Jaké grafické karty právě frčí?

0

Koncem minulého týdne zde probleskla novinka s výsledky stejně zaměřené ankety ze serveru Hexus.net. Na námitky na nízký počet čtenářů jsme novinku stáhli a rozhodli jsme se, že si toto téma zaslouží nasbírání vlastních výsledků a důkladnější vyhodnocení.

  


Ankety z diskuzních fór Hexus.net, Beyond3D a HardOCP

V anketách, které probíhaly minulý týden nebo dříve na zahraničních serverech věnovaných hardware, s drtivou převahou vítězily Radeony HD 4800, zejména pak model HD 4870. Naše anketa ale byla spuštěna v momentě, kdy ceny GeForce GTX 260 a 280 nabraly strmý pád. Jak se tedy mezitím změnily poměry sil, co se týče zájmu čtenářů hardwarového periodika o novinky od ATI a Nvidie? Jak slevy pomohly GeForce, a jak tuto hrozbu přestály Radeony? Ještě než se pustíme do vyhodnocování výsledků, abychom zabránili nedorozumění, musím zdůraznit, že nashromážděná data se týkají úzké cílové skupiny a nemusí odrážet celkovou situaci na trhu.

O první tři místa se popraly Radeony HD 4850/4870 a GeForce GTX 260, každou ze tří karet zvolila přibližně pětina hlasujících. Průzkum dokázal, že čtenáři ExtraHardware dávají přednost kartám střední třídy, tedy v cenovém rozmezí 3500 až 6500 Kč. Přestože Radeony HD 3850 jsou dnes k mání za ceny okolo 1800 korun, o tyto starší karty není příliš velký zájem. Také zájem o mainstreamovou nabídku Nvidie opadá, čeká se na novou GeForce 9800 GTX+ a slevy karet stávajících.

Logický a překvapivý zároveň je výsledek, kterého dosáhla GeForce GTX 260. Zájem očekávaně vzrostl v reakci na slevy, karta je ale stále dražší, než srovnatelně výkonný Radeon 4870. Jako výhoda GeForce je často uváděn chladič, ten ale recenzenti posuzují jako stejně hlučný nebo dokonce hlučnější, než chlazení Radeonu HD 4870. Přesto se výhra červené karty nekoná. Jsou snad naši znalí čtenáři obtěžkáni předsudky, nebo mají takovou váhu zatím nepříliš využitelné technologie CUDA a PhysX?

Radeon HD 4850 si mezi čtenáři ExtraHardware našel více příznivců než v zahraničí. Přestože velmi dobrý poměr cena/výkon nabídnou i dvě tyto karty v CrossFire, o toto řešení velký zájem není, více z vás dá v high-endu přednost jedné GeForce GTX 280. SLI s GeForce GTX 260/280 dopadlo ještě hůře, než CrossFire, toto řešení si vybralo méně než jedno procento z vás.

Pokud srovnáme hlasy udělené kartám s čipy ATI RV770 a Nvidia G200, které jsou na trhu žhavými novinkami, RV770 vítězí procentuálním poměrem 63 ku 37. Narozdíl od GeForce GTX 260/280, které už zlevnily, Radeony HD 4800 stále ještě nějakou rezervu mají a lze tedy prohlásit, že nejnovější dítko ATI má před sebou světlé zítřky. Ještě ale zdaleka není dobojováno a v průběhu následujících několika měsíců nebude o novinky na trhu grafických akcelerátorů nouze.

Na závěr ještě krátký průzkum cen a dostupnosti nejžádanějších karet. Ceny jsou s DPH a hardware je skladem.

Najdete-li někde lepší ceny, dejte vědět v diskuzi!

Ohodnoťte tento článek!