Japonec chce nahradit animované GIFy. Formát APNG je lepší

0

Rei Kagetsuki vybral požadovaných 5000 dolarů na Kickstarteru, za které slíbil vytvořit knihovnu apngasm. Ta má zjednodušit tvorbu animovaných obrázků ve formátu PNG. Tzv. APNG dosud nebyl žádnou autoritou schválen, přestože jsou jeho první specifikace už téměř 10 let staré.

Někteří softwaroví vývojáři ale s tímto formátem počítali. APNG už umí přehrát například prohlížeče Firefox nebo Opera (starší verze s jádrem Presto). Zobrazí jej i další aplikace, avšak ve statické podobě. Formát si totiž zachovává zpětnou kompatibilitu se standardizovaným PNG, takže první snímek se zobrazí vždy.

APNG má oproti GIFu dvě hlavní výhody. Jednak zachovává plné barvy a jednak obsahuje osmibitový alfakanál, se kterým lze vytvořit průhledné barvy. GIF je omezen na 256 barev a jednobitový alfakanál, který prostě jen určuje, které pixely budou průhledné. APNG tak uloží plnou kvalitu fotografie a ještě s ním lze udržet hezké hrany u průhledných obrázků.

Kagetsukiho apngasm má tvorbu animací ve formátu APNG usnadnit a zpřístupnit i pro další software. Pokud vybere ještě další finance, vytvoří například plugin pro Photoshop, GIMP atd. Zároveň doufá, že o APNG zvýší zájem, aby se formát konečně rozšířil. Desetiletý „nezájem“ není pro APNG dobrou vizitkou.

 

Upřímně – pokud na svou stranu nezíská tvůrce webových prohlížečů, APNG se nemůže uchytit. Animované obrázky se používají téměř výhradně na webu. Animované GIFy už navíc pomalu nahrazují krátká videa, jako tvoří Vine, Instagram, Mixbit apod. APNG nepodporují hlavní mobilní ani desktopové browsery. Apple (Safari) a Microsoft (Internet Explorer) se novým neschváleným formátům vyhýbají. Google (Chrome) experimentuje, ale sám má problém prosadit vlastně formáty. Už dva roky přesvědčuje veřejnost, že jeho WebP je lepší než JPG, PNG i GIF (zvládá i animace), ale ani tak velká firma nedokáže nový standard pořádně rozšířit.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. „Pokud vás AMD stále nepřesvědčilo ke koupi, ale SimCity byste si rádi zahráli, počínaje 18. dubnem sledujte internetové bazary a aukční portály. Třeba se najde někdo, kdo by si APU koupil tak jako tak, ale kód pro stažení hry ze služby Origin za příznivou cenu rád přenechá.“  Nechcem tu prudit ale skor na bazare najde zaujemca to CPU a nie SimCity ….