Je to 10 let, co Steve Jobs představil první iPhone. Podívejte se na představení (video)

0

Jednou za čas přijde revoluční produkt, který změní vše. Apple jich světu dal hned několik. V roce 1984 to byl Macintosh. V roce 2001 to byl iPod. Dnes uvedeme tři revoluční produkty. Prvním je širokoúhlý iPod s dotykovým ovládáním. Druhým je revoluční mobilní telefon. A třetím je zlomové zařízení pro internetovou komunikaci. iPhone, telefon, internet. Chápete? Tohle nejsou tři zařízení, ale jedno. A nazýváme jej iPhone. Dnes Apple znovuvynalezl telefon.

 

Těmihle slovy (zkráceně) přesně před deseti lety, 9. ledna 2007, Steve Jobs představil iPhone. Šéf Applu nelhal, telefon skutečně změnil vše. Nebyl to první smartphone, ale byl první, který se široce prosadil. Který přinesl pohodlné dotykové ovládání pomocí prstu (a více prstů).

Takhle vypadal první iPhone (2G)

Sám Jobs ukazoval na konkurenci od Motoroly, BlackBerry, Palmu nebo Nokie, že jejich chytré telefony plýtvají místem na klávesnici místo displeje, který se může kontextově měnit, jak je to potřeba. V jeho biografie se můžete dočíst i o zklamání, které přinesla spolupráce s Motorolou. Ta dva roky před iPhonem uvedl telefon Rokr E1 s integrovaným iTunes. Podle Jobse byl tak špatný, že to pouze urychlilo vývoj vlastního řešení.

Apple nezbláznil jen zákazníky, ale i konkurenci. Android byl nejdříve systémem určeným pro foťáky a podobná zařízení. Když jej Google nechal předělat do formy pro mobily, nejprve počítal se zařízením podobným BlackBerry. Když přišla první finální verze, už nesla jablečné rysy. Nokia narychlo předělávala Symbian, aby vypadal více jako OS v iPhonu. Totéž udělalo HTC a následně i sám Microsoft s Windows Mobile. Nehledě na to, jak i design samotného telefonu inspiroval a dodnes inspiruje konkurenci.

První iPhone přitom podle některých byl ve své době dost zastaralý. Nepodporoval 3G, MMS, měl špatný foťák (ani netočil video) a samozřejmě nepodporoval aplikace v Javě, která tehdy byla důležitá. To vše ale Apple vyžehlil v dalších generacích. Kromě Javy. V roce 2008 totiž uvedl App Store pro aplikace třetích stran a to byla další revoluce.

Je to 10 let, co Steve Jobs představil první iPhone. Podívejte se na představení (video)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů