První oběť chystané 5G aukce. Rezignoval předseda ČTÚ

3
jaromir novak ctu 1600 1
Jaromír Novák (foto: ČTÚ)

Vláda dnes projednává chystanou aukci kmitočtů v pásmech 700 a 3500 MHz a na schůzku nepozvala zástupce Českého telekomunikačního úřadu, který dražbu připravuje. Ministerstvo průmyslu a obchodu přitom chystá již hotové podmínky aukce přepracovat, což bude mít za následek další odklad aukce. Netransparentnost postupu jsou jedním z důvodů, proč dnes ráno podal rezignaci předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák. Vzdává se předsednické pozice i řadového členství v radě.

S ohledem na svou profesionální a osobní integritu bych se nedokázal podepsat pod takové podmínky aukce, které dle mého hlubokého přesvědčení nepovedou ke zlepšení konkurenčního prostřední na českém trhu, ohrozí cíl rychlého zavádění 5G sítí v Česku a pravděpodobně povedou k řadě soudních sporů mezi úřadem a některými poskytovateli služeb elektronických komunikací,“ uvádí Novák.

Třecí plocha se prý týká (ne)zavedení podmínky národního roamingu v pásmu 3,5 GHz. Konkrétní dokument zatím nebyl zveřejněn, ale MPO údajně požaduje, aby ti, kteří vydražili část 3,5GHz pásma mohli na velkoobchodní bázi přistupovat k mobilním sítím stávající trojky operátorů (pokud se aukce také zúčastní). Národní roaming je dle stávajících podmínek zaveden jen u pásma 700 MHz. Tam by totiž logicky dával smysl. Má totiž sloužit jako dočasné řešení pro nového operátora, než vybuduje celoplošné pokrytí. Jenže pásmem 3,5 GHz se celá republika reálně pokrýt nedá, takže takový operátor by nikdy nebyl plnohodnotný a stále by byl závislý na roamingu.

Jak přesně se podmínky změní, ale teprve uvidíme. Pokud však MPO do dokumentů zasáhne, zcela jistě nebudeme jméno nového operátora znát do června, jak se původně předpokládalo. Pozměněné podmínky totiž opět budou muset projít připomínkovým řízením, jeho vyhodnocováním a schvalováním.

Jaromír Novák byl členem Rady ČTÚ od října 2012, v květnu 2013 se stal jejím předsedou. Předsednictví mu mělo skončit letos (a prodloužit jej nechtěl), řadovým členem měl být ještě dva roky. ČTÚ v čele s Novákem napodruhé vydražila kmitočty pro 4G sítě i první frekvence pro 5G. Pod tlakem (nejen) úřadu operátoři vpustili do svých sítí virtuální operátory, zlevnili data a loni konečně nabídli i neomezené tarify pro surfování. Poslední velkou akcí kromě připravované aukce bylo uvolnění pásma 60 GHz pro venkovní použití, což dovolí budovat gigabitové Wi-Fi sítě.

První oběť chystané 5G aukce. Rezignoval předseda ČTÚ
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (68%) 5 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  • Nevím nakolik ČTÚ v libovolném složení kdy hájilo zájmy občanů (což převedeno na peníze jsou dnes typicky uživatelé mobilních hlasových/datových služeb).

   V roce 2004 jsem si pořidil mobilní Eutotel datový tarif GPRS s FUP 8GB/mes za 649Kc bez DPH (možná ještě s limitem 2GB/týden, nepamatuji si přesně). Uplynulo 15 let a následovník toho tarifu má FUP 10GB/měsíc. Rychlost technologie se v mezidobí z tehdejších cca 50kbps(4+1 slot) zvýšila cca 2000x 100Mbps(LTE). Zatímco před patnácti lety to představovalo prakticky trvalé datové připojení, dnes lze FUP vyčerpat i za méně než 15 minut (tj. 1/3000 měsíce).

   Mám obavu, že to 25% navýšení z 8->10GB bylo jen důsledkem větší marketingové přitažlivosti dvouciferné hodnoty.

   • Já to vidím asi takto: problém českých frekvencí je ten, že za ně stát chtěl neúměrné peníze. Tím defacto umožnil všem operátorům „rejžovat.“ A co se v mládí naučili, v tom pokračují dodnes. Druhý level je samozřejmě dohled a potírání kartelových dohod. Jenže v českém (bez)právním prostředí, kde pravdu měli a mají ti, kdož mají drahé právníky, je tohle donquijotství předem odsouzeno k nezdaru.