Je tu GeForce GTX 1070 se 4 GB paměti GDDR5X na 11 GHz. Atypický model pro těžení

16

V říjnu jsme tu psali o grafické kartě Nvidia určené speciálně pro těžaře, která nese konfiguraci čipu GP106, jakou firma v herních GeForce nikdy předtím (ani potom) nepoužila. A v katalogu firmy Inno3D se nyní objevila další grafika, která běžně neexistuje a dostane se jí teď výhradně horníkům. Tato je však ještě zvláštnější.

Opět jde jako minule o kartu ze speciální těžební řady, která nemá v názvu slovo GeForce a označuje se dle jména čipu například P106-100 (od GP106). V tomto případě máme co do činění s grafikou pojmenovanou P104-100, což znamená použití čipu GP104. Konfigurace je ale překvapivá. GPU obsahuje aktivních 1920 stream procesorů jako karty GeForce GTX 1070, ovšem taktovaných na 1608 MHz, což by odpovídalo silnějším modelům GTX 1080 a GTX 1070 Ti.

Výrazně atypické je ale osazení pamětmi. Novinka totiž má na 256bitové sběrnici osazené čipy GDDR5X. Vznikla tak zvláštní kombinace, protože u ořezaných GP104 tyto paměti ještě nikdy nebyly a Nvidia pro ně používá GDDR5. Cosi jako GeForce GTX 1070 Ti naruby: zatímco ta má GPU skoro jako GTX 1080, ale paměti jako GTX 1070, tady máme po stránce hrubého výkonu víceméně totéž, co GTX 1070, ale paměti jsou z GTX 1080. Karta dokonce používá GDDR5X běžící efektivně na 11,0 GHz s propustností 352 GB/s, takže její paměťový subsystém je výkonnější, než u původního modelu GTX 1080.

Ovšem tyto paměti mají zároveň kapacitu zmenšenou na polovinu, tato Inno3D P106-100 jich dle specifikací má jen 4 GB. Tím by grafika byla ojedinělá, protože žádná GeForce na bázi čipu GP104 nemá méně něž 8 GB grafické paměti. Pokud tedy nejde o nějakou botu v tabulce (ta obsahuje i nějaké další podezřelé položky, například rozhraní je uvedeno PCI Express 1.0 ×4 a propustnost jen 320 GB/s místo 352 GB/s odpovídajících frekvenci).

Specifikace těžní těžební karty Inno3D P104-100 s 4GB pamětí GDDR5X
Specifikace těžební těžební karty Inno3D P104-100 s 4GB pamětí GDDR5X

Nižší kapacita RAM by pro těžení měla být rozumnou optimalizací, protože například dobývání „mincí“ Ethereum v současné a nejbližší době 8 GB nevyžaduje a výrobce zde může ušetřit na nákladech. A na hraní tuto kartu použít stejně nelze, jelikož nemá osazené výstupy. Pravda, na PCB je vidět konektor SLI, zda by ale karta byla ochotná pracovat jako sekundární grafika, to nevíme (atypická paměť by pak byla problém). Co však zůstává zvláštní, je vůbec volba pamětí GDDR5X. Ty například u Etherea z nějakého důvodu mají horší výkon než GDDR5, takže přes papírově lepší propustnost výhodou nejsou. Že by zdražení GDDR5 postoupilo tak daleko, že už se dá GDDR5X sehnat levněji? Nebo se Micronu nedaří nikomu prodat čipy GDDR5X s kapacitou 4 Gb (Nvidia jinak používá jen 8Gb čipy), a tak je firma Inno3D dostala se slevou? Nebo se dodávky GDDR5 nepodařilo vůbec zajistit?

Inno3D P104-100 s 4GB pamětí GDDR5X
Inno3D P104-100 s 4GB pamětí GDDR5X

Karta má jinak podle specifikací 180W TDP (opět tedy jako GTX 1080 nebo GTX 1070 Ti a nikoliv jako GTX 1070) a napájení jedním osmipinovým konektorem. Délka je 27 cm a chlazení obstarává dvouventilátorový chladič Twin X2 zabírající dva sloty. Inno3D zatím nesdělila cenu této těžební karty, ale měla by tak učinit do konce prosince. V některém z jeho zbývajících dnů totiž má být uvedena do prodeje.

Ohodnoťte tento článek!

16 KOMENTÁŘE

 1. Pár poznámek k textu:
  „GDD5RX“ v nadpisu
  „těžní těžební“ – hlasuji pro těžební
  „s 4GB pamětí“
  „čipy GDD5X“
  „s kapacitou 4Gb“ – mezera? + asi čárka za následující závorku
  NG

   • Promiňte, vy to čtete? No, určitě možná s váma jakoby tak úplně nesouhlasím. Se přidávám k tomu smyslu, že bych jakoby spíše mohl být Grammar Faci. A se přidávám k tomu smyslu, že se tak trochu snažim přispět k tomu, aby aspoň některé články zde na Cnews byly „zvěčněny“ v možná co nejlepčí míře.
    MR

  • Když tak já tuto snahu oceňuji, na rozdíl od některých jiných. Fakt aby člověk článek bez haldy gramatických a jiných chyb pohledal. Zdá se mi to čím dál horší, zejména na sledovanějších webech, kde by už mohli mít někoho na alespoň základní korekturu. Číst pořád ty stejné chyby jak u dětí na prvním stupni základní školy je už někdy vážně o nervy.

 2. TO: Nostalgeek. Bez legrace, di do ******. Chňápu že bojovníci za kobilku šeskou sou potchreba ae chtít to trochu nadhledu,kamarádko. Jazilka se vivýjets a nerada bych vitěla co ty urobila s vschema temas angloseskíma slofama… A to s veškerou úctou a ber to jako ironickej JOKE 🙂 Honza Olšan je cool redaktor, rád ho čtu a držím palec ať píše .

  • To (Zlatá) BULA (sicilská): Bez legrace, nemusíte mé příspěvky č**t. S nadhledem snad nemám problem, kamarátko. Jazylka se sice vyvíjí, ale ne až tak ukrutně rýchlo. Nebo jsem něco prošvihl ve schoole? Doufám, že i ty přijmeš f klidu můj poněkud sušší joke.
   A s poslední větou nemůžu jinak než souhlasit. Vzhledem k tomu, že jsem spíše HW-guy, tak čtu Janovy zprávy často a s velkým zaujetím, a taktéž si jeho práce velmi vážím. Předkládá fakta, někdy (často) se pouští do odhadů a spekulací a docela těžko se mi určuje jeho (ne)strannost, takže i za tohle má u mě plusové body. A pokud tam nějaká strannost je, tak možná s drobnou výchylkou směrem k Červeným. Pokročilým. Mikro. Zařízením.

   To „Všichni ostatní, které potenciálně z nějakého důvodu se*u“: Ano, účet jsem si zde založil celkem nedávno, nicméně jsem (byl) dlouhodobým pasivním čtenářem tohoto webu. Velmi si vážím práce všech jeho redaktorů zde na Cnews.cz (newsky, delší Janovy newsky, recenze, komentáře, Cnews FM), je na velmi slušné úrovni, až na ty překlepy. To znamená, že „hlášení chyb“, které provádím, je tu zčásti, nebo zcela pro vás, čtenáře, kteří se ke čtení dostanete po případné opravě textu. Těm, kteří čtou časně po uvedení článků nepomůžu. Všichni děláme chyby a moje připomínky považuji za „zdravou kritiku“ a „dobrovolnou nezištnou výpomoc“ té naší (malé/velké) cnewsovské komunitě, v žádném případě nejde o „hejtování autorů“. Někdy se snažím ty chyby trochu zlehčovat a připsat nějakou vlastní myšlenku či názor. Zkuste se smířit s tím, že pod některými články najdete „korekce“. Myšo-žabích bitev se pravděpodobně účastnit nebudu.

   To Jan: Krátce (Nebo dlouze? Už nevím 😀 ) jsem přemýšlel o tom, jak časově (nebo jinak) náročná může být oprava textu dle mých návrhů v porovnání se sepsáním celého článku. Nechci se pouštět do divokých spekulací, ale myslím, že „vyzobat“ z citací části textu a přijít na to, co je třeba opravit je relativně chvilková záležitost. Bohužel se tyto chybky vyskytují poměrně často a nejspíš je otrava je opravovat. Ale jak říkáte, jinak by tam zůstaly „…na věky“. Další „bohužel“ jsem si uvědomil po X napsaných komentářích, totiž jak funguje Cnews – jako průtokový ohřívač (článků). Týden „staré“ newsky se přesouvají na 2., 3. stránku… Co chci říct – těžko se mi zpětně dohledává, kde jsem co napsal a kdo na mě reagoval. Oznámení e-mailem pro diskutéry není k dispozici?
   Pro redaktory je, zdroj (jeden z obrázků): https://www.cnews.cz/odporny-zivot-offline-zjevne-se-nam-ho-kazdy-druhy-snazi-zneprijemnit-komentar/
   + 1* za článek https://www.cnews.cz/objevily-se-ryzeny-2200g-2400g-prvni-apu-raven-ridge-pro-am4-mobilni-ryzen-3/ . Nechtěl jsem to nějak ventilovat v diskuzi pod ním, tak alespoň zde. Bez. Chyby. (Asi.)

   And one more thing… Tuším, že při pátku už může být soustředění trochu horší, proto vkládám celý popisek:
   „Specifikace těžební těžební karty Inno3D P104-100 s 4GB pamětí GDDR5X“ 🙂

   Howgh. NG

   TL; DR: Nebuďte líní a čtěte. Třeba Farmu zvířat. Nebo ten příspěvek, který jste odscrollovali.

 3. Timto zdravím všechny, kdo dali na mou radu a drží dál Ethereum. Doufám, že jste ho neprodali za 3 kilča jako většina lamek… viz mnoho mých příspěvků, např. https://www.cnews.cz/podle-vyrobcu-grafik-jeste-tezni-manie-nekonci-vydrzi-pry-minimalne-konce-roku/#comment-176575

  Teď jste minimálně na dvojnásobku.
  Já teď prodal cca 2 tisíce LTC po $320 na zajištění a zbytek portfolia držím dál.
  Pěkný den. 🙂

  • Já jsem před 2 týdny nakoupil IOTA, o které jsem před tím četl víc zajímavých článků. A jak začala jít nahoru tak jsem koupil 1000Mi, ve chvíli když byla za $1,7/Mi a říkal jsem si, jesli už jsem to neprošvihl, ale zdá se že ne. Sice ten surge na $5,5 byl asi předčasný, ale z toho, co o ní vím, by mohla mít i lepší budoucnost jak třeba BTC.
   Co si o IOTA myslíte vy, jakořto odborník na kryptoměny? 🙂

   Já se ještě před pár měsíci v tomto poli naprosto vůbec neorientoval a je mi jasné, že ty nejvíc raketové růsty už jsem možná prošvihl. Na druhou stranu čím víc o tom čtu, tím víc věřím, že v tom budoucnost je, hlavně teda IMHO v Altcoinech.

   • IOTA není úplně můj favorit, mám pocit že není úplně decentralizovaná. Každopádně, pokud jste ji koupil ještě levně tak super. Šla opravdu hodně nahoru, takže teď očekávám nějakou konsolidaci a potom může opět růst.
    Moji favorité mimo BTC, LTC a Eth jsou Lisk a BitShares. Lisk bude v únoru kolem $25. BitSahres je spíš investice na long term, ale může klidně vyrůst ještě 50x.

    • Mě na ní zaujal jednak koncept fungování toho Tangle „blockchainu“, který funguje úsporně, bez poplatků a mělo by to tak být i v budoucnu. A dále, že je tam perspektiva jejího používání v Internet Of Things odvětví, které má velkou budoucnost.
     Každopádně o té neúplně centralizaci jsem také něco zaslechl, takže chápu, že z čistě filozifického pohledu na kryptoměny se Vám to jako dobrý vývoj nezdá. Já se na to díval čistě z pohledu investice.

     U toho LTC si teď vyčítám, že jsem ho před těmi 2 týdny také nenakoupil, protože jsem i o něm četl pozitivní informace, že může být hodně vhodný na menší transakce do budoucna, s hodně malými poplatky a lepším fungování blockchainu než BTC. A zrovna pár dní po té přišel takový „bullrush“ na něj. 😀

     A děkuji za typ na ty dva další altcoiny, jdu si o nich něco zjistit. 🙂

 4. Jinak odpovím na ty otázky v předposl. odstavci článku.. tahle karta není vůbec určená na těžbu Etherea, na to je příliš pomalá díky vyšším latencím GDDR5X. Ale jsou jiné algoritmy, které naopak z přenosové rychlosti GDDR5X těží a latence nevadí – např. Equihash, Lyra2REv2, LBRY, Pascal atd.., ve kterých 1080 i 1080Ti excelují.
  Obecně na Eth se vyplatí spíš AMD a na ostatní algos Nvidia.