Ruský soud včera schválil žádost úřadů a nařídil zablokování komunikační platformy Telegram. Stalo se tak poté, co zakladatel Telegramu Pavel Durov odmítl předat tajné službě FSB šifrovací klíče, se kterými by bylo možné nahlížet do soukromí. Úřady vyžadují klíče po Telegramu od září minulého roku.

Tajné služby argumentují tím, že Telegram využívají teroristé a byl například využit i při atentátu v petrohradském metru. Síť sama sice podezřelé účty teroristů maže, ale údaje k nim úřadům nepředává.

Tip: Írán na velké protesty zareagoval zablokováním Telegramu a Instagramu

Za soudním zákazem stojí ruská státní agentura Roskomnadzor, což je dozorový a cenzurní orgán nad veškerými telekomunikacemi v zemi. Něco jako ČTÚ, ale s mnohem většími pravomocemi.

Telegram v současnosti používá na 200 milionů aktivních uživatelů a v Rusku jich je podle loňských údajů zřejmě jen okolo deseti milionů. Pavel Durov nicméně již dopředu oznámil, že zablokovat jeho síť nebude technicky dost dobře možné. Rusko již dříve blokovalo služby, jako je LinkedIn, Reddit a jiné. Pavel Durov je také zakladatelem sítě VKontakte, kterou ale musel kvůli nátlaku opustit.

Je to tady, ruský soud nařídil zablokování Telegramu pro deset milionů Rusů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů

4 KOMENTÁŘE