Je to tady: Přichází Android Marshmallow a s ním špičkový Nexus 5X a Nexus 6P

0

Akce, na kterou čekali fanoušci Googlu, je za námi. Konferencí provázel nový šéf firmy Sundar Pichai. S ničím se nemazal a rovnou začal sypat nové informace. Třeba tu, že v posledním měsíci bylo ve světě aktivních 1,4 miliardy zařízení s Androidem. Obchod Google Play používá každý měsíc miliarda lidí.

Chromebooky prý brzy budou nejprodávanějšími zařízeními v amerických školách. Google teď míří i do firem. Nový program Android for Work přinesl vyšší zabezpečení a možnost využívat pracovní profil na soukromém telefonu či tabletu.

Google představil hardwarové novinky
Google představil hardwarové novinky

Především jsme se ale dočkali nových produktů. Nový Android 6.0 je už na cestě. Rodinu Nexus doplní dva nové telefony. Přibude tablet Pixel C s Androidem místo Chromu OS. A představen byl i aktualizovaný Chromecast.

Android 6.0 Marshmallow

O novém systému už víme čtyři měsíce, tady nás Google nemohl ničím překvapit. Android 6.0 s kódovým označením Marshmallow přináší úspornější chod, podporu nového hardwaru a užitečnější funkce pro uživatele.

Google přepracoval nastavení oprávnění, tedy přístup aplikací k různým funkcím telefonu. Ty dělí do osmi kategorií (lokace, foťák, mikrofon, kontakty apod.). A co je hlavní, aplikace si je nevyžádá už při instalaci, ale až při spuštění a využití konkrétní funkce. Uživatel může přidělení práv odmítnout. Stejně to už funguje na iOS nebo třeba v Chromu. Zrušit povolení může i zpětně.

Odkazy otevírané v aplikacích se spustí ve speciálním režimu Chromu. To znamená, že uživatel na stránce může využívat dat z Chromu (přihlášení, uložená hesla, automatické vyplnění formulářů).

 

Nový Android má přímou podporu snímačů otisků prstu. Výrobci už nebudou muset bastlit vlastní řešení a vývojáři podporovat jen konkrétní telefony. Otisk může telefon odemknout, schválit platby anebo cokoliv jiného, kde bude chtít vývojář ověřit uživatele.

Google opět přepracoval správu napájení a telefon/tablet má v pohotovosti vydržet déle. Nexus 9 prý díky úpravám v systému vydrží až dvojnásobek času. Nexus 5 a 6 si polepší o 30 %. Android využívá akcelerometru, díky němuž pozná, jestli je zařízení v pohybu. Pokud není, leží a systém se může přepnout do úspornějšího režimu.

Android 6.0 automaticky zálohuje nastavení všech aplikací, aniž by s nimi vývojáři museli něco dělat. Nastavení jedné aplikace může mít až 25 MB, což stačí, protože dočasné soubory (cache) není třeba zálohovat. Data se v zašifrované podobě na Google Drive, ale uživateli to nijak neubírá z volné kapacity. K záloze dochází každých 24 hodin, a to v době, kdy se zařízení nabíjí, je v pohotovostním režimu a připojené k Wi-Fi. Když se pak přihlásíte na nový telefon či tablet, Google vám stáhne aplikace a nastaví je do polohy jako dříve.

Google představil hardwarové novinky
Google představil hardwarové novinky

Z lockscreenu je možné rovnou spusti hlasový vyhledávač nebo zkontrolovat, kolik času zbývá do plného nabití. Systém dostal ještě více animací v material designu. Menu s aplikacemi má nový listovací mód s abecedou na boku. Aplikace lze okamžitě vyhledávat psaním na klávesnici. Android se navíc učí zvyky během dne a doporučuje aplikace, které v konkrétní chvíli běžně používáte.

Vývojáři mohou hlasový vyhledávač využívat uvnitř svých aplikací. V aplikacích třetích stran bude fungovat i nová funkce Now on Tap, která vyhledává kontextové informace k aktuální činnosti.

Android 6.0 Marshmallow přijde coby update během příštího týden na Nexus 5, 6, 7, 9 a Player.

LG Nexus 5X

Loni si LG dalo pauzu a spolu s Googlem žádný nový Nexus neupeklo. Firmy společně vytvořily Nexus 4 a 5, nástupce ale nemůže pokračovat v číselné řadě, neboť Nexus 6 už existuje. A tak se novinka LG jmenuje Nexus 5X. Žádnou symboliku písmenko X nejspíš nemá.

LG pokračuje ve zvětšování. Po 4,7″ a 5,2″ Nexusu má novinka zase o fous větší displej. IPS panel úhlopříčkou 5,2″ dosahuje rozlišení 1080 × 1920 px. Zasazen je v plastovém těle o třech různých barvách – černé, bílé a modré. Uvnitř tepe šestijádrový Snapdragon 808 párovaný s 2 GB RAM a 16/32 GB úložné paměti. Čtečka karet už tradičně chybí.

 LG Nexus 5X
LG Nexus 5X    

Nexus 5X dostal 12,3Mpx zadní foťák od Sony se zvýšenou citlivostí na světlo. Obsahuje totiž 1,55μm pixely, běžně jsou v telefonech 1,2μm. Plocha jednoho světlocitlivého bodu je o dvě třetiny větší, takže dioda zachytí více fotonů, což pomůže dynamickému rozsahu i focení v šeru. Tomu pomůže i světelný F2,0 objektiv nebo dvojitý LED blesk. Specialitou LG je laser, který pomůže urychlit standardní ostření fázovými detektory. Stejnou technologii používají i LG G3, G4 a spol. Funguje to.

Optická stabilizace nicméně chybí. Snímač má úhlopříčku 1/2,3″ a takový zatím v mobilu nikdo „neustabilizoval“, protože na to není v tenkém těle prostor. Stejně velké snímače, byť s vyšším rozlišením, používají i špičkové Xperie od Sony. Nexus 5X umí točit 4K video. Přední foťák s rozlišením 5 Mpx a F2,2 objektivem už je dnes standard. Pixely jsou opět relativně velké (1,4μm), ale u předních snímačů jde o tradiční hodnotu.

Síťové výbavě nechybí nic podstatného. Telefon podporuje LTE včetně všech tuzemských pásem, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2 i NFC. I dostupné senzory zahrnují vše potřebné. Novinkou je tzv. „sensor hub“, což je koprocesor starající se o sledování dat z pohybových čidel (akcelerometr, gyroskop, kompas), což zvládá úsporněji než velký procesor Cortex. Novinkou u Nexusů je pak čtečka otisků umístěná na zádech. Má být přesná i rychlá (do 600 ms). Přiložením prstu se telefon zapne i automaticky odemkne.

Telefon dostal 2700mAh akumulátor, oproti předchůdcům se bohužel ztratilo bezdrátové nabíjení. Šťávu tak dodá jen kabel, Nexus 5X má dokonce oboustranný konektor USB-C.

Nexus 5X se bude prodávat za 379/429 dolarů (16/32 GB), českou cenu zatím neznáme.

Huawei Nexus 6P

Nástupce loňského Nexusu 6 vyrobeného Motorolou letos připravil Huawei. Ten poslední rok dva dělá opravdu atraktivní a cenově přívětivé telefony, ať už nesou mateřskou značku Huawei nebo Honor. Nexus 6P dostal na rozdíl od předchůdce „jen“ 5,7″ displej. Je však rovněž typu AMOLED a má i totožné rozlišení 1440 × 2560 px. Kryje jej odolnější sklo Gorilla Glass 4. Nexus 5X má o generaci horší ochranu.

Huawei Nexus 6P
Huawei Nexus 6P

Nexus 6P bude také rychlejší než Nexus 5X. Používá „plnotučný“ osmijádrový Snapdragon 810, který má vyšší takty, výkonnější grafiku a také rychlejší přístup do paměti. Ta má kapacitu 3 GB, a protože jde o LPDDR4, slibuje dvojnásobnou propustnost. Úložiště je v kapacitách 32, 64 a 128 GB, čtečka karet chybí.

Zadní foťák Nexusu 6P je totožný jako u Nexusu 5X včetně laserového snímače. Celá horní část s foťákem je lemována černým rámečkem, který se zbytkem telefonu fakt neladí. Přední používá větší snímač i vyšší rozlišení 8 Mpx. Umí fotit s funkcí HDR+.

Síťová výbava i snímače jsou totožné s Nexusem 5X, tudíž na velmi dobré úrovni. Vzhledem k většímu displeji a žravějšímu čipsetu je zde pochopitelně větší akumulátor (kapacita 3450 mAh). Oproti Nexusu 5X je 6P o chlup tenčí. Má navíc luxusnější hliníkové tělo a přední stereo reproduktory. Bezdrátové nabíjení chybí, USB-C nikoliv.

Nexus 6P se bude prodávat za 499/549/649 dolarů (32/64/128 GB), českou cenu zatím neznáme.

Nexus Protect

V USA, ale později i v dalších zemích Google nabídne rozšířenou záruku na telefony. Nexus Protect pokrývá mechanické poruchy, ale i nechtěná poškození (rozbití displeje po pádu apod.). Zatímco bude Google telefon opravovat, na druhý den zašle náhradní model. Ochrana pro Nexus 5X bude stát 69 dolarů, pro Nexus 6P pak 89 dolarů.

Specifikace

  LG Nexus 5X Huawei Nexus 6P
displej 5,2″, IPS, 1080 × 1920 px, Gorilla Glass 3 5,7″, AMOLED, 1440 × 2560 px
SoC Snapdragon 808 (2× 1,8 GHz Cortex-A57 + 4× 1,4 GHz Cortex-A53 + Adreno 418) Snapdragon 810 (4× 2 GHz Cortex-A57 + 4× 1,6 GHz Cortex-A53 + Adreno 430)
RAM 2 GB LPDDR3 3 GB LPDDR4
úložiště 16/32 GB 32/64/128 GB
zadní foťák 12,3 Mpx, F2.0, 2× LED, video 2160p, 1/2,3″ (1,55 µm) 12,3 Mpx, F2.0, 2× LED, video 2160p, 1/2,3″ (1,55 µm)
přední foťák 5 Mpx, F2, 1/4″ (1,4 µm) 8 Mpx, F2,4, 1/3,2″ (1,4 µm)
sítě 2G, 3G, LTE, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2, NFC
snímače GPS/Glonass, akcelerometr, gyroskop, kompas, barometr, proximity, ambientní, Hallův snímač, pohybový koprocesor, snímač otisků GPS/Glonass, akcelerometr, gyroskop, kompas, barometr, proximity, ambientní, Hallův snímač, pohybový koprocesor, snímač otisků, RGB dioda
akumulátor 2700 mAh 3450 mAh
rozměry 147 × 72,6 × 7,9 mm 159,4 × 77,8 × 7,3 mm
hmotnost 136 g 178 g
barvy bílá, černá, modrá bílá, černá, stříbrná, zlatá

Rodinné předplatné Google Play Music

Google kopíruje Spotify nebo Apple Music a přinese hudební předplatné pro celou rodinu. Měsíční paušál je 14,99 dolaru a je v něm licence pro šest členů rodiny. Pro jednu osobu stojí 9,99 dolaru. Českou cenu zatím neznáme. Jednotlivci ale platí 149 Kč, při stejné 50% přirážce bychom mohli rodinné předplatné mít za 224 Kč.

Novinky v Google Photos

Lidé už do nových alb nahrál 50 miliard fotek a videí. Nově budou moci využít tzv. sdílená alba. Uživatel A vytvoří album s vybranými snímky nebo videi, pošle odkaz uživateli B a ten bude moci album odebírat podobně jako RSS kanály nebo příspěvky na sociálních sítích. Když se v album objeví nový obsah, dostane upozornění.

Fotky bude možné ručně štítkovat podle témat. Do aplikace se vrátí podpora Chromecastu. Tento týden na Android, brzy pak i na iOS.

Dva nové Chromecasty

Z malých tyčinek, které propojí počítač, tablet nebo telefon s televizorech, se vyklubal nečekaný hit. Google už prodal 20 milionů Chromecastů. Proto dnes představil druhou generaci pojmenovanou prostě New Chromecast. Vypadá jinak, jako malý puk umístěný na HDMI konektoru. Přijde ve třech barvách – černé, červené a žluté. Má přepracované vnitřní antény, nově navíc podporuje Wi-Fi v pásmech 2,4 i 5 GHz. Prodávat se bude stále jen za 35 dolarů.

Chromecast Audio a Chromecast 2
Chromecast Audio a Chromecast 2

Chromecast dostane nové aplikace (Spotify, NHL, NBA…) i funkce. Bude doporučovat obsah ke sledování. Ostatní uživatelé v domácnosti budou moci využít svůj telefon jako dálkové ovládání. Chromecast si také přednačítá videodopředu (odhaduje, co budete sledovat), takže po stisknutí tlačítka Play začne přehrávat okamžitě.

Druhou novinkou je Chromecast Audio. Neslouží k připojení televizoru, ale reproduktorů. Ty zapojíte 3,5mm jackem, dvojicí cinchů či optikou. Přes Wi-Fi pak bude možné streamovat hudbu podobně jako do Bluetooth reproduktorů. Použít však můžete reprosoustavu, co už doma máte. Více Chromecastů Audio v domácnosti lze synchronizovat tak, aby přehrávály stejnou hudbu. Cena je opět 35 dolarů.

Pixel C

Pixely byly dosud špičkové Chromebooky, ale onu značku musíme zpětně chápat jako produkty navržené Googlem (na rozdíl od Nexusů). Nový Pixel C je totiž tablet s Androidem. Má hliníkové tělo, 10,2″ displej s netradičním rozlišením 2560 × 1800 px. Uvnitř najdeme výkonný čipset Nvidia Tegra X1 s osmi procesorovými jádry a 256jádrovou grafikou Maxwell. RAM má kapacitu 3 GB. Displej slibuje přesné barvy (sRGB gamut) i vysoký jas 500 cd/m².

Pixel C
Pixel C

S tabletem se pomocí Bluetooth spojí externí klávesnice. Má velké klávesy, pět řad tlačítek, díky magnetům drží pevně u tabletu a navíc slouží jako stojánek v notebookovém režimu. V zavřeném stavu jej dokáže tablet nabíjet. Samotný Pixel C bere energii z oboustranného USB-C.

Kromě ceny toho ale Google více neprozradil. Pixel C přijde někdy před Vánoci. Bude se prodávat za 499 dolarů v 32GB a 599 dolarů v 64GB edici. Klávesnice stojí dalších 149 dolarů.

Kompletní fotogalerie

 

 

Zdroj: Google

Ohodnoťte tento článek!