obrazovy vstup (HDMI1-PS5/DP1-PC).
  Kedze monitor ma miesto tlacidiel iba dotykove plosky a v tme nikdy neviem, kde presne su, je to prakticky nutnost.
  Chcel som este prepinanie vstupov namapovat na klavesovu skratku, ale zial, klasicky sposob (cez vlastnosti zastupcu) funguje iba do restartu Windows. Neviete nahodou niekto preco?

 3. Používám aplikaci TwinkleTray, dá se stáhnout buď ve Storu nebo klasicky jako exe instalačka
  Výhodou je, že vypadá jako nativní řešení (ikona v tray, která stylem přesně pasuje do Win7+), jas se dá ovládat pouhým najetím na ikonku a následným posouváním kolečkem