Japonci si vylepší GPS. Bude pracovat s centimetrovou přesností

0

Globální navigační systém GPS je sice relativně přesný, ale plně se na něj spolehnout nedá. Z různých příčin může skutečnou polohu zkreslit až o několik metrů. S tím se poperou japonští vědci, který chtějí do konce roku 2017 vybudovat systém, jenž bude pracovat s až centimetrovou přesností.

Geosynchronní dráha satelitů QZSS
Geosynchronní dráha satelitů QZSS (foto: Wikipedia)

Už v roce 2002 byl schválen projekt Quazi-Zenith Satellite System (QZSS), který má stávající systém vylepšil hned dvěma způsoby. Japonci vybudují 1200 pozemních stanic, které budou monitorovat atmosférické podmínky a podle nich korigovat signál GPS.

Mitsubishi pak vyrobí ještě čtyři satelity obíhající po eliptických geosynchronních dráhách. Ty budou kolem Země opisovat osmičku, viz hezká animace na Wikipedii. První (QZSS-1) byl vypuštěn už v roce 2010. Během testů vykázal přesnost 1,3 cm v horizontálním a 2,9 cm ve vertikálním směru.

Korekční data vyžadují datový tok alespoň 2 Mb/s, vědci ale dokázali signál zkomprimovat tak, aby se mezi satelity a pozemními stanicemi přenášelo jen 2 kb/s, tedy tisíckrát méně. Satelity mimochodem používají stejný formát signálu jako GPS, takže současný systém jednoduše doplní. Japonci chtějí v roce 2018 vypustit na geostacionární dráhu ještě tři záložní satelity.

 

Komerční spuštění je plánováno taktéž na rok 2018. Celý projekt bude stát 1,2 miliardy amerických dolarů. V Evropě už funguje obdobný systém EGNOS s pěti satelity a více než 40 pozemními stanicemi, dosahuje však pouze metrové přesnosti.

Zdroj: IEEE

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Než jsem na to přišel, chvíli jsem nadával. Pomohly mi reakce ve store. S tímhle problémem jsem se totiž již setkal u prvních verzí hry ARMED! a nějak náhodou jsem na to přišel. Tak jsem to zkusil i tady a voila, přenastavení jednotek na US funguje. Hned jsem posílal na WPcentral řešení, napsal ho na store a reportoval autorům. Co mne ale překvapilo byla jejich reakce. Prý pro náš region hra nebyla vydaná! 😀

    ještě dodávám, že NENÍ NUTNÉ nastavovat celý region na US, ani jazyk není potřeba, stačí jednotky.