Je nVidia Fermi podvrh?

0

Již ve čtvrtek jsme vám přinesli fotografie, na kterých Jen-Hsun Huang, generální ředitel Nvidie, hrdě ukazuje publiku prototypy karet s novým čipem Fermi.

Nvidia také dovolila novinářům, aby karty pečlivě vyfotili. Obrázky obletěly svět a trvalo jen pár hodin, než si ostřílení znalci všimli, že s kartami není něco v pořádku.

Na prvním obrázku je podivností vidět hned několik. Ochranný plát částečně zakrývá konektor pro SLI můstek. Umístění konektorů přídavného napájení vůbec neodpovídá kontaktům na PCB. To je v zadní části uříznuté, všimněte si zbytků nálepek. Ze které karty tištěný spoj pochází, se nám vypátrat nepodařilo. Nejpravděpodobněji to bude nějaká z verzí GeForce GTX 280 nebo GTX 285.

Zde pro změnu plastový díl zakrývá mřížku, skrz kterou by skutečná karta vyfukovala horký vzduch ven ze skříně. Na dalších fotografiích je vidět, že přestože karta má být prototyp, u PCI Express konektoru je samolepka se sériovým číslem a možná by se našly další nesrovnalosti. Sečteno a podtrženo, zatímco na aprílovou GeForce GTX 390 od Štěpána Prokopa se i někteří lidé nachytali, na Fermi nemůže skočit snad nikdo.

Dobrá tedy, Nvidia pro vizuální efekt předvedla nefuknčí makety. Jak to ale bylo s předváděčkami, které údajně na Fermi běžely? Byly skutečné, nebo šlo o další, tentokrát šikovněji zamaskovaný podvrh? Odtud dál jsou bohužel veškeré informace nepotvrzené, ba dokonce nepotvrditelné a postupně vysvětlím, proč.

Charlie Demerjian (známý svými antipatiemi k Nvidii, mírně řečeno) na svém webu SemiAccurate zveřejňuje údajné vyjádření nejmenovaného PR zástupce Nvidie:
„Jsme rádi, že se ptáte dřív, než publikujete. Na výstavce byly skutečné Fermi karty. Demo běželo na Fermi.“
 

Fuad Abazovic na své Fudzille ovšem tvrdí něco jiného. Tentokrát viceprezident Nvidie, opět nejmenovaný, Fuadovi řekl, že vystavené karty byly opravdu makety. Prý z toho důvodu, že funkční prototyp Fermi, na kterém běžela předváděčka, zatím vypadá jenom jako změť drátků a modulů, a pro předvádění akcionářům a veřejnosti tedy není příliš fotogenický.

Charlie ale na adresu svého bývalého kolegy z The Inquireru vzkazuje, že Nvidia Fuada krmí informacemi, které se jí zrovna hodí, a poškozuje tak jeho důveryhodnost. A aby anonymů nebylo málo, náš utajený zahraniční zdroj tvrdí, že ani demo s explodujícím zeleným čímsi neběželo na Fermi, ale na starších kartách.

Kdo má pravdu? To kromě vedení a některých zaměstnanců Nvidie momentálně neví nikdo. Jestli Nvidia měla alespoň v zákulisí funkční vzorek svého next-gen akcelerátoru, byť třeba v podobě silně prototypové, dokázala to bravurně zamaskovat. Nejenže nikdo neviděl počítače, ke kterým byly monitory s akční předváděčkou připojeny; ze samotného dema si nikdo nemohl udělat ani hrubou představu o výkonu, jako kdyby na displejích běžel 3DMark či timedemo některé z profláknutých testovacích her. V zákulisí tedy mohl být vzorek Fermi, ale také to mohla být nějaká úplně jiná a obyčejnější karta.

Ptáte-li se, jak daleko je vydání Fermi, pak asi nejpřesnější odpověď vám momentálně poskytne tento obrázek. Je na něm čip Fermi s heatspreaderem. Potisk říká, že čip je v revizi A1 a byl vyroben v 35. týdnu roku 2009. To znamená na přelomu srpna/augusta a září/septembra. A protože finální verze karet jsou zpravidla osazeny jádrem v revizi A2 nebo A3, X-bit labs s odvoláním na Anandtech a Beyond3D soudí, že launch sklouzne až do prvního kvartálu roku 2010.

Bez ohledu na to, že ATI zůstane v high-endu bez konkurence o pár měsíců déle, Nvidia propásne vánoční nákupy a trefí se zrovna do začátku roku, kdy poptávka po grafických kartách zažívá pokles. Všichni máme ještě v živé paměti přelom let 2006 a 2007, kdy čekání na ATI R600 jakožto vyzyvatele GeForce 8800 trvalo půl roku a na konci byl produkt, který se nedokázal vyrovnat přehnaným očekáváním fanoušků, ale co hůř, ani své na trhu již zabydlené konkurenci. Doufejme tedy, že se tento scénář nebude opakovat a Radeon HD 5870 se dočká rovného soka co nejdříve.

Zdroj: PC Watch, SemiAccurate, Fudzilla, X-bit labs

P.S.: V novince jsem vám opět přichystal skryté překvapení 🙂

Ohodnoťte tento článek!