Je čas na nový Poznámkový blok. Jak nahradit Notepad

0

Dnes tento problém už řešit nemusíme, protože máme k dispozici nepřeberné množství alternativ, které nabízejí nejrůznější funkce, od jednoduchých uživatelských až po sofistikované programátorské. V následujících krocích si ukážeme, jak lze ve Windows 7 nahradit Notepad pohodlnějším a lépe vybaveným textovým editorem.

Než začneme, ujistěte se, že máte aktuálně v systému nastavena administrátorská oprávnění.

Mějte na paměti, že zasahujete do systémových nastavení Windows. Řiďte se přesně následujícími instrukcemi a neměňte žádné soubory, které nejsou v návodu výslovně uvedeny.

Vyberte si náhradu za Notepad

K dispozici máte celou řadu kvalitních programů, jako např. Notepad2, Metapad, Notepad++ nebo vynikající český PSPad. Výběr konkrétního programu závisí na typu souborů, se kterými obvykle pracujete, a na tom, jaký typ textu potřebujete psát. V tomto návodu použijeme aplikaci Notepad++, kterou si můžete stáhnout zde.

Prvním krokem bude nalezení spustitelného souboru, kterým Notepad nahradíte. Obvykle to je jediný soubor s příponou .exe, který se nachází ve složce, kde máte program nainstalován. Tento soubor nahrajte na plochu a otevřete, abyste se ujistili, že může být spuštěn i z jiné složky.

V případě Notepad++ je k dispozici samostatný spustitelný soubor (stahujte zde). Namísto EXE souboru z adresáře, kam jste nainstalovali Notepad++, budete pracovat právě s tímto souborem.

Notepad si zálohujte

Jakmile jej jednou vyměníte za lepší verzi, ke starému Poznámkovému bloku už se zřejmě nebudete chtít vrátit. Ale jeden nikdy neví! Zálohovat můžete Notepad kamkoliv na disku, já doporučuji uchovat zálohu ve stejném adresáři, do jakého byl Notepad nainstalován.

Ve Windows 7 se Notepad nachází ve složkách:

  • C:\Windows
  • C:\Windows\System32
  • C:\Windows\SysWOW64 pro 64-bitovou verzi

V každé z těchto složek Notepad zkopírujte…

…a následně vložte (do stejné složky).

Vytvoří se vám soubor notepad – kopie. Pokud budete dotázáni, zda chcete nahradit původní soubor „notepad.exe“, zadejte, že chcete uchovat oba soubory.

Tento postup proveďte pro všechny složky, ve kterých se Notepad nachází (celkem dvě složky pro 32-bitové Windows 7, tři složky pro 64-bitové).

Starý program do starého železa

I pokud máte nastaveny administrátorské pravomoci, nemůžete Notepad jen tak vymazat.

Klikněte pravým tlačítkem na jeden z původních souborů Notepad a vyberte Vlastnosti.

Vyberte záložku Zabezpečení a klikněte na Upřesnit.

Všimněte si, že vlastník souboru (na záložce Vlastník) je pojmenován jako TrustedInstaller.

Se soubory spadajícími pod vlastníka TrustedInstaller toho moc nenaděláme, takže tuto skutečnost potřebujeme změnit. Klikněte na tlačítko Upravit a vyberte požadovaného vlastníka (můžete nastavit svůj vlastní účet nebo obecný administrátorský – ten jsme zvolili my). Potvrďte tlačítkem OK.

Potvrďte změnu tlačítkem OK, dalším kliknutím na OK vyskočíte z okna Vlastností. Poté opět klikněte pravým tlačítkem na Notepad a vyberte Vlastnosti. Na kartě Zabezpečení klikněte na tlačítko Upravit.

V seznamu vyberte požadovanou skupinu nebo uživatele a v dolním okně ve sloupečku Povolit zaškrtněte políčko Úplné řízení.

Klikněte na OK. Pokud vám vyskočí upozornění týkající se úrovně zabezpečení, zvolte Ano.

Opět klikněte na OK, čímž zavřete okno Vlastnosti.

Nyní můžete jednoduše vymazat Notepad tlačítkem delete na klávesnici nebo pravým kliknutím na soubor a volbou Odstranit.

Tento postup zopakujte pro všechny výskyty souboru notepad v systému.

Vyměňte starý za nový

Zkopírujte vámi zvolenou náhradu Notepadu z plochy do všech (dvou pro 32bitové Windows nebo tří pro 64bitové Windows) potřebných adresářů.

Pokud se spouštěcí soubor nového Notepadu jmenuje jinak, než notepad.exe, přejmenenujte jej na notepad.exe – klikněte na soubor pravým tlačítkem a vyberte Přejmenovat.

Na soubor dvakrát poklepejte a náhrada Poznámkového bloku by se měla otevřít. Od této chvíle, kdykoliv budete chtít pracovat s Poznámkovým blokem (např. přes StartPříslušenství nebo ikonu na ploše), otevře se váš nový úžasný Poznámkový blok 2.0, za který už se v roce 2010 nemusíte stydět.

Ohodnoťte tento článek!