Je tu první levný disk s pamětí 3D XPoint, Optane SSD 800P. Skvělý výkon, malá kapacita

9
Optane SSD 800p. Nesmělý pokus nabídnout SSD s pamětí 3D XPoint širokým vrstvám běžných uživatelů PC. Kapacity byly ale příliš malé a ceny nic moc. Intel i tato Optane SSD zrušil (Zdroj: Intel)

Paměti 3D XPoint, které Intel vyvinul jako výkonnější a méně choulostivou náhradu pamětí NAND Flash, se zatím dostaly jen do SSD určených pro servery a highendová PC (v případě Optane SSD 800P). Za nižší ceny byly zprvu dostupné jen malé 16GB a 32GB moduly Optane Memory, které byly oficiálně určené jen na cachování. Ovšem nyní na trh konečně přichází o něco levnější běžné SSD, které paměti 3D XPoint přináší i takříkajíc do středního proudu: Optane SSD 800P.

M.2 Optane dost velké pro systémový oddíl

Optane SSD 800P Intel předváděl už na CES v lednu a teď tyto disk, či lépe řečeno modul M.2 uvedl na trh. Jejich podoba je hodně podobná cachovacím modulům Optane Memory, používají tedy první generaci čipů 3D XPoint o kapacitě 128 Gb (16 GB) a rozhraní PCI Express 3.0 ×2. Ovšem zatímco Optane Memory byly složené jen z jednoho nebo dvou čipů a kapacita tedy dělala jen 16 nebo 32 GB, Optane SSD 800P konečně nabízí kapacity použitelné pro systémový oddíl počítače: 58 GB a 118 GB.

Díky tomu, že se používá čtyři nebo osm čipů, má také Optane SSD 800P vyšší výkon díky zlepšenému paralelismu, i když nikoliv lineárně (použitý řadič je zřejmě dosti omezující). Intel pro oba modely uvádí stejná čísla, a sice až 1450 MB/s v sekvenčním čtení a 640 MB/s v sekvenčním zápisu; v náhodném přístupu pak mají moduly dosahovat až 250 000 IOPS při čtení a 140 000 IOPS při zápisu. Tato čísla jsou mimochodem udávána pro I/O frontu hlubokou čtyři položky, zatímco běžně se specifikace udávají pro značně přívětivější frontu s hloubkou 32. Specifikovány jsou i latence, které mají dělat 6,75 µs při čtení a 18 µs při zápisu.

intel-optane-ssd-800p-modul-m2
Optane SSD 800P je díky provedení M.2 a nízké klidové spotřebě vhodné už i pro notebooky

Ačkoliv hardwarově Optane SSD 800P vychází z modulů Optane Memory, nastaly poměrně významné změny ve firmwaru řadiče. Zejména jde o to, že Intel doimplementoval úsporné stavy pro režim mimo zátěž, takže tato SSD v klidu potřebují jen 8 mW, zatímco Optane Memor\ neustále spotřebovávalo okolo 1 W energie. Díky tomu jsou tato SSD vhodná i do notebooků. Zátěžová spotřeba je až 3,75 W, což ovšem není na NVMe SSD nějak přebujelé.

Recenze disků už zveřejnily například PC Perspective, The Tech Report, AnandTech nebo Tom’s Hardware. Výkon je díky nízkým latencím a nízké citlivosti na vysokou zátěž a krátkou délku fronty hodně slušný. Výkon také netrpí při větším zaplnění kapacity. Lze asi říci, že hlavní slabinou jsou nevysoké maximální sekvenční rychlosti. Ovšem kromě nich jsou problematické také kapacity. Optane SSD 800P má totiž při hodně malém objemu stále o dost vyšší ceny než konvenční SSD. 118GB model stojí 199 dolarů a 58GB verze stále 129 dolarů. Za tyto částky se dá běžné flashové SSD sehnat v podstatně vyšších kapacitách a pro většinu uživatelů bude asi taková volba výhodnější než vysoký výkon Optane SSD. Mimochodem, trochu paradoxně mají moduly Optane SSD 800P dokonce horší cenu za 1 GB kapacity, než highendové Optane SSD 900P.

intel-optane-ssd-800p-baleni-1600

Víc jak 6000 přepisů v záruce

Optane SSD 800P mají nicméně ještě jednu výhodu, která stojí za připomenutí. Výdrž je poměrně velkorysá, oba disky mají pětiletou záruku a garantují přežití 365 TB celkového zápisu. Je škoda, že tato kvóta neškáluje s kapacitou, pro 58GB Optane SSD 800P to ale znamená přes 6000 přepisovacích cyklů. U spotřebitelského SSD nevídaná věc, ovšem i tuto výhodu poněkud kazí nízká kapacita vzhledem k ceně. Za stejné peníze se už dá totiž pořídit 250GB SSD s běžnou NAND Flash (pokud nevadí SATA, i 500GB), kterému vyšší kapacita také jeho životnost zvedne.

Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

  • Je to kpacita krát počet cyklů. Takže to, že oba modely mají stejnou oficiální životnoost ačkoliv 58GB má poloviční počett čipů, znamená, že Intel u 118GB garantuje jenom polovinu cyklů – z vlastního rozhodnutí, asi se někomu zdálo, že škoda dávat víc.
   Někdy ta garance škáuje, někdy ne, někdy něco mezi (třeba nedávno to WD).

   • Jaj tak :D, ja som myslel, že myslíte v porovnaní s ostatnými 3DXpoint, ktoré majú rádovo lepšiu výdrž.

    Mimochodom, tento disk je výdržou už pod úrovňou lacnejších SLC NAND, skôr sa blíži k MLC. A to je kapacita ešte stále tragická. Čo sa asi stane, keď sa budú snažiť vydať 2TB M.2 formát?

    • Slušný SLC disk dnes vůbec neseženeš. Hodně slušný MLC disk (např. Intel S3520) má dnes 2000 přepisů. Běžný spotřebitelský MLC se dnes pohybuje kolem 1000 přepisů a TLC klidně jen 400.
     Mimochodem Optane 900P má 30tis přepisů (přepočítáno TBW/kapacita)

     • No áno, to je druhá vec. Kto bude platiť násobok ceny za niečo, čo nikdy ani nespozná (česť výnimkám). Takže sa do toho asi nik veľmi nehrnie.

      900P je monštrum s 30 púzdrami a veľkým radičom. Výdrž dosiahli čisto overprovisioningom. Tuto to vidieť. Stále to je lepšie ako MLC ale ako som písal, blížia sa tomu a to je 3DXpoint ešte stále len SLC.

      O znižovaní výdrže na úkor zvyšovania kapacity sa vedelo, nechápem prečo to toľko ľudí ignoruje. Ďalší na rade bude výkon, keď znížia možnosti paralelného prístupu k bunkám (TLC, viac vrstiev…).

    • No myslím že minimálně u tohohle SSD na Intel nic netlačí, aby vytáhl tu garanci až kam to jde (což ale platí i pro další spotřebitleská SSD), takže to asi nemusí ukazovat pravý potenciál těch čipů.

     • Hlavne mi porad prijde, ze vetsina lidi tady nechape, jak tyhle disky fungujou. Jakej overprovisioning? Jaka zavislost na kapacite?

      1) 3DXpoint nezapisuje do bunek cyklicky. Zmeneny blok se zapise na misto, kde byl pred tim.
      2) Od toho se odviji garance zivotnosti. Kazda bunka musi byt schopna prezit o nekolik radu vic prepisu, nez bunky v NAND flash SSD, protoze aplikace muze prepisovat jednu bunku klidne 1000x za minutu. Ta technologie to dokaze, vzhledem k tomu, ze ji chteji pouzivat i jako persistent RAM v serverech.

      jojioo tu placa naprosty kraviny

 1. Celkovy prinos je v tento moment dost diskutabilni, pokud nekdo nevyuzije vysoke a konstatni IOPS, ktere to nabizi.
  Pro bezneho uzivatele je prinos vicemene nula a pomer vykon/cena je jednduse mizerny :))