Jaká by měla být Windows 8?

0

O systému Windows 8 prozatím moc známo není, viceprezident výzkumného oddělení Microsoft Research, Michael Cherry, se však podělil o několik vizí, které by rád ve Windows 8 realizoval.

Mezi první patří odstranění otravných vlastností, například neustálé přeskakování odhadovaného času při kopírování většího množství souborů. Pokud nelze čas odhadnout, tak by systém „odhad“ neměl zobrazovat vůbec. Podobně jsou různé funkce rozmístěny různě po systému, a proto by například odinstalování programu či vypálení DVD měly být co nejjednodušeji a nejviditelněji přístupné z jednoho hlavního místa.

Protože někteří pochybují o tom, že vývojářský tým bude schopný úspěch Windows 7 zopakovat, a to včas, je mezi dalšími přáními právě dokončení a vydání v termínu.

Windows 8 by dle něj měl obsahovat i různé nástroje a nastavení pro určitý účel: prohlížení internetu, studijní počítač, pracovní počítač, či herní počítač. Role totiž má již serverová varianta systému Windows umožňující snadno a rychle nastavit server dle toho, jaké služby bude poskytovat.

S rozmachem zařízení typu tablet a dotykových obrazovek se pojí i inovace uživatelského rozhraní: Michael Cherry chce, aby v systému Windows 8 bylo integrováno rozhraní Metro z Windows Phone 7, stále však chce uživateli dát na výběr mezi Metrem a klasickým rozhraním.

Předposlední připomínka je k nechvalně známým modrým obrazovkám smrti. Ty totiž často zobrazí pouze kód chyby, ze kterého běžný uživatel nevyčte, jaký problém vlastně nastal, a tak musí kód vyhledávat na internetu. Ve Windows 8 by chybové hlášky měly být srozumitelnější.

Posledním přáním je to, co vývojáři slibují prakticky u každé nové verze systému Windows: rychlý start, který má být právě jednou z priorit při vývoji Windows 8. Než se totiž systém dostane do použitelného stavu, uběhne i několik minut. Problém zcela neřeší ani hibernace, se kterou má některý hardware problémy.

Zdroj: CIO

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář