Jako IMAX pro práci. BlackBerry uvede Passport s čtvercovým displejem

0

Společnost BlackBerry měla tradičně svůj koutek na trhu smartphonů, kam se ostatní výrobci příliš nehrnuli. Kvalitní hardwarovou QWERTY klávesnicí by měl zaujmout i nový model Passport. To však není jeho jediná zvláštnost v dnešním převážně dotykovém světě. Povrch tlačítek bude i dotykový (vzápětí se dozvíte, proč) a přístroj na první pohled upoutá svým čtvercovým displejem. BlackBerry se Passportem chlubilo už před měsícem a půl, nyní na internet unikly jeho kompletní specifikace, takže je ideální doba na to si o chystané novince něco povědět.

Passport má displej s rozlišením 1440 × 1440 px a úhlopříčku 4,5 palce (to odpovídá 453 ppi). Rozměr na první pohled nevypadá nijak oslnivě, zobrazovací plocha bude ale podobná jako u 5″ telefonu s poměrem stran 16:9. BlackBerry tvrdí, že takto tvarovaný displej je vhodnější pro zobrazování textových i tabulkových dokumentů, což by měli ocenit nejen vášniví čtenáři, ale hlavně uživatelé v podnikovém prostředí. BlackBerry proto displej Passportu nazývá „IMAXem pro produktivitu“. Na výšku se ale na displej vejde sedm jen velice malých slonů.

Klávesnice je třířádková a nenajdete na ní žádná interpunkční znaménka, ba ani alternativní znaky psané po stisknutí speciální klávesy. K tomu slouží čtvrtý řádek, který se při psaní zobrazí na spodní straně displeje. Jak jsem ovšem již zmínil, samotná tlačítka klávesnice jsou citlivá na dotyk. Můžete ji tak použít jako touchpad třeba pro posouvání webových stránek a dotyková gesta vám usnadní psaní. Akcentované znaky (jako jsou české hlásky s háčky a čárky) napíšete jemným poklepnutím na klávesu bez jejího stisknutí, chybně napsané slovo smažete táhnutím doleva, táhnutím nahoru vyberete slovo, které vám telefon navrhne během psaní. Video vydá za tisíc slov.

Konečně ke specifikacím. Na Passportu se rozhodně nešetřilo. Procesor Qualcomm Snapdragon 800 (2,2 GHz) doplňuje 3 GB operační paměti, interní pevná paměť pojme 32 GB dat. Napájení zajistí akumulátor s kapacitou 3450 mAh, která je nejspíš jedním z viníků už poměrně vysoké hmotnosti 194 gramů.

Redukcí z univerzálního konektoru BlackBerry můžete vyrobit SlimPort, který pro změnu přetavíte ve výstup HDMI, DVI, DisplayPort nebo klasické VGA. K čemu to, ptáte se? Pak jste zjevně nikdy nedorazili na prezentaci k zákazníkovi a nemohli promítnout připravené slajdy, protože vám notebook vypověděl službu.

 

Passport bude mít nelehkou pozici nejen kvůli okrajovému rozšíření platformy BlackBerry, ale i kvůli netradičním rozměrům. Na širší obrazovce si v minulosti vylámalo zuby LG; její model Optimus Vu, vydaný přesně před dvěma lety, se honosil 5″ obrazovkou formátu 4:3. V konkurenci phabletů Samsungu těžce neobstál a server PocketNow jej vyhlásil jako jeden z nejhorších přístrojů vůbec.

Kompletní specifikace telefonu BlackBerry Passport naleznete na N4BB, další informace na oficiálním blogu BlackBerry.

Ohodnoťte tento článek!