Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X

10

Letos nám v aktualitách vznikla docela velká převaha zpráv o AMD (které oficiálně i neoficiálně produkuje víc „materiálu“), ale tentokrát je zase příležitost to trochu vyrovnat něčím novým ze světa konkurenčních grafik Nvidia GeForce. Nejde sice o něco týkající se nových nadcházejích post-Pascalovských GPU, na něž jste asi zvědaví nejvíce, ale na scéně se přesto objevil pozoruhodný počin.

Firma Evga nyní přichází s novým nereferenčním modelem GeForce GTX 1080 Ti, což by nebylo nějak zvlášť zajímavé, ovšem tato karta je v jednom ohledu speciální. Jde o provedení Evga GeForce GTX 1080 Ti FTW3 Elite. Pod tímto jménem se sice již chvíli grafiky prodávají, nicméně výrobce nyní upravil jejich specifikace a uvádí verzi, která je osazená rychlejší pamětí, než je referenční takt 11,0 GHz. Tyto nové varianty modelu FTW3 Elite pracují rovnou z továrny na 12,0 GHz efektivně.

To je zatím nejvyšší rychlost pamětí typu GDDR, s jakou nějaká karta šla na trh, i když není jasné, zda jsou použité čipy skutečně validovány na tuto frekvenci, nebo jde o tovární přetaktování. Je to také takt vyšší než u Titanu Xp. 12GHz GeForce GTX 1080 Ti FTW3 Elite tak díky tomu částečně dohání jeho propustnost, deficit jednoho chybějícího paměťového kanálu (sběrnice modelu GTX 1080 Ti je ořezána z 384 bitů na 352 bitů) ale smazat nemůže. Karta má propustnost 528 GB/s, o 9 % vyšší než běžné GeForce GTX 1080 Ti (484 GB/s), ale Titan Xp dostává k dipsozici 547 GB/s.

Evga GeForce GTX 1080 Ti FTW3 Elite s 12GHz pamětmi GDDR5X
Evga GeForce GTX 1080 Ti FTW3 Elite s 12GHz pamětmi GDDR5X

Modely s 12GHz pamětí mají GPU nataktováno na 1569 MHz v základu a 1683 MHz v boostu. Jde o navýšení frekvencí o nějakých 6 %, takže tyto karty jsou netypické v tom, že mají paměti přetočeny procentuálně výš, než jádro; běžně je to naopak nebo není paměť proti GPU popohnána vůbec.

evga-geforce-gtx-1080-ti-ftw3-elite-02TDP je uvedeno 280 W s napájením dvěma osmipiny, regulátory napětí v kaskádě by měly mít 10+2 fáze. Karty mají chladič iCX s třemi ventilátory, převzeatý od předchozí verze této grafiky, a momentálně by měly být na výběr černá a bílá verze plastového krytu. Podle specifikací jsou také osazeny RGB LED pro nasvícení, což je už dnes zřejmě stadandardem.

Za tyto 12GHz extrabuřty si nicméně Evga nechá zaplatit. V eshopu firmy stojí dotyčné grafiky 850 dolarů, tedy docela značně nad úrovní doporučené ceny modelu GTX 1080 Ti; kdyby jej Nvidia loni nezdražila, blížily by se tedy i onomu Titanu. Ovšem již předchozí model FTW3 Elite bez 12GHz pamětí nebyl z nejlevnějších (jestli se dobře dívám, chce za něj firma 800 dolarů), takže onch 150 dolarů navíc není čistě jen za rychlejší paměti.

Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X

Ohodnoťte tento článek!

10 KOMENTÁŘE

  1. Děkuji vážené redakci, že vyslyšela mou připomínku a uvedla zde konkrétní model.
    A teď bych rád uvedl pro čtenáře: “Vidíte ten rozdíl?”
    Pokud se jedná o produkt nVidie, tak se jedná o produkt, který je v obchodech k dostání, má takovou a takovou technologii. Má přesně tolik a tolik MHz a přesně takovou propustnost a takovou spotřebu. A né jak Koduri s jeho PR typu: má to asi možná tolik tohodole, frekvenci to má asi tolik, podle nálady a síly zdroje… sice to nemá ovladače a k dostání bude až za rok a půl, ale tak počkejte si…

    • 😀 Celkem jsi to vystihl. A zaregistroval jsi, že poslední dobou, je slovíčko “možná” hodně frekventované už v nadpisech u článků (a to tedy nejen tady, abych klukům nekřivdil)? Třeba je to jenom další z populárních slůvek či slovních spojení typu “jakože”, “tak určitě” a podobně, ale spíš bych řekl že to bude úplně jinak …