Jakou hudební streamovací službu si vybrat? Volba bude individuální

0

Na některé otázky se hledá odpověď špatně. Jestli vám chutná vanilková zmrzlina, víte okamžitě, jen co ji ochutnáte. Naproti tomu nelze prohlásit, že by jedna příchuť udělala radost všem. Ne nadarmo si můžete vybírat z mnoha chutí, vůní a barev. Pak tu máte firmu, která celé roky hlásá, že jeden telefon padne do ruky všem. Své příznivce si teorie našla. Konkurenční ekosystém nicméně ještě více ukazuje, že zákazníci žádají roztodivné tvary.

Ozývají se hlasy, že bychom měli zhodnotit hudební streamovací služby. Nechtěl bych se přímé odpovědi zbytečně vyhýbat, ale těžko bude jednoznačná. Mohu vám říct, která je nejlevnější, jenže cena nakonec nemusí být rozhodujícím faktorem. Volit podle ceny by dokonce bylo obrovskou chybou. Ta se naštěstí zase tolik neliší. V Česku se zpravidla vlezete do krásných 200 Kč za měsíc, přičemž přístup do katalogu pak neomezuje žádný strop.

Rdio se vyznačuje prostým, ale opravdu pěkným designem
Rdio se vyznačuje prostým, ale opravdu pěkným designem

V našich končinách operují tyto zavedené služby, které zároveň porovnáme:

Některé z nich, konkrétně první dvě jmenované, dělí předplatné na dvě části. Levnější varianta zpravidla nezahrnuje přehrávání na mobilních aplikacích. Pakliže víte, že byste ho nevyužili, můžete zvolit tuto cestu. Až za plnou cenu se vám zpřístupní mobilní aplikace a možnost poslouchat hudbu bez připojení a v režimu offline. Což na cestách zkrátka uživíte. Zdaleka ne všude v Česku je dostupné 3G. Navíc časté streamování rychle zamává s FUP.

Čím víc posloucháte, tím je předplatné výhodnější

Rád bych podotkl, že i kdyby předplatné stálo tři stovky měsíčně, bylo by to pořád docela málo. Za tu cenu byste v obchodě koupili jedno běžné album. Čím víc muziky posloucháte, tím je předplatné obecně výhodnější. Představte si, že byste každý měsíc museli koupit několik alb. Svátečního a nenáročného posluchače nabídka naopak nezaujme. Nebudeme si mazat med kolem úst, takový člověk bude spokojený s YouTube.

Některé služby mají navrch v počtu podporovaných platforem
Některé služby mají navrch v počtu podporovaných platforem

Pakliže se spokojíte s mizernou kvalitou mnohých videí na YouTube a nemáte s tím problém, předplatné bude těžko bodem zájmu. A těžko vám to bude někdo vyčítat. Ti malinko náročnější se ale budou rozhlížet mezi streamovacími službami. Obal může být důležitým faktorem, jenže každý má úplně jiné preference. Proto nelze žádnou službu vyhodnotit jako nejhezčí. Podívejte se na pár obrázků a budete mít jasno.

Ačkoli jsem v tomto ohledu byl osobně nejspokojenější s Rdiem a nezamlouval se mi desktopový klient Spotify, jenž kopíruje iTunes a ignoruje zvyklosti Windows, jinému takový přístup vyhovovat může. Recenze to za vás nerozhodne. Spíše jen nadšenec se bude zajímat, zda může přehrávat hudbu v prohlížeči i bez Flash Playeru. Relativně nedůležitý dotaz vzápětí nahradí mnohem zásadnější otázka.

Podporované platformy a zvláštní požadavky

Podporuje výrobce moji mobilní platformu? Zatímco Android nebo iOS bývají pokryté vždycky, majitelé Windows Phone musí našlapovat opatrněji. Zvýšená opatrnost se vztahuje zrovna taktéž na uživatele tabletů s Windows 8. Prohlížeč zde podobně jako na mobilu není řešením. Přehrávání se pozastaví, když se přepnete do jiné dotykové aplikace. Eventuálně vypnete displej a budete se divit, že ani desktopová edice Internet Exploreru vás nezachránila. Tablet není počítač, a když obrazovka nesvítí, tak zařízení spí a ani nedutá.

Google doporučujeme především těm, kdo jsou věrní jeho ekosystém
Google doporučujeme především těm, kdo jsou věrní jeho ekosystém

Naproti tomu nativní aplikace na pozadí bude vyhrávat, dokud nevybijete akumulátor. Bavíme se o přehrávačích, přesto má každý svá specifika. Deezer a Google Play Music vás nechají do cloudu nahrát vlastní hudbu, což vás zachrání, pokud nebude album v katalogu. Spotify pro osobní počítače se tváří jako iTunes, navzdory tomu neobsahuje rozumnou knihovnu. Tahle služba totiž spoléhá na seznamy. Vytvářejte, sdílejte a poslouchejte seznamy od svých přátel.

Vsaďte se také, že někdo namíchal pásmo písní, které vám přesně padnou do nálady. Je velká šance, že jakožto hudební fanoušci budete požadovat věc poněkud specifickou, a sice zaznamenávaní poslechů do osobní statistiky na Last.fm. V takovém případě na možnost statistiku přestat vést jednoduše nepřistoupíte. V současnosti se přehrávače se sociální sítí naštěstí provazují docela běžně, takže na kompatibilní službu narazíte na každém druhém kroku.

O hudbu tu běží

A konečně, nebudete si předplácet službu, která vás neuspokojí z hlediska výběru hudby. Nenechte se zmást velikostí katalogu. Tenhle povrchní fakt není úplně relevantní, protože v různých zemích budete narážet na omezení. Ne každou písničku si v Česku pustíte, i když je v katalogu oficiálně dostupná. Za další ani objemný katalog nemusí zahrnovat interprety, které posloucháte vy.

 

Bohužel, s tím vám nikdo neporadí a nikdo vám dopředu neřekne, kde budete nejspokojenější. Teprve po čase budete sami vědět, jestli vám vyhovuje více Google Play Music, nebo jste našli více zajímavé muziky na Rdio. Osobně jsem zakotvil u Spotify. To má na své straně totiž velkou výhodu, jež přesvědčila i mne: Led Zeppelin. Rozhodně se zajímejte o to, zda náhodou vaše oblíbená kapela není někde dostupná exkluzívně. Jméno jako Led Zeppelin už kartami zamíchat může.

Určit objem katalogu navíc nelze úplně přesně, neboť katalogy se neustále rozpínají. Zrovna tak se občas stane, že hudba (dočasně) přestane být dostupná. Mohou za to tahanice o autorská práva. Ze všech služeb výrazně vystupuje Spotify. To má po světě oprávněně mnoho příznivců. Jako jediná ze čtveřice velkých streamovacích služeb v Česku otevřela dveře novým členům, kteří nechtějí platit žádný poplatek.

Spotify hraje i bezplatně

Bezplatné Spotify zatěžují reklamy, které občas vyplní prostor mezi písněmi. Současně se musíte spokojit s nižší kvalitou. Jenže oněch 165 kbit/s nepředstavuje nic hrozného. Se 128 kbit/s byste rozdíl oproti kvalitnějšímu placenému streamu slyšeli. Takhle si na kvalitu budete stěžovat jen těžko, laik rozdíl oproti placené edici nepozná. Spotify šikovně rekrutuje nové uživatele. Vždyť můžete zadarmo poslouchat neomezeně dokonce i na mobilu – jen musíte být online.

Spotify nedáno předvedlo povedenou, ale trochu tmavou webovou aplikaci
Spotify nedáno předvedlo povedenou, ale trochu tmavou webovou aplikaci

Autoři dávají uživateli tolik času, kolik potřebuje, aby se rozhodl, jestli neodejít ke konkurenci. Případně jestli si nezaplatí prémiový účet. Streamovací služby se vyznačují všelijakými zvláštnostmi. I ty nejdůležitější naleznete vypsané v tabulce. Robustní klient pro Spotify má kupříkladu výhodu v rozšíření doplňky. Ty vám budou třeba zobrazovat texty k písním. Deezer zase podporuje offline poslechy jedině díky doplňku pro Chrome.

Vzpomínáte si na český MusicJet? Vzpomínky jsme raději vytlačili, neboť služba má omezený katalog, byť aspoň českými interprety poslouží. Ani po roce slibování nemá webový přehrávač a klient pro počítače stojí za starou bačkoru. Placená edice stojí 149 Kč měsíčně, existuje nicméně i bezplatná. MusicJet by vás měl zajímat jedině tehdy, pakliže patříte k fanouškům domácí hudební tvorby.

Google Play Music lze doporučit především lidem, kteří mají účet Google a zařízení s Androidem. Zbylé platformy firma neopečovává zrovna s láskou. Dokonce i majitelé iPhonů se klienta dočkali až před nedávnem. Klienti pro Windows Phone obecně nedosahují kvalit verzí pro jiné platformy, ale dá se s nimi žít. Rdio jako jediné zatím nepodporuje offline poslechy na desktopu. Jako výrazný nedostatek to nevnímám.

Nedůležité nedostatky

Počítá se s tím, že desktop je stále připojený k (neomezenému) internetu. Což je ve většině případů pravda. Potřeba po poslechu bez připojení roste na mobilu. V mobilech stažení na interní úložiště berte jako samozřejmost, ať se bavíme o jakékoli službě. Dále se nenechte odradit ani nižší přenosovou rychlostí streamu na Rdio. Když může stačit 165 kbit/s u bezplatného tarifu Spotify, buďte si jistí tím, že 192 kbit/s lze považovat za více než dostatečnou kvalita.

Případná chybějící integrace s Last.fm není takový handicap. Pokud budete poslouchat v prohlížeči, pořídíte si nějaký šikovný doplněk, jenž bude statistiku vést. Záznamy se nicméně nebudou přidávat, když budete poslouchat na mobilu. Specifika si přeberte v hlavě sami, my vám pouze dáváme základní vodítka. Nebojte se pod článkem zahájit pořádnou diskuzi.

Při výběru vhodné služby se proto vyplatí především položit tyto otázky:

  • Na jakých zařízeních a platformách budu hudbu poslouchat?
  • Požaduji integraci s Last.fm?
  • Plánuji se zapojovat do sdílení a přijímání doporučení od přátel?
  • Je pro mne český jazyk prioritou číslo jedna?

Rdio Deezer Google Play Music Spotify
Cena za poslech z desktopu 90 Kč 95 Kč (3,49 €)
Cena za neomezený tarif 180 Kč 165 Kč (5,99 €) 149 Kč 165 Kč
Lokalizace do češtiny Ano Ano Ano Ne
 Běží v prohlížeči Ano Ano Ano Ano
Vyžaduje Flash Player Ne Ano Ano (HTML5 experimentálně) Ne
Objem písní v katalogu 20 milionů 30 milionů 20 milionů miliony
Rádio Ano Ano Ano Ano
Přehrávač pro desktop Ano Ne Ne Ano
Přehrávač pro iOS Ano Ano Ano Ano
Přehrávač pro Android Ano Ano Ano Ano
Přehrávač pro Windows Phone Ano Ano Ne Ano
Přehrávač pro Windows 8 Ne Ano Ne Ne
Nejlepší kvalita streamování* 192 kbit/s 320 kbit/s 320 kbit/s 320 kbit/s
Integrovaná podpora Last.fm Ano Ano Ne Ano

Poznávací znamení
Slevy pro rodiny Mixážní pult pro DJ Notifikace o přehrávané písni (experimentálně) Staví na seznamech písní
Odlehčený vzdušný design Možnost nahrát vlastní skladby Možnost nahrát vlastní skladby Zaměřené na sociální zážitek
Zaměřené na sociální zážitek Přehrávání offline díky neoficiálnímu doplňku pro Chrome Bezplatný poslech neomezeně i v mobilu
Najdete ho všude, i v autorádiích Desktopový klient podporuje doplňky (např. na texty)
Rdio Deezer Google Play Music Spotify
*Na mobilech máte obvykle možnost přehrávat hudbu v nižší kvalitě, abyste FUP nevyčerpali příliš rychle.
Ohodnoťte tento článek!