Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X

10

Letos nám v aktualitách vznikla docela velká převaha zpráv o AMD (které oficiálně i neoficiálně produkuje víc „materiálu“), ale tentokrát je zase příležitost to trochu vyrovnat něčím novým ze světa konkurenčních grafik Nvidia GeForce. Nejde sice o něco týkající se nových nadcházejích post-Pascalovských GPU, na něž jste asi zvědaví nejvíce, ale na scéně se přesto objevil pozoruhodný počin.

Firma Evga nyní přichází s novým nereferenčním modelem GeForce GTX 1080 Ti, což by nebylo nějak zvlášť zajímavé, ovšem tato karta je v jednom ohledu speciální. Jde o provedení Evga GeForce GTX 1080 Ti FTW3 Elite. Pod tímto jménem se sice již chvíli grafiky prodávají, nicméně výrobce nyní upravil jejich specifikace a uvádí verzi, která je osazená rychlejší pamětí, než je referenční takt 11,0 GHz. Tyto nové varianty modelu FTW3 Elite pracují rovnou z továrny na 12,0 GHz efektivně.

To je zatím nejvyšší rychlost pamětí typu GDDR, s jakou nějaká karta šla na trh, i když není jasné, zda jsou použité čipy skutečně validovány na tuto frekvenci, nebo jde o tovární přetaktování. Je to také takt vyšší než u Titanu Xp. 12GHz GeForce GTX 1080 Ti FTW3 Elite tak díky tomu částečně dohání jeho propustnost, deficit jednoho chybějícího paměťového kanálu (sběrnice modelu GTX 1080 Ti je ořezána z 384 bitů na 352 bitů) ale smazat nemůže. Karta má propustnost 528 GB/s, o 9 % vyšší než běžné GeForce GTX 1080 Ti (484 GB/s), ale Titan Xp dostává k dipsozici 547 GB/s.

Evga GeForce GTX 1080 Ti FTW3 Elite s 12GHz pamětmi GDDR5X
Evga GeForce GTX 1080 Ti FTW3 Elite s 12GHz pamětmi GDDR5X

Modely s 12GHz pamětí mají GPU nataktováno na 1569 MHz v základu a 1683 MHz v boostu. Jde o navýšení frekvencí o nějakých 6 %, takže tyto karty jsou netypické v tom, že mají paměti přetočeny procentuálně výš, než jádro; běžně je to naopak nebo není paměť proti GPU popohnána vůbec.

evga-geforce-gtx-1080-ti-ftw3-elite-02TDP je uvedeno 280 W s napájením dvěma osmipiny, regulátory napětí v kaskádě by měly mít 10+2 fáze. Karty mají chladič iCX s třemi ventilátory, převzeatý od předchozí verze této grafiky, a momentálně by měly být na výběr černá a bílá verze plastového krytu. Podle specifikací jsou také osazeny RGB LED pro nasvícení, což je už dnes zřejmě stadandardem.

Za tyto 12GHz extrabuřty si nicméně Evga nechá zaplatit. V eshopu firmy stojí dotyčné grafiky 850 dolarů, tedy docela značně nad úrovní doporučené ceny modelu GTX 1080 Ti; kdyby jej Nvidia loni nezdražila, blížily by se tedy i onomu Titanu. Ovšem již předchozí model FTW3 Elite bez 12GHz pamětí nebyl z nejlevnějších (jestli se dobře dívám, chce za něj firma 800 dolarů), takže onch 150 dolarů navíc není čistě jen za rychlejší paměti.

Ohodnoťte tento článek!

10 KOMENTÁŘE

  1. Děkuji vážené redakci, že vyslyšela mou připomínku a uvedla zde konkrétní model.
    A teď bych rád uvedl pro čtenáře: „Vidíte ten rozdíl?“
    Pokud se jedná o produkt nVidie, tak se jedná o produkt, který je v obchodech k dostání, má takovou a takovou technologii. Má přesně tolik a tolik MHz a přesně takovou propustnost a takovou spotřebu. A né jak Koduri s jeho PR typu: má to asi možná tolik tohodole, frekvenci to má asi tolik, podle nálady a síly zdroje… sice to nemá ovladače a k dostání bude až za rok a půl, ale tak počkejte si…

    • 😀 Celkem jsi to vystihl. A zaregistroval jsi, že poslední dobou, je slovíčko „možná“ hodně frekventované už v nadpisech u článků (a to tedy nejen tady, abych klukům nekřivdil)? Třeba je to jenom další z populárních slůvek či slovních spojení typu „jakože“, „tak určitě“ a podobně, ale spíš bych řekl že to bude úplně jinak …